Stanisław Szozda - ostatni etap [HISTORIA KOLARZA]

  Stanisław Szozda - ostatni etap [HISTORIA KOLARZA]

  Jacek Antczak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  - Staszek na wyścigach, treningach i po skończeniu kariery zawsze wszystko robił na 120 procent - mówi Jan Brzeźny, kolega z kolarskich tras. Od początku lat 70. wraz z Ryszardem Szurkowskim rządzili w peletonie legendarnego Wyścigu Pokoju i byli idolami kibiców.
  Rok 2012, Jelenia Góra, Tour de Pologne. Wy-grał ten wyścig kilka razy, pierwszy raz w 1971 roku, gdy miał 20 lat. Tym razem 61-latek przyjeżdża w środku stawki "amatorskiego" peletonu. "Na tej trasie, gdy byłem piękny i młody, jechałem bardzo szybko, nie oglądając się na nikogo i na nic. Dzisiaj oglądałem się na wszystkich i na wszystko. Mogłem jechać szybko, ale jechałem dla przyjemności. Trzymając się zasady: 49 procent wysiłku i 51 przyjemności, bo jej musi być więcej" - mówi dziennikarzowi Polskiej Agencji Prasowej Arkadiuszowi Filipiakowi, w jednym z nielicznych wywiadów.

  Stanisław Szozda, pięciokrotny medalista mistrzostw świata i dwukrotny srebrny medalista olimpijski, niechętnie rozpamiętywał swoją wielką karierę, choć zawsze podkreślał, że lata, które spędził na rowerze, były najwspanialszą przygodą, jaką można sobie wymarzyć w życiu. Do legendy przeszła jego odpowiedź na pytanie, "co najbardziej pamięta z kolarskich czasów". Odpowiedział: "Przednie koło". A był jednym z najlepszych kolarzy w historii polskiego sportu.

  Pochowano Stanisława Szozdę. Spoczął w alei zasłużonych [ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama