Niezwykła książka głogowskich uczniów

  Niezwykła książka głogowskich uczniów

  Danuta Bartkowiak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Losy Oliwiera opisywało kilkuset autorów. Książka będzie przetłumaczona na języki obce.
  "Oliwier w mieście 1000 głogów" to tytuł książki, którą napisało kilkuset uczniów głogowskich szkół podstawowych. Prawdopodobnie to pierwsza taka zespołowa praca w Polsce.

  Opisanie historii chłopca, który przeprowadza się do miasta nad Odrą, zajęło dzieciom trzy lata. Rękopis przekazywano co kilka miesięcy do innej szkoły, gdzie młodzi autorzy tworzyli kolejne rozdziały książki, opisując m.in. także zabytki miasta, tradycje oraz losy powojennego pokolenia mieszkańców Głogowa.

  Akcja jest dynamiczna i może zainteresować nawet dorosłego czytelnika. Pomysłodawczyni nietypowego przedsięwzięcia nie ma wątpliwości, że przygody Oliwiera zachęcą uczniów do czytania książek.

  - Młode pokolenie prawie wcale ich nie czyta i większość czasu spędza przed komputerem - mówi Agnieszka Lewandowska z Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie. - Dlatego uznałam, że jeśli dzieci napiszą książkę dla swoich rówieśników, będzie to najlepszy sposób, aby przekonać się, jaką przyjemnością może być czytanie - dodaje inicjatorka akcji. Zadbała ona także o to, aby kolejne fragmenty historii głównego bohatera raz w roku publicznie czytali znani głogowianie.

  Jutro, 1 kwietnia, prezydent miasta, starosta głogowski oraz dziennikarze lokalnych mediów przeczytają uczniom ostatnią część książki.
  Dziesięcioletnia Martyna Zelek ze Szkoły Podstawowej nr 6 wykonała kilka ilustracji, które znalazły się w książce. Dziewczynka jest dumna i nie ukrywa, że czeka na publikację.

  - To, co narysuję, uzgadniałam z innymi uczniami, a pani ze świetlicy pomagała wybrać najciekawsze pomysły - mówi uczennica II klasy.
  Martyna nie ukrywa, że praca przy książce zachęciła ją do częstszego odwiedzania szkolnej biblioteki.

  Janina Wawrzyńczyk, nauczycielka z biblioteki, nie ma wątpliwości, że wspólne pisanie zintegrowało dzieci, nauczyło systematyczności, a co najważniejsze, także odpowiedzialności. Teraz początkujący pisarze chcieliby wziąć do ręki owoc swojej pracy.
  - Codziennie dopytują, kiedy będzie można kupić książkę, której są autorami - zdradza Janina Wawrzyńczyk.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super

   Lonia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Może to hit na najbliższe lato? Gratuluję pomysłu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama