Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawigacja pomoże zoperować chore zatoki

Redakcja
W dniach 4-5 października 2013 roku odbędzie się we Wrocławiu Konferencja Chirurgii Endoskopowej FESS. Weźmie w niej udział ponad 150 chirurgów.

**Specjaliści przyjadą z całej Polski dla sław światowej medycyny, operacji transmitowanych na żywo i wielu praktycznych paneli dyskusyjnych. Wszystkie zabiegi zostaną wykonane przy użyciu nowoczesnego systemu nawigacji śródoperacyjnej – to pewnego rodzaju GPS dla chirurga, do którego wprowadza się najpierw obraz tomograficzny, dzięki któremu lekarz w trakcie zabiegu może obserwować pole operacyjne z dokładnością do 0,3mm.
Partnerem konferencji jest Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus, w którym wykonane zostaną operacje z transmisją na żywo do Sali Konferencyjnej. (?)
Podczas konferencji omówione zostaną standardy chirurgii zatok i opieki pooperacyjnej. Zaprezentowane będą także kliniczne przypadki podczas paneli dyskusyjnych, które mają w sposób jak najbardziej praktyczny przybliżyć wiedzę i doświadczenia wybitnych wykładowców, zarówno z Polski jak i z zagranicy.
Niezwykle ważnym elementem konferencji będą operacje na żywo z komentarzem operatorów i moderatora z transmisją w technologii HD. Zostaną przeprowadzone przez gości , wśród których znaleźli się między innymi profesor Oliver Kaschke, ordynator Klinicznego Oddziału Otolaryngologii Szpitala Św. Gertrudy w Berlinie, profesor Olaf Michel, kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Brukseli oraz wieloletni krajowi konsultanci w dziedzinie otolaryngologii: profesor Witold Szyfter z Poznania i profesor Dariusz Jurkiewicz z Warszawy.
Konferencja jest skierowana dla lekarzy, którzy rozpoczęli swą przygodę z chirurgią FESS, i dla tych, którzy mają już doświadczenie i chcą poszerzyć swoją wiedzę.

ZAPALENIE ZATOK – PROBLEM SPOŁECZNY

Około 8 milionów osób w Polsce boryka się z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych – to jedno z 10 najczęściej stwierdzanych schorzeń. Objawy zapalenia zatok przynosowych często są mylone z objawami przeziębienia . Nos jest bezcennym filtrem, który oczyszcza i ogrzewa powietrze, a także uniemożliwia mikroskopijnym agresorom wniknięcie głębiej do dróg oddechowych. Jednak im więcej ataków, tym większe ryzyko, że system w końcu zawiedzie.
Zapalenie zatok jest zwykle efektem wcześniejszego zapalenia błony śluzowej nosa po zakażeniu wirusowym lub bakteryjnym. Często rozwija się po przeziębieniu i u osób skłonnych do alergii. Powietrze zostaje „uwięzione” wraz z wydzieliną chorobową w zatoce (zajętych może być kilka zatok naraz), powoduje ucisk i jednocześnie silny ból. Ból ten może pojawiać się w okolicy czoła, nasady nosa, policzków lub obejmować całą głowę – zależnie od tego ile zatok jest chorych. Nasila się, gdy pochylamy głowę do przodu, w czasie wysiłku oraz przy zmianach ciśnienia. W praktyce uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
- Wielu pacjentów latami leczy się na katar i tafia do laryngologa dopiero wtedy, gdy bóle głowy, oczu, zaburzenia węchu i stale zatkany nos stają się już nie do zniesienia – mówi dr Krzysztof Preś z DCL Medicus.
Bardzo silny i długotrwały ból głowy, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, przypisuje się najczęściej migrenie. Leczenie tej przypadłości jest trudne i długotrwałe. Tymczasem według najnowszych badań aż 7 na 10 przypadków rzekomo migrenowych dolegliwości wywołują chore zatoki. Warto więc zbadać ich stan u specjalisty.

SKUTECZNE LECZENIE

Dziś rzadziej niż w ubiegłych latach wykonuje się punkcje zatok i operację radykalną, polegającą na całkowitym usunięciu błony śluzowej zatok, nie usuwają one przyczyny nawrotów zapaleń zatok, a tylko doraźnie usuwają wydzielinę z ich wnętrza. Znacznie skuteczniejsza jest operacja przy użyciu mikroskopu oraz endoskopu. Zabieg ten możemy porównać do otwarcia okien w dusznym pomieszczeniu. Poprzez operację poprawiamy funkcjonowanie zatok, ich naturalne oczyszczanie się i wentylację. Jest to metoda o wiele mniej inwazyjna od dotychczas stosowanych. Metoda FESS pozwala doprowadzić zatoki do stanu pierwotnego, mogą ponownie spełniać swoją funkcję, są zdrowe. Zabieg wykonywany jest przy użyciu systemu nawigacji śródoperacyjnej. Gwarantuje precyzję, redukcję powikłań niemal do zera, a chirurgowi nieporównywalny komfort pracy i znaczne skrócenie czasu trwania operacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska