Dla dobra dzieci

  Dla dobra dzieci

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z nadkomisarz Edytą Bagrowską z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.
  We wtorkowej "Gazecie Wojewódzkiej", dodatku lokalnym ukazującym się w regionie jeleniogórskim, opisywaliśmy tragedię dzieci, których rodzice uzależnieni są od alkoholu.

  Jeleniogórscy policjanci mają coraz więcej zgłoszeń o tym, że dziećmi opiekują się pijani rodzice? Dlaczego tak się dzieje, czy to oznaka, że mieszkańcy miasta więcej i częściej spożywają alkohol?

  Myślę, że jest to związane z coraz większą świadomością ludzi, którzy przestają przyglądać się jedynie krzywdzie małych dzieci i postanawiają im pomóc. Dlatego mamy coraz więcej zgłoszeń od mieszkańców, a co za tym idzie więcej tego typu interwencji. Choćby ostatnio policjanci zastali w mieszkaniu w Kowarach trójkę małych chłopców. Matka zostawiła ich samych i poszła pić alkohol do sąsiada. Dzieci zostały zabrane, bo nie miał się nimi kto zaopiekować.

  Gdzie w takiej sytuacji trafiają przestraszone i głodne maluchy?

  Jeśli nie ma nikogo, kto może się nimi zająć, trafiają do placówki opiekuńczej. Kiedy zdrowie, a nawet ich życie, jest zagrożone, nie ma innego wyjścia. Naszym obowiązkiem jest zapewnić im bezpieczeństwo. A skoro rodzice są pijani, nie gwarantują, że nie stanie się im nic złego.

  Kto potem decyduje o losie dzieci?

  Każdą taką sprawę kierujemy do sądu rodzinnego i dla nieletnich, który sprawdza, czy dana sytuacja była incydentem, czy też nie. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie i dokładnie badany. Potem bywa i tak, że opiekunowie tracą prawa rodzicielskie, a dzieci zostają umieszczone w rodzinach zastępczych. O tym decyduje sąd, kierując się dobrem dzieci.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama