Tak rodzą się lalki. W tym miejscu od blisko 70 lat

  Tak rodzą się lalki. W tym miejscu od blisko 70 lat

  Joanna Urbaniec

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Tak rodzą się lalki. W tym miejscu od blisko 70 lat
  1/41
  przejdź do galerii

  ©fot. Joanna Urbaniec

  Joanna Urbaniec odwiedziła zakład produkcyjny krakowskiej firmy „Krawal”, gdzie powstają lalki. - Nasze dziewczyny wiele potrafią. Mówią, otwierają oczy, płaczą, posiadają komplety różnych strojów na różne okazje - mówi dyrektor firmy „Krawal” Józef Barczyk. - Najwięcej sprzedaje się wciąż blondynek o niebieskich oczach.
  Krakowska Wytwórnia Lalek „Krawal”, powstała w 1948 roku jako chemiczna spółdzielnia pracy „Pomoc”, jako pierwsza w kraju wprowadziła na rynek lalki z winylu i stała się jednym z największych producentów lalek w Polsce. Dziś produkuje około 100 rodzajów lalek o wielkości od 11 do 70 cm.

  Lalki od wieków służyły jako przedmioty kultu religijnego i zabawki. Wykonywano je z gliny, tkaniny lub drewna. Często ukazywały zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie. Rzemieślnicy wykonujący lalkę chcieli jak najbardziej upodobnić ją do żywej istoty. W renesansie miały już ruchome elementy. Alternatywą do drewna stała się masa plastyczna, której składnikami był papier i przemielone drewno. Masa ta była stosowana do produkcji główek oraz korpusu. Wynalazek ten umożliwił wkroczenie w fazę masowej produkcji. I tak lalki przestały być towarem luksusowym.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama