Współpracowałem z SB dla dobra Polski i KGHM

  Współpracowałem z SB dla dobra Polski i KGHM

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Wiktorem Błądkiem, byłym prezesem KGHM Polska Miedź SA.
  Z materiałów dostępnych w Instytucie Pamięci Narodowej wynika, że w 1976 roku Antoni Łukomski, oficer Służby Bezpieczeństwa, pozyskał Pana do współpracy i zarejestrował jako TW Jawor. Podpisał Pan oświadczenie o zachowaniu tajemnicy, a potem dostarczał informacje specjalnym służbom.

  To prawda, ja się wcale tego nie wypieram, a nawet czuję dumę, że dla dobra Polski i KGHM współpracowałem z kontrwywiadem gospodarczym.
  Dałbym się pokroić za kombinat, a wtedy w grę wchodziło życie górników. Mam spokojne sumienie, bo na nikogo nie donosiłem, nikogo nie zakablowałem. Oni chyba czuli, że gdyby zaczęli cokolwiek na ten temat, to koniec rozmowy.


  Brał Pan od nich pieniądze?


  Nigdy.

  Pamięta Pan, jak ta współpraca się zaczęła?

  To było po 1974 roku, kiedy jako kierownik oddziału G1 rozpocząłem pracę w kopalni Rudna. Zgłosił się do mnie oficer kontrwywiadu, pan Łukomski. Przyszedł do domu. Otworzyłem drzwi. Przedstawił się, poprosił o spotkanie. Pokazał legitymację, ale do końca nie dowierzałem.
  Zanim więc poszedłem na spotkanie, próbowałem sprawdzić, czy ktoś mnie nie nabiera. Po pytaniach, jakie zadawał, domyśliłem się, o co chodzi.

  O co chodziło?

  W Rudnej powtarzały się wówczas zagadkowe pożary taśm transportujących urobek. Zginęli górnicy, sześć czy siedem osób. Wszystko wyglądało bardzo podejrzanie, bo taśmy nagle stawały w płomieniach na większej długości, jakby ktoś polał je łatwopalnym płynem i podpalił. Prokuratura i urząd górniczy szukały przyczyny, ale chyba nie brały pod uwagę możliwości sabotażu gospodarczego. Tamten oficer przedstawił mi listę nazwisk osób, które mogły pracować dla obcego wywiadu.

  Kto na niej był?

  Pan H., pracownik ZG Rudna, dobry mechanik. Miał ukraińskie pochodzenie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wilk ze skalników

   lut (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   pedofil ubek wilk z polkowic cyngiel kiszczak mordował górników na kopalni wójek

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama