Złote Maski dla Roberto Skolmowskiego

  Złote Maski dla Roberto Skolmowskiego

  Henryka Wach-Malicka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Szef Wrocławskiego Teatru Lalek Roberto Skolmowski triumfował w poniedziałek w chorzowskim teatrze Rozrywka.
  Cztery z dziewięciu Złotych Masek - nagród Województwa Śląskiego przyznawanych za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej - otrzymały reżyserowane przez niego w bytomskiej Operze Śląskiej "Carmina Burana".

  Opera została okrzyknięta spektaklem minionego sezonu i dostała honorową Złotą Maskę. "Carmina Burana" to nazwa XIII-wiecznego zbioru świeckich pieśni i poezji, głównie o tematyce miłosnej. Na ich podstawie Orff skomponował kantatę sceniczną na orkiestrę, chór i głosy solowe.

  Tak się składa, że to kolejne przedstawienie muzyczne, otrzymujące w ostatnich latach tytuł teatralnego przeboju. Nie dlatego wszakże, że widowisko muzyczne z natury swojej bywa znacznie bardziej wystawne i na znacznie więcej ludzkich zmysłów działa. Rzeczywiście, bytomski spektakl zachwyca stroną wizualną i rewelacyjnie wprost rozrysowanymi obrazami autorstwa Radosława Dębniaka.

  Rzeczywiście, "Carmina Burana" to niezwykła muzyka Carla Orffa, perfekcyjnie wykonywana i ilustrowana przez ponad 200 artystów - muzyków, solistów i chóry, tancerzy, a nawet alpinistów i judoków, wykonujących trudne partie akrobatyczne. Koło fortuny pchają m.in. judocy z GKS Czarni Bytom.

  Skolmowski połączył też siły bytomskiego baletu z solistami Wrocławskiego Teatru Pantomimy i grupą breakdance. To są niezaprzeczalne zalety spektaklu i na pewno przyczyniły się do miana "teatralnego wydarzenia roku" dla tej inscenizacji. Przeważyła jednak inna jej zaleta - inspirujący wyobraźnię widza, mądry i nowatorski pomysł interpretacyjny, dzięki któremu średniowieczne pieśni, opracowane przez znakomitego muzyka w połowie XX wieku, u progu wieku XXI jawią się jako fantastyczne tworzywo sceniczne.

  "Carmina Burana" wyróżniono również za reżyserię i scenografię (autorstwa Radosława Dębniaka). W kategorii roli wokalno-aktorskiej nagrodzono ponadto Karinę Skrzeszewską-Głuch za postać Dziewczyny.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tfu!!!rca

   ikea (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 14

   To niech sobie tego pana zabierają do Bytomia! Byle z dala od Wrocławia i Teatru Lalek. Chętnie mu cały dobytek przewieziemy! GRATIS!!!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama