Na Dolny Śląsk mają zwabić turystów Rosjanie i dinozaury

  Na Dolny Śląsk mają zwabić turystów Rosjanie i dinozaury

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W naszym regionie ruszył sezon turystyczny. Znane miejsca kuszą nowymi atrakcjami.
  W zamku Książ turystów ma ściągnąć taras Północny. Otwarciem tej zamkniętej dotychczas dla zwiedzających atrakcji rozpoczęto wczoraj sezon turystyczny 2009.
  Teren o powierzchni ponad dwóch hektarów był zamknięty dla turystów od połowy lat 80. ubiegłego stulecia, kiedy zlikwidowano istniejący tam zwierzyniec.

  - Rekonstrukcja tarasu była prowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków według XIX-wiecznego projektu - wyjaśnia Jerzy Tutaj, prezes spółki Zamek Książ. - Dlatego używaliśmy materiałów budowlanych zgodnych z oryginałami i zasadziliśmy 5600 roślin.

  Inwestycja kosztowała milion złotych. Szesnaście procent jej wartości spółka pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Pozostała kwota to wkład własny. Udostępnienie tarasu Północnego umożliwi podziwianie z murów oporowych Krajobrazowego Parku Książańskiego oraz samego zamku od strony widocznej dotychczas z miejscowości Pełcznica.

  Udostępnienie dodatkowo ponad dwóch hektarów powierzchni tarasów zwiększy także wygodę turystów. Zdarza się bowiem, że muszą przeciskać się przez tłum przy okazji dużych imprez, np. Festiwalu Kwiatów i Sztuki. Wtedy do zamku zjeżdżają tysiące gości.

  Jednak nie tylko Wałbrzych chce wabić zwiedzających nowymi atrakcjami. Szklarska Poręba będzie kusić Parkiem Jurajskim. Już w maju u stóp Szrenicy będzie można stanąć oko w oko z gadami, które wymarły 65 milionów lat temu. Zostanie tam ustawionych ponad 70 figur naturalnej wielkości dinozaurów. Największe modele mierzą nawet 27 m. Będzie to największy park prehistoryczny w Polsce.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powrót do przeszłości

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 38

   Ucieszyła mnie informacja o udostępnieniu tarasu Północnego. Pamiętam kiedy byłem jeszcze dzieckiem, rodzice zabierali mnie tam na niedzielne spacery :-) Mogłem wówczas godzinami stać i patrzeć na...rozwiń całość

   Ucieszyła mnie informacja o udostępnieniu tarasu Północnego. Pamiętam kiedy byłem jeszcze dzieckiem, rodzice zabierali mnie tam na niedzielne spacery :-) Mogłem wówczas godzinami stać i patrzeć na trzymane tam w wolierach bażanty lub wybieg z sarnami i muflonami. Później odizolowano taras Północny od Zachodniego drewnianą bramą i świat moich dziecięcych wspomnień odizolowano na długie lata. W maju wybieram się do Książa na Festiwal Kwiatów, więc z radością obejrzę ponownie taras Północny ...powrócą wspomnienia dziecięcych lat :-)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama