Dzień Polskiego Państwa Podziemnego we Wrocławiu

  Dzień Polskiego Państwa Podziemnego we Wrocławiu

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  "Ile Orłów sprzedano zbyt tanio?" – śpiewali członkowie Grupy Piosenki Literackiej „Impresja" podczas uroczystości z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego, które odbyły się dzisiaj (26 września) w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia. W spotkaniu brali udział członkowie Okręg Dolnośląski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
  Ryszard Filipowicz miał 14 lat, kiedy został żołnierzem AK. Razem z trzema kolegami zajmował się małym sabotażem – przede wszystkim opóźnieniem połączeń kolejowych z Wilna na Zachód. – Broń i materiały wybuchowe dostałem później, kiedy Niemcy wycofali się z Wilna – wspomina.

  Joanna Domaszewska w wieku 14 lat złożyła przysięgę, iż do końca życia będzie wierna Ojczyźnie. Była łączniczką, najpierw w oddziałach Związku Walki Zbrojnej, a później Armii Krajowej.


  I Ryszard Filipowicz, i Joanna Domaszewska mieli łzy w oczach słuchając pieśni "Orzeł biały". – Nasza walka i późniejsza działalność to próba utrzymania tego w czym nas wychowano – powiedział Ryszard Filipowicz. – Przekazania naszych ideałów młodzieży, a warto to robić, ponieważ są młodzi ludzie zainteresowani Polską i jej historią.

  W czasie spotkania wystąpił także historyk, dr Jerzy Kirszak z wrocławskiego IPN, który mówił o Polskim Państwie Podziemnym. Uroczystość została zorganizowana przez Okręg Dolnośląski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego.

  Zarząd Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zaprasza wrocławian na Uroczyste Nabożeństwo w intencji Polskiego Państwa Podziemnego, które zostanie odprawione 29 września 2013 r. o godzinie 10 w Kościele Garnizonowym.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama