Wrocław: Zbudują nowoczesne laboratorium i szpital...

  Wrocław: Zbudują nowoczesne laboratorium i szpital (WIZUALIZACJE)

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tak ma wyglądać nowy szpital Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych
  1/5
  przejdź do galerii

  Tak ma wyglądać nowy szpital Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych ©arch. inwestora

  - Miałem marzenie, ale nie sądziłem, że w końcu się spełni - mówił profesor Andrzej Lange, szef Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych podczas spotkania, na którym marszałek Rafał Jurkowlaniec przekazał DCTK działkę o powierzchni 1,6 hektara, na której powstanie laboratorium i nowoczesny szpital dla pacjentów po transplantacjach.
  Na tę inwestycję od dawna czekali pacjenci i lekarze dolnośląskiego centrum. Przez lata bezskutecznie szukano nowej siedziby dla Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. Budynki, którymi dysponował samorząd województwa, nie spełniały wymogów, dlatego marszałek postanowił poszukać nowej lokalizacji.

  Po wielu staraniach Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała samorządowi działkę o powierzchni 1,6 hektara, wartą blisko 3,5 mln złotych. Na tym terenie powstanie do końca 2014 roku nowoczesne laboratorium, którego budowa wyniesie około 8,7 mln zł, z czego 2,8 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

  Pracownia Propagacji i Modyfikacji Komórek Macierzystych - tak będzie nazywać się nowa placówka - będzie zajmować się produkcją komórek macierzystych. Inwestycja na Stabłowicach we Wrocławiu oprócz wybudowanego budynku o powierzchni ok. 950 m kw. obejmie również budowę dróg, parkingu i chodników.

  W 2015 roku obok laboratorium ruszy budowa szpitala DCTK. W placówce leczyć się będą pacjenci cierpiących na schorzenia hematologiczne. Kompleks ma utworzyć Centrum Innowacyjne Medycyny Regeneracyjnej. Znajdą tam miejsce chorzy na białaczkę lubo osoby z chorobami krwi, które do tej pory leczyły się w budynkach przy ulicy Grabiszyńskiej.

  Lekarze już od dawna mówili, że warunki leczenia na Grabiszyńskiej dalekie są od idealnych. Kilka razy dochodziło nawet do ewakuacji pacjentów, z powodu wybuchu pożaru, którego przyczyną było zwarcie przewodów w rozdzielni elektrycznej lub skrzynka z bezpiecznikami.

  Prof Andrzej Lange podczas spotkania, na którym marszałek Rafał Jurkowalniec przekazał mu podpisany akt notarialny działki na Stabłowicach mówił, że to spełnienie jego wieloletnich marzeń. - Szpital musie mieć ludzką twarz. Tylko czysty i nowoczesny obiekt może być dobrym szpitalem - mówił prof. Lange.

  Dla niego budowa nowego laboratorium, które do tej pory mieściło się we Wrocławskim Parku Technologicznym to możliwość rozwoju i wprowadzenia, w życie projektów, które kilka lat temu opracowano. W nowym szpitalu będą warunki do przeszczepiania komórek macierzystych wątroby i komórek ułatwiających przyjęcie się przeszczepu, nie tylko szpiku. Laboratorium ma być sercem nowego szpitala, którego wybudowanie będzie kosztowało około 42 mln zł.

  Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych przy ul. Grabiszyńskiej specjalizuje się w przeszczepach u pacjentów z nowotworami krwi. Centrum ma akredytację Narodowego Programu Dawstwa Szpiku, Międzynarodowego Rejestru Przeszczepów, Europejskiej Grupy Przeszczepiania Szpiku i Europejskiej Federacji Immunogenetyki. Działa przy nim Krajowy Bank Dawców Szpiku.

  Do sierpnia 2013 roku przeszczepiono szpik 1057 chorym, w tym 281 chorym od dawców rodzinnych. Wśród pacjentów DCTK 52 procent osób jest z Wrocławia. DCTK jest najdłużej działającą w Polsce instytucją przeszczepiającą komórki krwiotwórcze. Do sierpnia wykonano 1057 przeszczepień.

  Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc, które podobnie jak DCTK, mieści się w budynku przy ulicy Grabiszyńskiej, również będzie miało nową siedzibę. Urząd Marszałkowski we wstępnych planach chce wybudować nowy szpital. Wstępna lokalizacja to 20-hektarowa działka należącej do powiatu wrocławskiego, leżąca między ul. Kwiatkowskiego a ul. Czekoladową na Bielanach Wrocławskich. Inwestycja miałaby kosztować około 550 mln złotych. Budynek przy ulicy Grabiszyńskiej będzie sprzedany.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prof. Andrzej Lange

   Znajoma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Profesor jest tak zafascynowany sobą, że ludzi traktuje z pogardą. Krzyczy, poniża pracowników, pacjenci czekają po 4 , 5 godz, żeby pan prof. odczytał ich wyniki gdy sam w tym czasie załatwia...rozwiń całość

   Profesor jest tak zafascynowany sobą, że ludzi traktuje z pogardą. Krzyczy, poniża pracowników, pacjenci czekają po 4 , 5 godz, żeby pan prof. odczytał ich wyniki gdy sam w tym czasie załatwia prywatne sprawy.
   Prezenty od pacjentów i ich rodzin chętnie przyjmuje. Niech ktoś sprawdzi z ilu źródeł otrzymuje dochody. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Anna

   monavie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1   Zapraszam wszystkich chętnych z Wrocławia i okolic, chcących zmienić swój styl życia na aktywny lub zdrowy do obejrzenia filmiku podanego w linku:...rozwiń całość   Zapraszam wszystkich chętnych z Wrocławia i okolic, chcących zmienić swój styl życia na aktywny lub zdrowy do obejrzenia filmiku podanego w linku: https://www.youtube.com/watch?v=hPtITU5p7zM&list=PLAm3WeYS-K-u4ofVOwdsIJJp37lvyn-xS
   lub kontaktu mailowego: monavie.zdrowie@gmail.comzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   królik

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   tam będą po prostu ludzkie króliki doświadczalne badane dla zachodnich firm farmaceutycznych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TYLKO DLA LUDZI BOGATYCH

   I BIZNESMENÓW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   SAM WYBRAŁEŚ GŁOSUJĄC NA LIBERALNE RZĄDY, PRZED KTÓRYMI TERAZ UCIEKA DO ANGLII WIĘKSZOŚĆ MŁODYCH POLAKÓW

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla kogo będzie ten szpital?

   Dla mieszkańców, czy biznesmenów? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Obecnie zwykły człowiek nie może się dostać do zwykłej przychodni lekarskiej, lekarzy specjalistów i na podstawowe badania. Po co więc wrzucać grube miliony w budowę tego szkła? W artykule nie...rozwiń całość

   Obecnie zwykły człowiek nie może się dostać do zwykłej przychodni lekarskiej, lekarzy specjalistów i na podstawowe badania. Po co więc wrzucać grube miliony w budowę tego szkła? W artykule nie padło podstawowe pytanie - kto będzie się mógł leczyć w tym szpitalu? Zwykli ludzie, czy biznesmeni? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobre pytanie.........

   Mirek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Jestem lekarzem z praktyką, znam środowisko i tak czuje że to szpital dla prof. Lange...
   Lampasy, godła, ordery....Kto tam będzie leczony?
   Jak wszystkie przypadki mogą być leczone w obecnych...rozwiń całość

   Jestem lekarzem z praktyką, znam środowisko i tak czuje że to szpital dla prof. Lange...
   Lampasy, godła, ordery....Kto tam będzie leczony?
   Jak wszystkie przypadki mogą być leczone w obecnych szpitalach????????
   Raczej szpital dla ludzkich "królików doświadczalnych"....................zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama