Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złote Maski dla Roberto Skolmowskiego

Henryka Wach-Malicka
Roberto Skolmowski odbiera w Chorzowie Złote Maski
Roberto Skolmowski odbiera w Chorzowie Złote Maski Arkadiusz Ławrywaniec
Szef Wrocławskiego Teatru Lalek Roberto Skolmowski triumfował w poniedziałek w chorzowskim teatrze Rozrywka.

Cztery z dziewięciu Złotych Masek - nagród Województwa Śląskiego przyznawanych za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej - otrzymały reżyserowane przez niego w bytomskiej Operze Śląskiej "Carmina Burana".

Opera została okrzyknięta spektaklem minionego sezonu i dostała honorową Złotą Maskę. "Carmina Burana" to nazwa XIII-wiecznego zbioru świeckich pieśni i poezji, głównie o tematyce miłosnej. Na ich podstawie Orff skomponował kantatę sceniczną na orkiestrę, chór i głosy solowe.

Tak się składa, że to kolejne przedstawienie muzyczne, otrzymujące w ostatnich latach tytuł teatralnego przeboju. Nie dlatego wszakże, że widowisko muzyczne z natury swojej bywa znacznie bardziej wystawne i na znacznie więcej ludzkich zmysłów działa. Rzeczywiście, bytomski spektakl zachwyca stroną wizualną i rewelacyjnie wprost rozrysowanymi obrazami autorstwa Radosława Dębniaka.

Rzeczywiście, "Carmina Burana" to niezwykła muzyka Carla Orffa, perfekcyjnie wykonywana i ilustrowana przez ponad 200 artystów - muzyków, solistów i chóry, tancerzy, a nawet alpinistów i judoków, wykonujących trudne partie akrobatyczne. Koło fortuny pchają m.in. judocy z GKS Czarni Bytom.

Skolmowski połączył też siły bytomskiego baletu z solistami Wrocławskiego Teatru Pantomimy i grupą breakdance. To są niezaprzeczalne zalety spektaklu i na pewno przyczyniły się do miana "teatralnego wydarzenia roku" dla tej inscenizacji. Przeważyła jednak inna jej zaleta - inspirujący wyobraźnię widza, mądry i nowatorski pomysł interpretacyjny, dzięki któremu średniowieczne pieśni, opracowane przez znakomitego muzyka w połowie XX wieku, u progu wieku XXI jawią się jako fantastyczne tworzywo sceniczne.

"Carmina Burana" wyróżniono również za reżyserię i scenografię (autorstwa Radosława Dębniaka). W kategorii roli wokalno-aktorskiej nagrodzono ponadto Karinę Skrzeszewską-Głuch za postać Dziewczyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Złote Maski dla Roberto Skolmowskiego - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska