Ważne
  Wrocław: Przestępstwa w dawnej wytwórni filmów? Jest dymisja...

  Wrocław: Przestępstwa w dawnej wytwórni filmów? Jest dymisja i zawiadomienie do prokuratury

  Marcin Rybak, Małgorzata Matuszewska MW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Od trzech lat laureat Oscara, Zbigniew Rybczyński, budował przy ul. Wystawowej Centrum, które ma być fabryką efektów specjalnych.
  1/7
  przejdź do galerii

  Od trzech lat laureat Oscara, Zbigniew Rybczyński, budował przy ul. Wystawowej Centrum, które ma być fabryką efektów specjalnych. ©fot. Tomasz Hołod

  Dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu Robert Banasiak złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego m.in. na wyprowadzeniu pieniędzy z Wytwórni Filmów Fabularnych WFF we Wrocławiu, a potem Centrum Technologii Audiowizualnych, podrabianiu dokumentów, niegospodarności oraz zawierania niekorzystnych umów w zakresie wykonywanych na rzecz Instytucji prac i usług. Zwolnił też z pracy laureata Oscara Zbigniewa Rybczyńskiego, dyrektora artystycznego, który odpowiadał za stworzenie nowoczesnego studia filmowego. - To za to, że się stawiam - stwierdził w rozmowie z nami Rybczyński.
  Robert Banasiak zdecydował się na zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. po lekturze wniosków z kontroli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które kilkanaście dni temu dotarły do CeTA. Nie zdradza jednak treści tych dokumentów. Wiadomo jednak, że nieprawidłowości w CeTA wykazał także Urząd Kontroli Skarbowej, który wciąż bada finanse tej instytucji. Nieprawidłowości potwierdziła też wewnętrzna kontrola zarządzona przez szefa CeTA.


  Jednocześnie dyrektor Banasiak zwolnił z pracy Zbigniewa Rybczyńskiego, dyrektora artystycznego i rozwoju technologii CeTA, który był odpowiedzialny za stworzenie nowoczesnego studia filmowego.

  Jak ustalili dziennikarze portalu GazetaWroclawska.pl, w zawiadomieniu do prokuratury dyrektor Banasiak oprócz Zbigniewa Rybczyńskiego wymienia też byłego dyrektora CeTa Roberta Gawłowskiego i kierownika projektu budowy studia Dawida Kmiecika. Nie są to jednak nazwiska potencjalnych sprawców przestępstw, a osób odpowiedzialnych za nadzór nad projektem budowy studia.

  - Złożenie takiego zawiadomienia traktuję jak swój obowiązek jako dyrektor CeTA, gdyż chodzi tutaj przecież o środki publiczne - podkreślił dyrektor Robert Banasiak.

  - Robię to z ogromnym smutkiem, lecz do czasu wyjaśnienia tej sprawy nie widzę możliwości współpracy z panem Rybczyńskim. Nie wykluczam jednak współpracy w przyszłości, jeżeli wszystko zakończy się pomyślnie. Jest to twórca z ogromnymi sukcesami i bogatym doświadczeniem, które można wykorzystać w pracach CeTA. Dziś jednak jest to niemożliwe - zaznaczył Banasiak.

  – Dla mnie wielkie zaskoczenie – powiedział portalowi GazetaWroclawska.pl Zbigniew Rybczyński. – To ja odkryłem nadużycia finansowe, jeszcze za czasów poprzedniego dyrektora, Roberta Gawłowskiego – dodał. – Zgłosiłem sprawę do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i czekałem na rozwiązanie. Wokół studia filmowego i mnie samego zaczął się tworzyć czarny piar – powiedział rozgoryczony Rybczyński. – Nikt nie jest zainteresowany rozwojem studia filmowego, nie ma konkretnych planów, dyrekcja zajmuje się innymi sprawami.

  Zapytany, dlaczego wobec tego dostał wypowiedzenie, Zbigniew Rybczyński stwierdził: – Za to, że się stawiam.
  I dodał: – Nie wiem, nad czym pracowałem przez cztery lata. Dwadzieścia lat temu w Stanach Zjednoczonych w sześć miesięcy zbudowałem takie studio za równowartość miliona złotych. Tutaj wydano wielkie pieniądze, a ale praca była tak zorganizowana, że czekaliśmy bezczynnie na drobne komponenty: śrubki, farbę, drewno, bo "nie ma pieniędzy". Ministerstwo dostawało nieprawdziwe raporty. Przez cały czas mieliśmy dochody, a administracja nas informowała, że nie możemy ich wydać. Studio nie mogło działać, bo czekało na drobną część za 150 zł. Jest praktycznie skończone, ale od stycznia czekamy na potrzebne zębatki – mówił. – Mieliśmy szansę stworzenia czegoś nowatorskiego, niezwykłego, ale do tego musi być odpowiedni zespół od organizacji, administracji, po całą resztę – opowiadał Zbigniew Rybczyński.

  Zbigniew Rybczyński powiedział nam też, że zamierza wrócić do Stanów Zjednoczonych.

  Od trzech lat laureat Oscara, Zbigniew Rybczyński, budował przy ul. Wystawowej Centrum, które ma być fabryką efektów specjalnych. Pojawienie się Rybczyńskiego we Wrocławiu miało być szansą na reaktywację dawnej fabryki snów. Nie od dziś wiadomo, że budynek dawnej wytwórni, podobnie jak zabytkowy Pawilon Czterech Kopuł, które należą do kompleksu Hali Ludowej, były w stanie ruiny.

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   Olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Na ilu dokumentach z tego przekrętu był podpis Zbigniewa Rybczyńskiego ???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   winny - niewinny

   tony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Winny-niewinny. Jesli niewinny ,to sie wyjasni i po co sie az tak tlumaczy.
   A ze jego projekt i przekonanie o jego mozliwosciach to kolosalny belkot i pomylka zbudowana za miliony podatnikow to...rozwiń całość

   Winny-niewinny. Jesli niewinny ,to sie wyjasni i po co sie az tak tlumaczy.
   A ze jego projekt i przekonanie o jego mozliwosciach to kolosalny belkot i pomylka zbudowana za miliony podatnikow to inna sprawa!
   Panie Rybczynski,Pan sobie osobiscie wyjasnie te sprawe ,a nie miesza w to innych.A za ten ciamadan wokol "najnowoczesniejszej" technologii (ZA NASZE PIENIADZE) juz "podziekujemy"!

   P.S. A co sie stalo z tym studiem w USA? Nikt o tym nie pomyslal,ale czy aby ono nie podolalo... I pewnie to samo bedzie teraz z CETA. Prawie jak w Kapitanie Bomba: "Mamy to! Zbudowalismy! :) ...Nie dziala :("zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Antymedia o artykule GW

   ce-de (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

   "...bardzo emocjonalne, opisowe skarżenie się Rybczyńskiego, a w tytule i w leadzie jest podkreślone, ze sprawa dotyczy zdobywcy Oscara (mimo, że, w kontekście postępowania w prokuraturze, nie ma...rozwiń całość

   "...bardzo emocjonalne, opisowe skarżenie się Rybczyńskiego, a w tytule i w leadzie jest podkreślone, ze sprawa dotyczy zdobywcy Oscara (mimo, że, w kontekście postępowania w prokuraturze, nie ma to żadnego znaczenia). Przez 2/3 tekstu Rybczyński zapewnia, że jest uczciwy, chce robić filmy, ale mu nie dają itp. Skarży się, że dostał 15 min na opuszczenie biura, że nie spotkało go takie traktowanie od czasów komuny i że studio, które miał zbudować było już prawie gotowe, brakowało tylko "jednej zębatki".
   Po co o tym wszystkim piszemy? Po to, by na przykładzie tej, jak na przewalające się medialne burze, drobnej sprawy, pokazać strategię dezinformacji, która nazywa się: nierówna reprezentacja.
   Polega ona na tym, że jednej stronie sporu daje się dużo miejsca na zaprezentowanie swoich racji, odczuć itp., drugą natomiast przytacza się krótko, zdawkowo itp.
   Czytelnik nie wie, kto w owym sporze ma rację, ale przy tak skonstruowanych tekstach daje z reguły wiarę raczej obszerniejszym tłumaczeniom jednej ze stron – tej, której daliśmy możliwość takiego tłumaczenia. I tak jest też w tym wypadku.
   Na 2800 znaków całego artukułu 400 stanowi zacytowana wypowiedź dyrektora, a ponad 1600 to wypowiedzi/ tłumaczenia reżysera.
   Mechanizm nierównej reprezentacji jest stosowany na masową skalę. Właściwie każdego dnia można spotkać mniej lub bardziej ważne teksty, gdzie jednej stronie daje się szeroko szpalty gazetowe, by mogła zaprezentować swoje racje, a drugą przytacza się skromniutko.
   W skrajnych przypadkach, które u nas niestety są normą, mamy do czynienia z mechanizmem zerowej reprezentacji, kiedy drugiej stronie sporu nie daje się głosu w ogóle."zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaścian

   Mela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 17

   Wiem kim jest Rybczyński i byłabym dumna gdyby zrobił coś sensownego w tym zaściankowym grajdole ale nie wiem kto to jakiś Banasiak i coś mi śmierdzi, że chce pokazać jaki to on super dyrektor...rozwiń całość

   Wiem kim jest Rybczyński i byłabym dumna gdyby zrobił coś sensownego w tym zaściankowym grajdole ale nie wiem kto to jakiś Banasiak i coś mi śmierdzi, że chce pokazać jaki to on super dyrektor wielki człek i wskazać właściwe miejsce Rybczyńskiemu - a co będzie mu taki podskakiwał. Oj małe te człowieczki i zakompleksione wstyd i jeszcze raz wstyd. Pies z kulawą nogą w tej wytwórni nie będzie chciał filmów robić. Gnojstwo tylko o kasie myśli.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czołobitnienie

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

   prezentujesz typowo polskie zachowanie małych, zakompleksionych człowieczków, którzy z żywych ludzi tworzą posągi i dozgonnie biją im pokłony za każde mrugnięcie powieką.
   Owszem, kiedyś Rybczyński...rozwiń całość

   prezentujesz typowo polskie zachowanie małych, zakompleksionych człowieczków, którzy z żywych ludzi tworzą posągi i dozgonnie biją im pokłony za każde mrugnięcie powieką.
   Owszem, kiedyś Rybczyński zasłużył na wyróżnienie i nikt tego nie kwestionuje, ale od tamtej pory nie zrobił absolutnie nic - widać nie udźwignął oczekiwań i się wypalił. Teraz też nie wykorzystał danej mu szansy i dalsze pokładanie w nim nadziei nic nie przyniesie, poza pogłębiającą się frustracją człowieka przegranego.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Logika

   Waris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Ja mam pytanie Czy Pan [pani umie czytać ze zrozumieniem i wyciąganiem wniosków oraz z logicznym myśleniem.Czy nie pisze facet że powstało coś za ogromne pieniądze w czterokrotnym czasie i na...rozwiń całość

   Ja mam pytanie Czy Pan [pani umie czytać ze zrozumieniem i wyciąganiem wniosków oraz z logicznym myśleniem.Czy nie pisze facet że powstało coś za ogromne pieniądze w czterokrotnym czasie i na ogromnym przekręcie co udowodniły niezależne kontrole.Facet powinien już dawno siedzieć oraz jego rodzinka a za to siedzą ludzie których przekręty polegają na kradzieży towaru za 300 zł.Rybczyński facet z wielkim potencjałem stworzył podobne studia w USA i Niemczech a tu opór przekrętnej administracyjnej machiny a w finale zrobienie z mądrego twórczego człówieka złodzieja i idioty.Tak postępują miernoty.Gdzie jest Pan Dutkiewicz bo klika mira robi swoje.Przeczekają wyciszą a prowity zbierze kto inny.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   największe pieniądze robi się na słomianych inwestycjach

   ivy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

   ty wiesz co my robimy tym misiem? my otwieramy oczy niedowiarkom. mówimy to jest nasze, przez nas zrobione i to nie jest nasze ostatnie słowo...

   ty wiesz po co jest ten miś? nikt nie wie po co


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cd powyższego

   i... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Więc nie ma obawy o to, że ktoś zapyta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gwiazda ma twarde lądowanie i szybkie otrzeźwienie

   seta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 3

   z wiecznie nawalonym, napalonym i k**wującym trudno się pracuje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zlikwidować ministerstwo kultury

   przekręt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   takie złodziejskie instytucje,dobrze sie mają,bo finansuje je ministerstwo kultury,czyli my podatnicy!! takie ceta i temu podobne firmy winny same się finansować, szukać sponsorów!! jak długo tego...rozwiń całość

   takie złodziejskie instytucje,dobrze sie mają,bo finansuje je ministerstwo kultury,czyli my podatnicy!! takie ceta i temu podobne firmy winny same się finansować, szukać sponsorów!! jak długo tego typu darmozjady, bedą żyły na koszt podatnika bedą przekręty!! samo istnienie min kultury to przekręt w stosunku do narodu!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzikość 2

   cetard (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 15

   Gość dostał 15 minut na opuszczenie pomieszczeń - tyle co NKWD dawało polskim zesłańcom na Sybir w 1939 roku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzikość

   cetard (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 15

   Mało tego: Gość dostaje od dyrektora nakaz natychmiastowego opuszczenia pomieszczeń CeTa. Ma na to 15 minut - tyle ile dawało NKWD wywożonym na Sybir - w czasie których ma spakować dorobek całego...rozwiń całość

   Mało tego: Gość dostaje od dyrektora nakaz natychmiastowego opuszczenia pomieszczeń CeTa. Ma na to 15 minut - tyle ile dawało NKWD wywożonym na Sybir - w czasie których ma spakować dorobek całego swojego życia artystycznego w tym: statuetkę Oskara, kilka Ammy, kilkanaście różnych innych, wiele starych, cennych sztychów i całą masę niebanalnych rzeczy. Wy się śmiejecie, a tu chodzi o życie!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzikość

   cetard (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

   Gość rok temu odkrywa przewały w CeTA, zgłasza to w Ministerstwie, sprawę bada audytor, stwierdza, iż jest to sprawa dla prokuratora, ówczesny dyrektor zwalnia się z "powodów zdrowotnych",...rozwiń całość

   Gość rok temu odkrywa przewały w CeTA, zgłasza to w Ministerstwie, sprawę bada audytor, stwierdza, iż jest to sprawa dla prokuratora, ówczesny dyrektor zwalnia się z "powodów zdrowotnych", kandydaci w konkursie na dyrektora (jeden profesor, jeden doktor i jeden magister) nie zadowalają jurorów, minister mianuje obecnego dyrektora, który po prawie roku, akurat wtedy, gdy Gość zarządał wymiany administracji, w tym dyrektora, z powodu braku współpracy, a nawet jeszcze gorzej - zawiadamia prokuratorę o przestępstwie dopisując nazwisko Gościa, czyli tego, który owo przestępstwo odkrył.
   Żle się dzieje w państwie tuńskim!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo