Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tenis - wspaniały sport dla każdego

.
Zacznijmy od historii i początków tenisa, a te sięgają średniowiecza, kiedy to mnisi w klasztorach europejskich grali w ówczesną wersję tenisa, w której piłkę odbijano dłonią. Gra otrzymała miano królewskiego tenisa. W XVI wieku powstały pierwsze prototypy rakiet, a pierwsze piłki były wykonane z drewna. Gra z biegiem czasu zyskiwała coraz większe uznanie i zainteresowanie, głównie we Francji, gdzie została spopularyzowana przez rodzinę królewską, a także w Anglii, której władcy Henryk VII i Henryk VIII stali się zagorzałymi graczami.

Współczesny tenis narodził się w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku i to właśnie ten kraj zaczął popularyzować ten piękny sport, wynosząc go na coraz to nowe widownie. Turniej Wimbledonu, który jest najstarszym turniejem tenisowym świata, odbywa się w Londynie od 1877 roku.

Jak grać w tenisa?
Tenis to gra dla dwóch lub czterech osób, a jego cel to przesunięcie piłki na drugą stronę kortu, która musi poruszać się w polu przeciwnika i zawsze dopóty gracz nie uderzy piłki lub skończy się pomyłką.

Mecz tenisowy składa się z setów, a te z gemów, a z kolei gemy z punktów, które przyznawane są za wygranie wymiany tenisowej. Pierwszy zdobyty punkt, jaki zostaje przyznany w gemie, liczony jest jako 15, drugi 30, a trzeci 40. Czwarty punkt wygrywa gema, pod warunkiem, że rywal zdobył nie więcej niż dwa punkty. Jeśli zawodnicy wygrają po trzy wymiany, to na tablicy wyników widnieje 40:40, czyli równowaga. W takim przypadku każdy zawodnik musi wygrać dwie piłki, żeby wygrać gema. Jeżeli w każdym gemie wynik będzie taki sam, gracze grają do upadłego, aż któryś z nich wygra dwie piłki z rzędu.

Zawodnicy zamieniają się również stronami kortu po każdym nieparzystym gemie w secie, a także po zakończeniu seta. Ażeby wygrać seta zawodnik musi wygrać jako pierwszy sześć gemów, przy czym drugi zawodnik nie może wygrać więcej niż cztery.

Przed każdym meczem, losuje się strony kortu i wybór zawodnika, który będzie serwował jako pierwszy. Losowanie odbywa się zazwyczaj przy siatce z udziałem obu zawodników i polega na rzucie monetą przez głównego sędziego po ustaleniu, kto wybrał „orła”, a kto „reszkę”.

Wymianę tenisową rozpoczyna podanie – serwis, czyli uderzenie wprowadzające piłkę do gry. Każdy z zawodników ma tylko dwie próby wykonania prawidłowego serwisu. Przyjęło się, że na wykonanie serwisu zawodnik ma dwadzieścia sekund. Od momentu podrzucenia piłki do góry przez podającego do momentu zetknięcia się jej ze strunami rakiety, zawodnik nie może nawet o milimetr przekroczyć żadnej linii na korcie, gdyż zostanie wykonany błąd stóp, a rozgrywający straci szansę serwisową. Jeśli natomiast podrzucona piłka nie zostanie odbita rakietą, a złapana w ręce, zawodnik nie traci szansy i może wykonać serwis ponownie.

Przy pierwszym punkcie w każdym z gemów, zawodnik ustawia się za linią końcową między znakiem środkowym a boczną linią singlową znajdującą się po jego prawej stronie i serwuje nad siatką w poprzek kortu, starając się trafić w karo serwisowe równowag. Po rozstrzygnięciu punktu podający rozpoczyna kolejny punkt serwisem zza połówki kortu znajdującej się po jego lewej stronie, serwując w poprzek kortu w karo serwisowe przewag. Po każdym punkcie zawodnik serwujący zmienia strony, z których wykonuje serwis, aż do momentu rozstrzygnięcia gema serwisowego. Jeżeli ktoś zastanawia się skąd wspomniane nazwy kar serwisowych, to wzięły się one z tego, że w przypadku równowagi (stan 40:40) podający serwuje w karo serwisowe równowag, a gdy jeden z zawodników ma przewagę (stan Ad:40 lub 40:Ad) to podający serwuje w karo przewag. W przypadku gdy jeden z serwujących zawodników pomyli kolejność stron serwowania, zalicza się wszystkie punkty grane do tego momentu i przywraca się prawidłową kolejność. Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy zawodnicy pomylą kolejność serwowania.

Należy pamiętać również, że linie kortu również należą do pola gry i zarówno podczas serwisu, jak i późniejszej wymiany, piłka styczna do linii (wystarczy, że nawet o milimetr ją dotknie) uważana jest jako poprawna i umieszczona w korcie. Jeżeli zawodnik nie trafi w karo serwisowe, to skutkuje to błędem serwisowym. W przypadku serwisu piłka przelatując bezpośrednio nad siatką, nie może jej dotknąć, gdyż uważane jest to jako błąd. Jeżeli piłka dotykając siatki (a właściwie taśmy), trafi w prawidłowe karo serwisowe to wywoływany jest tzw. net i zawodnik może powtórzyć podanie. Net ma miejsce również, gdy piłka po kontakcie z siatką a przed odbiciem od kortu dotknie ciała odbierającego, jego stroju lub rakiety. Nie jest sprecyzowana liczba netów, po których zawodnik traci szansę serwisową, więc teoretycznie może on powtarzać serwis w nieskończoność, jeżeli za każdym razem piłka po kontakcie z siatką trafi w odpowiednie karo serwisowe lub w odbierającego. Przed kontaktem z ziemią piłka nie może też trafić w inne stałe urządzenia kortu, takie jak słupki czy stanowisko sędziowskie.

Jeśli chcecie zacząć grać w tenisa ziemnego, a nasz artykuł zainteresował was tym wspaniałym sportem, powinniście udać się na trening na najbliższy kort i zaopatrzyć się w swój własny sprzęt, a przede wszystkim w rakietę do tenisa, która jest bardzo ważnym elementem i każdy z zawodników powinien mieć swoją własną. Rakieta do tenisa stanie się twoją ręką, a ty dołączysz do elitarnego grona tenisistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska