Szybciej na trasie Wrocław - Poznań. Jest przetarg na...

  Szybciej na trasie Wrocław - Poznań. Jest przetarg na odcinek S5 (ZDJĘCIA)

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Szybciej na trasie Wrocław - Poznań. Jest przetarg na odcinek S5 (ZDJĘCIA)
  1/13
  przejdź do galerii

  ©fot. GDDKiA

  W połowie przyszłego roku drogą z Wrocławia do Poznania pojedziemy po 30–kilometrowym odcinku trasy ekspresowej z Korzeńska do Kaczkowa. Ogłoszono właśnie przetarg na dokończenie tej inwestycji.
  Budowana droga prowadzi z granicy województw: Dolnośląskiego i Wielkopolskiego do Kaczkowa w Wielkopolsce. To część trasy S5 w województwie Wielkopolskim. Droga miała być oddana jeszcze we wrześniu tego roku, ale wykonawca - austriacka firma Alpine Bau – ogłosił upadłość i w czerwcu zszedł z placu budowy. Konieczne było znalezienie kolejnego wykonawcy.

  Odcinek gotowy jest w 72 procentach. Urzędnicy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (oddział w Poznaniu) liczą, że uda się go dokończyć w sześć miesięcy – nie licząc okresu zimowego od grudnia do marca.
  Najpierw trzeba jednak rozstrzygnąć przetarg. Wykonawcy mają 40 dni na składanie ofert, później w ciągu kilku tygodni powinien nastąpić wybór wykonawcy. - Chcemy, by prace rozpoczęły się w kwietniu i zakończyły w listopadzie. Ale droga będzie przejezdna wcześniej. Planujemy oddać ją do ruchu we wrześniu - mówi Alina Cieślak z GDDKiA w Poznaniu.

  Choć nie ma głównego wykonawcy, na tym odcinku wciąż pracują robotnicy firmy Strabag, którzy zabezpieczają drogę przed zimą. Droga przybliży nas do Poznania, ale do całej trasy S5 Wrocław – Poznań jeszcze daleka droga. W samym województwie wielkopolskim pozostają do stworzenia jeszcze fragmenty:
  • Z Kaczkowa do Radomicka – o długości 28 km. Ta droga wpisana jest do programu budowy dróg krajowych, co zapewnia jej finansowanie z ministerstwa transportu. Jeszcze w tym roku ma zostać uruchomione postępowanie przetargowe.
  • Z Radomicka do Wronczyna – o długości 35 km. Ten fragment nie ma obiecanego dofinansowania. Poznański oddział GDDKiA opracowuje dokumentację dla tej drogi. Przetargi mają zostać ogłoszone w przyszłym roku.
  • Z Wronczyna do Poznania- o długości 16 km. odcinek wpisany do programu budowy dróg krajowych. Przetarg ma być ogłoszony w tym roku.


  Dolnoślązacy najbardziej czekają na budowę trzech odcinków na Dolnym Śląsku – z Wrocławia do granicy województwa. Postępowanie przetargowe na te inwestycje trwa. W ciągu kilku dni zostaną wybrane firmy, które staną do drugiego etapu przetargu.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znowu sukces

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   wtf

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale dno

   kierowca-pieszy-rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   ja p......le i czym tu się podniecać, ta droga cała miała być oddana do euro 2012 a oni zrobią 30 km za rok, ale sukces buehe


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @kierowca-pieszy-rowerzysta

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści

   Tak krawiec kraje jak mu materii staje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   j

   j (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   i premia będzie za oddanie odcinka :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama