Rodzic - przewodnik po cyfrowym świecie

  Rodzic - przewodnik po cyfrowym świecie

  Monika Jankowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rodzic - przewodnik po cyfrowym świecie

  ©Materiały Prasowe

  Naucz dziecko korzystać z internetu odpowiedzialnie i chronić prywatność. W ramach społecznej misji Fundacja Orange przygotowała e-learningowy kurs dla rodziców „Bezpiecznie Tu i Tam”
  Rodzic - przewodnik po cyfrowym świecie

  ©Materiały Prasowe

  Maluchy w sieci grają w gry, oglądają bajki, bawią się aplikacjami mobilnymi. Starsze pociechy dołączają do wirtualnych społeczności. 67 proc. dzieci w wieku od 10 do 15 lat przyznaje, że najczęściej korzysta z mediów społecznościowych - wynika z badania TNS zrealizowanego we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje. Dla 90 proc. młodzieży najważniejszym jest Facebook. Niestety, nie zawsze młode pokolenie może czuć się w sieci bezpiecznie.


  - Niebezpieczne znajomości internetowe oraz przemoc przy użyciu nowych mediów to jedne z poważniejszych zagrożeń, z jakimi mogą mieć kontakt młodzi internauci - przypomina Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange. - Często nie zdają sobie sprawy, jak poważne może to mieć konsekwencje. Dużą rolę odgrywają więc rodzice, którzy mogą nauczyć młodych kilku ważnych zasad ochrony online, ale w tym celu potrzebują informacji i porad, bo wielu z nich wychowywało się w świecie bez internetu i nie zawsze nadążają za nowinkami. Dlatego tak ważne jest, by rodzice uświadamiali swoje pociechy, że z internetu należy korzystać rozsądnie - dodaje.

  Jak tego dokonać? Chcąc wykształcić w dziecku model bezpiecznych zachowań, trzeba znaleźć czas na rozmowę i ustalić zasady korzystania np. z serwisów społecznościowych. Istotne jest określenie, jakie treści i materiały można publikować, z jakimi osobami utrzymywać kontakt.

  Z myślą o rodzicach, którzy chcą poznać specyfikę serwisów społecznościowych i wspierać dzieci w ostrożnych kontaktach online, Fundacja Orange przygotowała platformę e-learningową „Bezpiecznie Tu i Tam”. Kurs jest bezpłatny i dostępny pod adresem fundacja.orange.pl/kurs.

  - Przyjmuje się jako oczywiste, że rodzice edukują swoje dzieci w obszarze dobrze znanych niebezpieczeństw, np. zachowania nad wodą czy na drodze albo reagowania w relacjach z osobami nieznanymi. Podobna potrzeba dotyczy zagrożeń internetowych, które są przecież dobrze zidentyfikowane i opisane - mówi Jacek Pyżalski, prof. Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, badacz edukacyjnych aspektów internetu.


  10 zasad bezpiecznego internetu dla dzieci i rodziców


  1. Wspólnie odkrywajcie wirtualny świat, rozwijając zainteresowania i pasje
  2. Ustalcie, jakie strony może odwiedzać dziecko i jakie aktywności może podejmować w sieci
  3. Omówcie zasady kontaktu z osobami poznanymi w sieci oraz to, jak krytycznie oceniać informacje w internecie
  4. Uzgodnijcie, jakie treści, zdjęcia i informacje o sobie można publikować
  5. Poznajcie zasady tworzenia bezpiecznych haseł i stosujcie je
  6. Pamiętajcie o ochronie urządzeń z dostępem do sieci - zainstalujcie oprogramowanie antywirusowe i regularnie je aktualizujcie
  7. Otwierajcie wiadomości tylko od znanych nadawców
  8. Zapoznajcie się z NETYKIETĄ - Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie
  9. Kontrolujcie czas, który spędzacie w internecie
  10. Rozmawiajcie o trudnych sytuacjach w sieci

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama