Przegląd Piosenki Aktorskiej: klasa zamiast kasy

  Przegląd Piosenki Aktorskiej: klasa zamiast kasy

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Podsumowujemy zakończony właśnie jubileuszowy PPA. To był spójny festiwal na wysokim poziomie.
  30. Przegląd Piosenki Aktorskiej zapamiętamy jako wydarzenie, podczas którego, zamiast doskonale wszystkim znanych, czasem mających lata świetności za sobą, gwiazd, pojawili się artyści, których rzadziej można usłyszeć w mediach, ale swoimi występami hipnotyzują krytykę i publiczność.

  Dobrze, że festiwalowy bud-żet był zbyt niski, by opłacić gaże Charles'a Aznavoura i Lizy Minelli. Dzięki temu wrocławska publiczność poznała znakomitą irlandzką wokalistkę Camille O'Sullivan, awangardową skrzypaczkę Ivę Bittovą i po raz drugi zobaczyła nieprzewidywalne brytyjskie trio Tiger Lillies. Słabych punktów impreza miała niewiele. Zawiodła nieco wtórna i przegadana "Muszka owocówka" Christopha Marthalera.

  Nieudany okazał się też premierowy projekt Cezarego Studniaka i Leszka Możdżera "Takotojestitako", enigmatyczny w wymowie i wbrew zamierzeniom twórców mało zabawny. Nie zachwycili też laureaci Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, wśród których zabrakło powalającej na kolana indywidualności. Trzy wpadki to jednak niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że na przeglądzie w ciągu dziesięciu dni wystąpiło kilkuset artystów. Ale po kolei.

  Odkryciem przeglądu okazała się wypatrzona przez szefa festiwalu Konrada Imielę na festiwalu teatralnym w Edynburgu, Camille O'Sullivan. Czerpiąca z tradycji burleski, kabaretu i dokonań Waitsa czy Brela Irlandka, na scenie była pełna emocji: szalona, smutna i zabawna. Iva Bittova wraz z zespołem Bang On a Can uwiodła wrocławską publiczność dźwiękiem skrzypiec i swoim głosem, wykonując m.in. kompozycje Julie Wolfe "Big Beautiful Dark and Scary" i Louisa Andriessena "Workers Union".
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama