Wrocław: Ostatnie chwile, by podziwiać Rodzinę Brueghów

  Wrocław: Ostatnie chwile, by podziwiać Rodzinę Brueghów

  red

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Ostatnie chwile, by podziwiać Rodzinę Brueghów
  To już ostatnie dni trwania wystawy „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego”, prezentowanej w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. W poniedziałek 30 września ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających do godziny 24.00. Następnie wystawa udaje się do Paryża.
  Wrocław: Ostatnie chwile, by podziwiać Rodzinę Brueghów
  „Natura dokonała nad wyraz cudownej decyzji, gdy w nieznanej wsi w Brabancji, wybrała utalentowanego i błyskotliwego Pietera Bruegla by malował ją i chłopów oraz aby wniósł wkład do wiecznej sławy malarstwa w Niderlandach” pisał w 1604 roku Karel van Mander, holenderski artysta, teoretyk sztuki i biograf o założycielu najsłynniejszego malarskiego rodu na Północ od Alp. Była to jedna z wielu wypowiedzi formułowanych na przestrzeni ostatnich 400 lat, na bazie których zbudowano fenomen Pietera Bruegla i jego potomnych.

  Twórczość malarska i rysunkowa rodziny Brueghel, powstała w XVI i XVII wieku, nie jest jednolita zarówno pod względem tematyki, jak i ich poziomu artystycznego prac. Właściwie każdy z przedstawicieli rodu wypracował własną manierę, w której mierzył się z tematyką rodzajową, alegoryczną, mitologiczną, religijną czy też oddawał się przedstawieniom kwiatów, zwierząt lub też martwych natur. Ród ten przepełniony był artystycznymi indywidualnościami, spośród których na czoło wysuwali się malarze wyjątkowo utalentowani, jak Pieter Bruegel Starszy czy Jan Brueghel Starszy. Dalsze szeregi wypełniali twórcy mniej wybitni czy pomysłowi, choć nadal utrzymujący bardzo wysoki poziom, nie odbiegający od standardów wyznaczanych przez najlepszych.
  Dorobek kilku generacji rodziny Breughlów to nie tylko uczta dla zmysłów i gwarancja głębokich przeżyć estetycznych. Ich dorobek ma również wartość ponadczasową, historyczną, gdyż stanowi zwierciadło, w którym odbijają się najważniejsze zjawiska artystyczne zachodzące w sztuce Południowych Niderlandów w XVI i XVII wieku, a zwłaszcza w największych ośrodkach tego regionu – Antwerpii i Brukseli.

  Ze względu na bardzo duże zainteresowanie wystawą arcydzieł malarstwa flamandzkiego zdecydowano o przedłużeniu godzin otwarcia. W ostatni dzień wystawy - 30 września będzie ją można oglądać do godziny 24.00. Kolejnym miejscem ekspozycji malarstwa rodu Brueghlów jest Pinacothèque de Paris, ekspozycja otwarta od 11 listopada do 16 marca 2014r, potem dzieła wracają do rąk swoich właścicieli.

  „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego”
  Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław
  23 lipca – 30 września 2013r.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no dajcie spokoj

   maruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   zwykle obrazki, co to ma byc w 21 wieku? rozumiem ze to nalezy do dobrego tonu pochwalic sie ze sie to widzialo, ah, eh, ą, ę.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Widziałam

   polecam. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Te 400-letnie obrazki chce oglądać cały świat i są warte majątek.A o marudzie nikt nie wie , nie chce wiedzieć i wiedzieć nie będzie.Rozpłynie się w nicości.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehe

   ahehąę (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   co za samokrytycyzm, maruda wie, że jest marudą i chce marudzić... trochę potrollować sobotnie popołudnie nie zawadzi :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama