Menu Region

„Wałęsa. Człowiek z nadziei” - recenzja filmu Andrzeja Wajdy...

„Wałęsa. Człowiek z nadziei” - recenzja filmu Andrzeja Wajdy [RECENZJA ONLINE]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Dariusz Pawłowski

19Komentarzy Prześlij Drukuj
„Wałęsa. Człowiek z nadziei” - recenzja filmu Andrzeja Wajdy [RECENZJA ONLINE] „Wałęsa. Człowiek z nadziei” - recenzja filmu Andrzeja Wajdy [RECENZJA ONLINE]

Skąd Lech Wałęsa (w tej roli Robert Więckiewicz) się wziął, z tego filmu się nie dowiadujemy (© ITI Cinema)

Film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" jest już w kinach. Czy warto się na niego wybrać? To porządne kino, jednak bez niespodzianek. Oto recenzja filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Wałęsa. Człowiek z nadziei - Widzowie o filmie


Wałęsa. Człowiek z nadziei - RECENZJA
Wałęsa. Jak zrobić film o bohaterze żyjącym, do którego każdy rodak ma jakiś stosunek, który wywołuje skrajne zwykle reakcje?
Andrzej Wajda wybrał metodę najprostszą: skrót z historii i biografii oraz dokładnie taka interpretacja, jakiej się po nim spodziewaliśmy. W produkcji zrobionej ręką przedniego majstra.

Najnowszy film najbardziej utytułowanego polskiego reżysera wpisuje się w przekonanie, że z trudnością przychodzi nam robienie filmów o własnej historii. U nas trzeba się za czymś opowiedzieć, zarazem twórcy albo wpadają w pomnikową sztuczność i nudę, albo koniecznie chcą prowokować, a przeszłość wykpić czy strywializować. Daleko nam do traktowania historii w stylu np. kinematografii (także telewizji) brytyjskiej, gdzie o przeszłości opowiada się po prostu interesująco, emocjonująco, za pomocą krwistych postaci, szczerze, ale z niezbędną domieszką dumy. Wajda próbuje wywoływać emocje filmowym warsztatem, daje kilka znakomitych scen i dobrych pomysłów (np. moment, w którym Więckiewicz odbiera ulotkę z rąk Jandy i Radziwiłowicza z „Człowieka z żelaza”), ubiera całość w solidną konstrukcję, ale nie wykracza poza oczywiste, bezpieczne i podręcznikowe potraktowanie złożoności postaci Wałęsy oraz zamiar przywrócenia mu roli symbolu walki z komunizmem.

Twórcy filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" zrobili wiele, by rozbroić trochę „świętość” Wałęsy i napięcie związane z dyskursem o nim. Najlepiej służą temu kapitalne dialogi napisane przez Janusza Głowackiego. Wydobywa się też tu kilka wad bohatera, jak choćby skłonność do bufonady; Wajda też w swoim stylu rozbudowuje wizję mechanizmów władzy i historii, które wciągają jednostkę, zmuszając ją do działań niekoniecznie przez nią upragnionych i zaplanowanych. Wałęsa Wajdy to raczej osobowość obdarzona olbrzymią intuicją i sprytem, niż strateg i nieomylny autor dalekosiężnych „koncepcji”. Jeśli jednak ktoś oczekiwałby, że zrozumie wyraźniej fenomen Wałęsy, że dowie się, skąd się on wziął i jak mogło się udać to, co się udało (ciekawe byłoby również to, co się nie udało), to tego w tym filmie nie znajdzie.

Wajda w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" po raz kolejny udowodnił też, że zwykle nie myli się w doborze obsady. Robert Więckiewicz imponująco wciela się w Wałęsę, idealnie oddaje jego gesty, sposób mówienia i poruszania się, zgrabnie balansuje na granicy parodii, ale jej nie przekracza. Szkoda, że nie ma w tej roli większej interpretacji postaci, odważniejszego wyjścia poza doskonałą imitację. Niewiele poza cierpiętnictwem ma do zagrania Agnieszka Grochowska i znów szkoda, bo swoje możliwości pokazała w świetnej scenie wyrzucenia z domu związkowców i dziennikarzy.

Lekcja zatem została odrobiona, wizerunek Wałęsy w świecie utrwalony, polskich podziałów w temacie byłego lidera Solidarności film raczej nie zmieni. Jest w nim jednak tęsknota za postawą zawartą w nazwie legendarnego związku i niesamowitą jednością, jaką podarowali sobie Polacy w okresie jego rozkwitu. Już tylko dla tego pragnienia warto było ów film zrobić. Bo może w warunkach robienia zalety z brutalnego egoizmu przypomnimy sobie, kim potrafiliśmy dla siebie być. I miast lać się po twarzach, nie będziemy się wstydzić nadziei na człowieka.

„Wałęsa. Człowiek z nadziei”, Polska, reż. Andrzej Wajda, dystr. ITI Cinema

Lubisz filmy Andrzeja Wajdy? Dowiedz się, kiedy są emitowane! Sprawdź program tv!
19

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Bolek Człowiek

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Świadomy (gość)  •

Szczegółu historycznego niestety nie ma tu ani jednego.
Obok filmu biograficznego to on nawet nie leżał... Ludziee!! Obudźcie się! Jak ciemna masa łykacie bajeczki o bolku, bohaterze narodowym, który sprzedał Polskę, ukrywając się pod maską patrioty. Polska to kraj zbudowany na kanwie oszustw takich Skur***** jak Tw. Bolek. W tych czasach daleko, daleko trzeba sięgać po prawdę, a to co podane na tacy na pewno nią nie jest. Krew mnie zalewa jak czytam taki komentarz jak twój- jajaja. Wajda trochę zagrał na emocjach, a ty sie podniecasz jak mała dziewczynka..

odpowiedzi (0)

skomentuj

Film ciekawy

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Newet (gość)  •

Film mi się bardzo podobał. Ostatnio oglądałem go z dziewczyną, która mnie w sumie namówiła. Udało nam się, ku mojemu zdziwieniu, pobrać go z http://www.filefox.pl Szybko nam się pobrało i to przy maksymalnej prędkości.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Git

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jajaja (gość)  •

Świetny film tylko krótki, zabrakło mi więcej szczegółów historycznych, których z racji wieku niekoniecznie wszystkie znam. Dzięki filmowi inaczej patrze na małżeństwo Wałęsów. Fajnie pokazane ile ta kobieta przeszła przez męża. Ogólnie rewelacja!

odpowiedzi (0)

skomentuj

aasas

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sdsds (gość)  •

film online
kinotivi.blogspot.com/2013/10/jestes-bogiem-jak-stao-sie-mozliwym-by.html

odpowiedzi (0)

skomentuj

historical

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

Trafia w serducho :'(

odpowiedzi (0)

skomentuj

CZŁOWIEK Z BEZNADZIEI

+7 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Szopen 52 (gość)  •


Zostałem zawieziony na film >>,,Człowiek z beznadziei’’

skomentuj

jesteś idiotą

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jakiś koleś (gość)  •

jesteś idiotą jak nie rozumiesz że Wałesa ocalił całą Polskę chyba że lubisz być pod czyjąś władzą to okey

odpowiedzi (0)

skomentuj

przednie poczucie humoru

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

IN (gość)  •

Masz poczucie humoru :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Treść wyparowała !

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Szopen 52 (gość)  •

Gdzie się podziała treść mojej wypowiedzi ?????

odpowiedzi (0)

skomentuj

CZŁOWIEK Z BEZNADZIEI

+6 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sopen 52 (gość)  •

Zostałem zawieziony na film >>,,Człowiek z beznadziei’’

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wałęsa...

+6 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Frakcja Zdrowego Rozsądku (gość)  •

Film potrzebny pod wzlędem socjologicznym ( to się należy Lechowi Wałęsie) i ewentualnie odrobine historycznym ( można trochę zrozumieć z tamtych czasów). Pod wględem artystycznym niestety kicha ( może oprócz gry aktorskiej ). Widać niewielki budżet oraz dokręcane sceny chyba nieujęte w scenariuszu. Trochę przesłodzony i wygładzony. Ale byłem, zobaczyłem i nie żałuję. Choć polecać nie będę - kto chce - sam zobaczy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wałęsa

+8 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

polka (gość)  •

Film obejrzałam z ciekawością,oddaje klimat i specyfikę okresu lat 70 ,80 i 90 ,bardzo dobra gra aktorska,wspaniała muzyka tj,piosenki,doskonałe wyczucie tematu,polecam warto obejrzeć to historia

odpowiedzi (0)

skomentuj

Schizofrenia

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Karol (gość)  •

Autor wymienia kilka błędów dyskwalifikujących film i ocenia go jako udanu. To po co utrzymywać filharmonie, skoro orkiestry strażackie również potrafią grać. Jężyk filmu posiada swoją gramatykę i ortografię. Wszystkie wkopiowania aktorów w archiwalia, są żenujce, amatorskie już za to Wajda nie dostanie nawet nominacji, to wstyd. Scenariusz nie mówi o niczym czego już nie wiemy, wstyd. Skleroza i powalające lenistwo szkolnej czytanki. A genialne " Chce się żyć " zostaje w domu

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »