Marsz Równości w asyście policji. NOP-owcy w małych grupach,...

  Marsz Równości w asyście policji. NOP-owcy w małych grupach, rzucali jajkami (ZDJĘCIA, FILM)

  Malwina Gadawa, JEW, AMW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Marsz Równości i nielegalne zgromadzenia NOP we Wrocławiu - 5.10.2013
  1/42
  przejdź do galerii

  Marsz Równości i nielegalne zgromadzenia NOP we Wrocławiu - 5.10.2013 ©fot. Janusz Wójtowicz/Malwina Gadawa

  Sobota minęła pod znakiem marszów we Wrocławiu. Spod pomnika Bolesława Chrobrego przy ul. Świdnickiej wyruszył Marsz Równości. Ruszyli także działacze Narodowego Odrodzenia Polski, którym - przypomnijmy - magistrat zabronił przemarszu przez miasto w sobotę. - Jesteśmy tu i tak i nikt nie zabroni nam głośno sprzeciwiać się wszelkim dewiacjom. Nie będziemy rozmawiać ze zboczeńcami, a decyzję magistratu zaskarżymy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - zapowiedział dziennikarce portalu GazetaWroclawska.pl Dawid Gaszyński, rzecznik prasowy NOP-u.


  RELACJA NA ŻYWO Z MARSZU:

  Godz. 16.00
  Zakończenie Marszu Równości. Obyło się bez poważniejszych incydentów. Głównie dzięki zaangażowaniu do akcji ogromnych sił policji. Mundurowi reagowali bardzo sprawnie i szybko.

  Godz. 14.50
  Uczestnicy marszu całują się w Rynku. Marsz Równości w asyście policji poszedł dalej z Rynku w kierunku placu Jana Pawła II. Tymczasem w Rynku rozpoczyna się właśnie kolejny - drugi dziś legalny marsz - Wolnych Konopi.

  Godz. 14.35
  Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji: Do tej pory zatrzymaliśmy dwie osoby za próbę zakłócania marszu. Kilkanaście osób przewieziono także na komisariat, by je wylegitymować. Marsz przebiega spokojnie - zapewnia policjant.

  Godz. 14.20
  Marsz pod pomnikiem hrabiego Fredry. Uczestniczy zapraszają wszystkich do przyłączenia się. Przedstawiciel Amnesty International opowiada o homofobii w Rosji

  Godz. 14.10
  Kordon policji wprowadza Marsz Równości na ulicę Szewską i dalej na wrocławski Rynek. Policja formuje szyki na głównym placu miasta. Przechodnie z zainteresowaniem śledzą całą akcję.

  Godz. 13.50
  Marsz Równości na placu Dominikańskim. Uczestniczy krzyczą: Jesteśmy zboczeni i jesteśmy z tego dumni! Tworzą się korki w rejonie zablokowanego przez maszerujących placu

  Godz. 13.40
  Policjanci zabierają transparenty narodowcom i wyłapują i legitymują bardziej agresywnych zwolenników Narodowego Odrodzenia Polski.

  Godz. 13.20
  Manifestacja ruszyła spod pomnika Chrobrego. NOP-owcy 500 metrów za Marszem Równości. 11 samochodów policji rozdziela marsz i narodowców. Narodowcy rzucają jajkami w kierunku biorących udział w marszu.

  Godz. 13.00
  Około godziny 13 pod pomnikiem Chrobrego zebrało się około 300 osób, które przyszły by wziąć udział w Marszu Równości. Zapowiedzi mówiły nawet o 1000 osób. Skąd niższa frekwencja?
  - Ludzie wciąż się boją - przyznaje Tomasz Zygmunt, jeden z organizatorów. - Trudno się otworzyć ze swoimi poglądami i wyjść na ulicę - dodaje.

  Około godziny 13.15 zaczęły się przemówienia uczestników Marszu Równości. - Mamy gdzieś co myśli o nas większość społeczeństwa, nie będziemy tłumaczyć co mamy w spodniach i z kim śpimy - mówił jeden z organizatorów. - Jesteśmy częścią społeczeństwa i chcemy normalnie żyć - dodawał.  TAK PISALIŚMY DLA WAS O MARSZU PRZED GODZINĄ 13:

  Działacze i sympatycy Narodowego Odrodzenia Polski, by nie łamać prawa tworzą 14 osobowe grupy i z nich zamierzają "zbudować swój marsz". Policja zaapelowała do nich przez megafon, przypominając, że nie mają zgody na przemarsz i w przypadku łamania prawa, mundurowi będą interweniować. Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji precyzuje, że mundurowi będą wkraczać do akcji wtedy, gdy grupy narodowców będą szły zbyt blisko siebie lub w sytuacji, gdy będą przedstawiciele NOP-u będą agresywni w stosunku do uczestników Marszu Równości.

  - Grupa 14 osób nie łamie prawa - przyznaje Paweł Petrykowski. - Co innego jednak, gdy takie grupy idą w odległości kilku metrów od siebie - zostanie to uznane za nielegalne zgromadzenia - zapowiada policja.

  Przypomnijmy, że dziś przez Wrocław przechodzą dwie duże manifestacje: Marsz Równości oraz Marsz Wolnych Konopi. Trzecia grupa demonstrantów nie dostała pozwolenia na przemarsz.

  CZYTAJ TEŻ: NARODOWCY ZAKŁÓCĄ MARSZ RÓWNOŚCI

  NA KOLEJNEJ STRONIE - SPRAWDŹ TRASY MARSZÓW - MARSZU RÓWNOŚCI I MARSZU WOLNYCH KONOPI

  1 »

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama