Ksiądz skazany za pedofilię znów jest proboszczem. Kuria:...

  Ksiądz skazany za pedofilię znów jest proboszczem. Kuria: zadbamy, by nic złego się nie stało

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ksiądz Edward to "bohater" jednej z najgłośniejszych na Dolnym Śląsku afer pedofilskich w Kościele katolickim. Przez wiele miesięcy molestował ministrantów. W 2003 roku sąd prawomocnie skazał go za molestowanie seksualne. Już w 2006 roku ksiądz wrócił do posługi kapłańskiej. Obecnie jest proboszczem w dekanacie Wiązów (archidiecezja wrocławska). Kanclerz kurii obiecuje: zadbamy, by nic złego się nie stało.
  Ksiądz był skazany za molestowanie seksualne ministrantów

  Ksiądz był skazany za molestowanie seksualne ministrantów ©Dariusz Gdesz

  Tytuł mejla: ksiądz pedofil, podpis: parafianie z gminy Strzelin, w środku kilka zdań. O księdzu Edwardzie, proboszczu małej, wiejskiej parafii w archidiecezji wrocławskiej i jego burzliwej przeszłości w kościele w Pszennie pod Świdnicą. Na końcu informacja, że w sprawie księdza napisano list do Watykanu z prośbą o interwencję i usunięcie go z parafii. "Tyle się obecnie mówi o oczyszczaniu kościoła z pedofilii, liczymy, że papież zmusi biskupa do oczyszczenia naszego podwórka" - piszą parafianie.

  Księdza Edwarda dobrze pamiętam. Relacjonowałam jego sądowy proces. To "bohater" jednej z najgłośniejszych na Dolnym Śląsku afer pedofilskich w Kościele katolickim.
  Przez wiele miesięcy molestował ministrantów. W akcie oskarżenia były zeznania poszkodowanych chłopców. Jeden z nich opowiadał, jak ksiądz poprosił jego i kolegę o pomoc przy sprzątaniu gołębnika na kościelnej wieży. Potem kazał im przychodzić osobno. Na wieży obmacywał, dotykał intymnych miejsc, przytulał i sapał... Obaj twierdzili, że już nigdy więcej ministrantami nie będą.

  Czytaj też: Wrocław nie zgodził się na manifestację NOP

  W 2003 roku ksiądz został prawomocnie skazany za molestowanie seksualne. Sędzia argumentował, że w obu przypadkach, molestując chłopców, dążył do poddania ich czynności seksualnej i że jego wina nie budzi żadnych wątpliwości. Wyrok, półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata, nie był surowy, bo sąd wziął pod uwagę wcześniejszą niekaralność duchownego oraz fakt, że nie stosował wobec chłopców przemocy. Zaraz po ogłoszeniu wyroku matka jednego z ministrantów mówiła nam: - Po tym wszystkim mam tylko jedno marzenie: żeby ksiądz nie trafił do innej parafii i nie skrzywdził innych dzieci.

  Wydawało się, że tak będzie. Ówczesny przełożony księdza, biskup Edward Janiak odwołał go z parafii w Pszennie i publicznie zapewniał: - Edward P. już nigdy nie będzie mógł pełnić posługi kapłańskiej. Chyba, że Sąd Najwyższy zgodzi się na kasację wyroku. Ksiądz trafi do domu księży emerytów - mówił.

  Mam marzenie: by ksiądz nie trafił do innej parafii, nie skrzywdził dzieci
  Sąd Najwyższy na kasację się nie zgodził, a ksiądz Edward trafił do domu emerytów, tyle że na krótko. Już w 2006 roku wrócił do posługi kapłańskiej. W tym samym roku w wywiadzie dla katolickiego "Gościa Niedzielnego" mówił, że celem jego pracy jest przyciągnięcie do Kościoła młodych ludzi. Obecnie jest proboszczem w dekanacie Wiązów.

  - Wyrok uległ zatarciu, a nie było zakazu pełnienia funkcji duszpasterskiej, od strony prawa wszystko jest dobrze - zapewnia ksiądz Stanisław Jóźwiak, kanclerz archidiecezji wrocławskiej. Dodaje jednak, że sprawy wcześniej nie znał i z pewnością przyjrzy się jej bliżej. Tłumaczy też, że zapewnienie biskupa, iż skazany ksiądz do służby nie wróci, było jedynie słowem, a nie oficjalną deklaracją archidiecezji.

  Czytaj też: Były selekcjoner reprezentacji Polski miał stanąć przed sądem. Nie przyszedł

  - Będę rozmawiał z proboszczem, sugerował mu podjęcie terapii i z pewnością będziemy zwracać większą uwagę na jego działalność w parafii. Nie chcemy wracać do przeszłości, ale zadbać o to, by w przyszłości nic złego się nie stało - zapewnia kanclerz.

  Arkadiusz Bilejczyk, seksuolog, który pracuje z pedofilami, mówi jednak wprost: - Ten ksiądz stanowi zagrożenie dla dzieci. Nie da się zmienić czyjejś preferencji seksualnej i jeśli pedofila podniecają dzieci, to nic tego nie zmieni. W tym przypadku ksiądz został dodatkowo rozgrzeszony przez swoich przełożonych. Skoro bowiem pozwolili mu znów pełnić posługę, to powiedzieli: nic się nie stało.

  Dodaje, że tylko kilkuletnia psychoterapia jest w stanie nauczyć pedofila kontroli nad popędami. A wyrok tylko przez jakiś czas będzie straszakiem.

  Czytaj także

   Komentarze (161)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślubu udzielił mi pedofil

   Zniesmaczona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   I pomyśleć, że ten ksiądz udzielał mi ślubu, obrzydliwe :(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wstretne

   adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   tych pedofilow selezjanoe i diecezjalnych do obozu pracy ,jaja obciac ,jak mozna isc do spowiedzi tam co drugi jest lajdak pijak i zboczeniec ,oszukuja kase rwa i zlo szerza jast garstka tych co...rozwiń całość

   tych pedofilow selezjanoe i diecezjalnych do obozu pracy ,jaja obciac ,jak mozna isc do spowiedzi tam co drugi jest lajdak pijak i zboczeniec ,oszukuja kase rwa i zlo szerza jast garstka tych co naprawde sa oddani Boguzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BTW

   nija (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   "Będę rozmawiał z proboszczem, sugerował mu podjęcie terapii "

   Pedofilia jest NIEULECZALNA. Niech trzymają tego zboka w kościele ale absolutnie izolują od dzieci! W jakimś klasztorze niech siedzi....rozwiń całość

   "Będę rozmawiał z proboszczem, sugerował mu podjęcie terapii "

   Pedofilia jest NIEULECZALNA. Niech trzymają tego zboka w kościele ale absolutnie izolują od dzieci! W jakimś klasztorze niech siedzi. Podsyłanie pedofila między INNE dzieci powinno być karalne gorzej niż stręczycielstwo czy nierząd, to świadome krzywdzenie potencjalnych ofiar. Pedofil ma zryty baniak ale ten który go wysyła aby dalej kontynuował obrzydliwy proceder - jest zdrowy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obrzydliwie się robi

   Xiz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   "zapewnienie biskupa, iż skazany ksiądz do służby nie wróci, było jedynie słowem, a nie oficjalną deklaracją archidiecezji." - czyli gdy biskup mówi, to mówi pod publikę dla uspokojenia nastrojów i...rozwiń całość

   "zapewnienie biskupa, iż skazany ksiądz do służby nie wróci, było jedynie słowem, a nie oficjalną deklaracją archidiecezji." - czyli gdy biskup mówi, to mówi pod publikę dla uspokojenia nastrojów i można się naciąć, odczytując to jako coś więcej. Ciekawe, co powie, gdy wpuszczenie z powrotem lisa do kurnika przyniesie efekt będący kwestią czasu. I warto zapamiętać jego słowa, gdy molestowanie się powtórzy - będzie piękny dowód na to, że kuria wiedziała o zagrożeniu i mimo to dopuściła księdza pedofila do pracy z dziećmi - pod pozew o odszkodowanie jak znalazł.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skandal

   ateuszXXI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   po takim wyroku kazdy winnien miec dozywotni zakaz kontaktow z dziecmi na plaszczyznie zawodowej, czyli zadnych ministrantow, nauczania w szkole czy cokolwiek i nazwisko skazanego nigdy nie powinno...rozwiń całość

   po takim wyroku kazdy winnien miec dozywotni zakaz kontaktow z dziecmi na plaszczyznie zawodowej, czyli zadnych ministrantow, nauczania w szkole czy cokolwiek i nazwisko skazanego nigdy nie powinno byc wymazane z rejestru - pedofilem sa oni do konca zycia, takie regulacje sa w krajach normalnych, aby z dziecmi pracowac czy kontaktowac sie wymagana jest licencja, nawet od wolontariuszy, wyrok to jej dozywotnie zabranie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tytuł

   pangien (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

   "Tłumaczy też, że zapewnienie biskupa, iż skazany ksiądz do służby nie wróci, było jedynie słowem, a nie oficjalną deklaracją archidiecezji"

   ahhhhhhaaaaaaaa hahahahahahahhaaha ok to drodzy księża...rozwiń całość

   "Tłumaczy też, że zapewnienie biskupa, iż skazany ksiądz do służby nie wróci, było jedynie słowem, a nie oficjalną deklaracją archidiecezji"

   ahhhhhhaaaaaaaa hahahahahahahhaaha ok to drodzy księża dla mnie WSZYSCY JESTEŚCIE PEDOFILAMI I JAK TYLKO SPOTKAM NA ULICY KOGOŚ Z KOLORATKĄ TO WBIJĘ NÓŻ POD ŻEBRO I W TWARZ ale spokojnie to tylko słowa a nie moje oficjalne stanowisko hahhahahahahazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   huje

   mephistofeles (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   ta k**** zadbają...sami ministranta wydymaja...jebane skurwysyny!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanie

   Pan Cogito (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 40

   1. Nagle mamy kilkanaście przypadków uzdrowienia z amnezji. Kilku facetów ogłasza, ze nagle po wielu latach przypomnieli sobie, że ksiądz ich molestował. Kpina. Przez lata mieli amnezję? Nagle tylu...rozwiń całość

   1. Nagle mamy kilkanaście przypadków uzdrowienia z amnezji. Kilku facetów ogłasza, ze nagle po wielu latach przypomnieli sobie, że ksiądz ich molestował. Kpina. Przez lata mieli amnezję? Nagle tylu molestowanych.
   2. Gdzie dowody molestowania? Jeśli dziś np. 40-letni facet mówi, że w 198... r. ksiądz go molestował. Dowody !!!!!!!!!! Jak ksiądz się nie przyznaje, to są słowa przeciw słowom ? Księdza łatwo skrzywdzić, a sądy działają wolno. Bez wyroku sądu nikogo nie wolno karać, zawieszać i odsuwać od czegokolwiek. Gdzie zasada domniemanej niewinności?
   3. Dzieci to także wyrachowane istoty, które kłamią, konfabulują, a ślepi ludzie księdza by ukamienowali, bo dziecko mówi, że ksiądz go molestował. A może chodzi o zniszczenie kościoła i wyłudzenie odszkodowań.
   4. Księża brońcie się, bo to atak na KK. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Od sądzenia jest Pan Bóg.

   Ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 12

   To nie należy do Was


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cześć ania

   bargiel1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   szkoda że jesteś gorliwą katoliczką, dla mnie nie jesteś człowiekiem rozumnym a ułomnym na umyśle bo ci sutannowieć popsuł klapki a głowie. szkoda ciebie broniszpedofila, więc życzę ci by twoje...rozwiń całość

   szkoda że jesteś gorliwą katoliczką, dla mnie nie jesteś człowiekiem rozumnym a ułomnym na umyśle bo ci sutannowieć popsuł klapki a głowie. szkoda ciebie broniszpedofila, więc życzę ci by twoje dziecko doznało gwałtu na sutannowcu. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Pan Cogito

   Antoś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 4

   Kościół Katolicki za tak wiele przestępstw pedofilsko - seksualnych popełnianych przez jego przedstawicieli powinien być zdelegalizowany !! Zbrodnie seksualne na dzieciach powinny być najsurowiej...rozwiń całość

   Kościół Katolicki za tak wiele przestępstw pedofilsko - seksualnych popełnianych przez jego przedstawicieli powinien być zdelegalizowany !! Zbrodnie seksualne na dzieciach powinny być najsurowiej karane , a nie skrywane przez hierarchów kościelnych ! Mam nadzieję ,że dotarło ! paniał !
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wniosek

   Magda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Wniosek nasuwa sie prosty ksiadz to tez czlowiek postawiony tak wysoko dzieki ludziom wierzacym swiadomie lub tez nie . Jednak czy to pozwala na krzywdzenie dzieci, osoby dorosle w tak okrutny...rozwiń całość

   Wniosek nasuwa sie prosty ksiadz to tez czlowiek postawiony tak wysoko dzieki ludziom wierzacym swiadomie lub tez nie . Jednak czy to pozwala na krzywdzenie dzieci, osoby dorosle w tak okrutny sposob ?! A sad wydal wyrok niesprawiedliwy poniewaz tak jak wspomnialam ksiadz to tez czlowiek a miano ksiedza czy tam proboszcza ma poprzez wykonywany zawod wiec dlaczego osadzono go tak lagodnie skoro skrzywdzil tak mlode osoby w taki sposob ?! Wazne jest tez to ze nie nam go osadzac bo sad ostateczny i tak go czeka tak jak kazdego z nas jednakze nie mozemy my jakos spoleczenstwo tolerowac takiego zachowania bo przeciez w demokracji sila :)
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fakty

   parafianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   ten ksiądz nie zdaje sobie sprawy, że nadal krzywdzi dzieci ministranci uciekli z kościoła przez niego prawie nikt na msze nie chce chodzić. jak on śmie dawać komunię innym sam zresztą próbuje być...rozwiń całość

   ten ksiądz nie zdaje sobie sprawy, że nadal krzywdzi dzieci ministranci uciekli z kościoła przez niego prawie nikt na msze nie chce chodzić. jak on śmie dawać komunię innym sam zresztą próbuje być Sądem Najwyższym i niektórych zmarłych do kościoła nawet nie wpuszcza ministrantkę po d**** klepał nigdy się nie zmienizwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama