Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hala Ludowa i okolice 70 lat temu. Na czas Wystawy Ziem Odzyskanych zmieniono ten teren nie do poznania [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

JEW
Wystawa Ziem Odzyskanych we Wrocławiu - 1948 rokźródło: NAC
Wystawa Ziem Odzyskanych we Wrocławiu - 1948 rokźródło: NAC Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
Dokładnie 70 lat temu - w marcu 1948 roku zapadła decyzja - Wystawa Ziem Odzyskanych odbędzie się we Wrocławiu. Wcześniej rozważano także Poznań, ale zwyciężyły względy propagandowe. W ciągu kilku miesięcy 1948 roku Halę Ludową i jej najbliższe okolice zmieniono nie do... poznania. Szczególnie dziś te liczby wydają nam się kosmiczne. Otóż wyremontowano i naprawiono 147 km chodników i 209 km nawierzchni wrocławskich ulic! I to w ciągu kilku miesięcy.

Jeszcze na przełomie 1947 i 1948 roku Wrocław wciąż wyglądał tak, jakby kilka dni wcześniej zakończyła się tu działania bojowe. Decyzja o lokalizacji wystawy o znaczeniu propagandowym przyspieszyła odbudowę miasta. Trzeba było naprawdę zaczynać od podstaw. Czyli na przykład w rejonie Hali Ludowej wzięto się za usuwanie zapór przeciwczołgowych i min...

Prace przygotowawcze miały potężny jak na owe czasy rozmiar. Pomyślano naprawdę o wszystkim, do tego stopnia, że aresztowano politycznie podejrzanych i prostytutki, by taki "element" nie zepsuł uroczystości.

Z okazji wystawy przed Halą Ludową ustawiono, stojącą tam do dziś, stalową Iglicę o wysokości 106 metrów, a także m.in. wysoką wieżę ze zwykłych ocynkowanych wiader, stanowiącą symbole powojennej odbudowy przemysłu.

Na potrzeby organizatorów wybudowano aż 48 pawilonów wystawowych. Teren ekspozycji podzielono na dwa sektory. W sektorze określanym jako „A”, który znajdował się w Hali Ludowej, Hali Czterech Kopuł i na terenie znajdującym się przed Halą prezentowano wystawy powiązane z kwestiami społecznymi, politycznymi oraz geograficznymi. W drugiej części, zwanej „B”, znajdującej się po drugiej strony ul. Wróblewskiego, na terenach ogrodu zoologicznego i przyległych, znajdowały się ekspozycje dotyczące kwestii socjalnych i ekonomicznych.

Trwającą 100 dni wystawę odwiedziło w letnich miesiącach 1948 roku od 1,5 do 2 mln osób (źródła podają nieprecyzyjne liczby). Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach jak to wówczas wyglądało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska