Albo praca u księdza, albo wylecą na bruk

  Albo praca u księdza, albo wylecą na bruk

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Pielęgniarki z DPS w Jugowie boją się o pracę. Dyrektor stawia warunki i mówi, że chce zaoszczędzić.
  Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jugowie Adam Frankowski chce zaoszczędzić na pensjach dla pielęgniarek. Postanowił więc podpisać umowę z Ekumeniczną Stacją Opieki i Pielęgniarstwa, która ma prawo starać się o pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia i wówczas ona będzie utrzymywała biały personel DPS-u. Dzięki temu w budżecie ma zostawać około 20 tys. zł miesięcznie.

  Pielęgniarki zapowiadają, że nie mają zamiaru pracować w stacji i proponują, że założą własną praktykę pielęgniarską i będą same starać się o kontrakt z NFZ. Twierdzą, że dyrektor o takim rozwiązaniu nie chce słyszeć i stawia warunki.

  - Powiedział, że albo przejdziemy do Stacji, albo stracimy pracę - mówi Maria Piętka, jedna z ośmiu pielęgniarek, które pracują w jugowskim DPS.
  - Na kolejnym spotkaniu stwierdził, że zrobi wszystko, by Stacja świadczyła usługi, nawet jeśli musiałby sprowadzić pielęgniarki z Ukrainy - dodaje Dorota Jagielska.

  Szef DPS-u przyznaje, że wspominał o Ukrainkach, jednak zarzeka, że pielęgniarki powinny to traktować jako żart. Jest też przekonany, że sobie nie poradzą z własną praktyką.
  - Stacja ma doświadczenie w kontraktowaniu i rozliczaniu się z NFZ, bo prowadzi usługi pielęgniarskie w czterech DPS-ach na Dolnym Śląsku. Ma też potrzebne na start pieniądze - przekonuje. - Moim zdaniem pielęgniarki z Jugowa teraz nie podołają takiemu wyzwaniu.

  Pielęgniarki nie zgadzają się z tą argumentacją. Uważają, że jeśli same założą praktykę, to będą dostawać całą kwotę z NFZ. Jeśli zatrudni ich Stacja - wypłaci tylko część. Potwierdzają to w wałbrzyskim oddziale Izby Pielęgniarskiej.

  - Kontrakty na usługi medyczne w DPS-ach to łakomy kąsek. Dlatego wiele firm będzie o nie zabiegało. Najkorzystniej jest jednak, kiedy pielęgniarki same zakładają praktykę. Wtedy dostają całą kwotę z NFZ - argumentuje Barbara Szabunia, szefowa Izby. I wyjaśnia, że odbyły się już dwa kursy przygotowujące pielęgniarki do kontraktowania umów.

  Dyrektor ma nadzieję, że dojdzie do porozumienia. Chce przekonać pielęgniarki, że w tym roku powinny podpisać umowy o pracę ze Stacją.
  - Być może będą mogły w przyszłości przejąć usługi w DPS-ie. W umowie ze Stacją będzie miesięczny okres wypowiedzenia - mówi.

  W mediację włączyła się posłanka PO Monika Wielichowska. Chce w przyszłym tygodniu zorganizować spotkanie. Na razie żadna ze stron sporu nie chce ustąpić. Pielęgniarki zapowiadają, że jeśli dyrektor DPS nie zgodzi się na ich propozycje, nie będą pracować w Stacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama