Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ból kolana jako objaw wielu chorób – przyczyny i leczenie

.
Ból kolana to jeden z najbardziej niepokojących rodzajów bólu, którego doświadczamy. Kolano jest bowiem bardzo ważnym elementem układu mięśniowo- szkieletowego człowieka, którego zadaniem jest wprawianie ciała w ruch, czyli lokomocja. Kolano jest stawem wieloosiowym o wielu środkach obrotu i to między innymi od niego zależy sposób przenoszenia obciążeń w kończynach dolnych i ich strukturach.

Przyczyny bólu kolana

Ból kolana najczęściej powodowany jest przez stan zapalny. Wówczas bólowi towarzyszą stan zapalny, obrzęk, zaczerwienienie skóry a czasem tez gorączka. Pierwszym krokiem jest ograniczenie aktywności fizycznej, odciążanie kolana i jego chłodzenie. Stan zapalny wynika często z zapalenia kaletki maziowej. Kaletka oddziela od siebie kości, mięśnie i ścięgna, co zapobiega tarciu podczas ruchu. Stan zapalny występuje też na skutek nadmiernego obciążania stawów. Przykładem jest uprawianie sportów bez rozgrzewki.
Kolejną przyczyna bólu kolan może być otyłość, a wiec nadmiar kilogramów jest zbyt dużym obciążeniem dla struktur stawowych. Zapalenie kolana może też być spowodowane przez pracę siedząca, gdy kolano utrzymywane jest w ciągłym zgięciu.
Kolejna przyczyna bólu może być uraz mechaniczny spowodowany zbyt inensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, skręceniem, zwichnięciem a także w skutek choroby rpzewlekłej, jaką jest zwyrodnienie stawów.
Inne przyczyny bólu kolan mogą wynikać z chorób takich jak:

•Zapalenie kości i stawów co objawia się nieustępującym kilkumiesięcznym bólem, co wynika ze sportu i przeciążeń dynamicznych,
•Zapalenie kaletki maziowej, co objawia się osłabieniem separacji ścięgien, mięśni i przez maź,
•Uszkodzeniem łąkotki, co objawia się problemami w amortyzacji stawu w ruchu i utrzymaniem łączonych kości we właściwym położeniu.

Ból kolan jako objaw wielu chorób

Ból kolan jest dolegliwością dotykającą często osoby bez względu na wiek czy płeć. Za ból kolana skarżą się zarówno dzieci, dorośli jak i osoby starsze. Stąd ból kolan nigdy nie jest jednoznacznie kojarzony. Ile bólów kolana, tyle przyczyn. Do degeneracji stawu kolanowego przyczyniają się przeróżne czynniki: urazy mięśni i ścięgien, przeciążenia, reumatyzm, infekcje bakteryjne, borelioza, dna moczanowa itp.

Reumatyzm

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą, która w pierwszej kolejności może atakować kolana, nadgarstki lub stawy międzypaliczkowe dłoni. Wówczas kolano boli przy każdym kroku, skóra staje się sina i lekko cieplejsza. Występuje poranne zesztywnienie stawu puszczające po upływie godziny. Przewlekły charakter reumatyzmy wiąże się z brakiem apetytu i rozbiciem przypominającym grypę. W leczeniu unikaj ciepłych kompresów ani maści rozgrzewających. Niezbędna będzie diagnoza na podstawie badań lekarskich.

Zwyrodnienie
Zwyrodnienie powstaje na skutek starzenia się tkanki chrzęstnej i przeciążenia stawów, czego objawem jest sztywnienie kolana i ból podczas schodzenia po schodach. W stadium zaawansowanym kolano boli przy każdym ruchu. Dodatkowo obserwuje się trzeszczenie w stawie a pojawienie się zaczerwienienia i obrzęku spowodowane może być wysiękiem.

Urazy i przetrenowanie
Na urazy i przetrenowanie najbardziej narażone są osoby aktywne fizycznie oraz osoby po wypadkach. Ból często powiązany jest ze znaczną opuchlizną. Wypadek ciągnie za sobą również urazy struktur pomocniczych stawu: ścięgien i mięśni. W takim przypadku staw należy usztywnić czasowo oraz podawać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Infekcje bakteryjne
Podwyższona temperatura i zaczerwienienie mogą sygnalizować bakteryjne zakażenie kolana. Taki stan ma miejsce w przypadku urazów ze skaleczeniem. Celem leczenia jest podanie leków do kolana, które pomogą w regeneracji chrząstki stawowej.
Borelioza
Borelioza jest chorobą pokleszczową skutkującą nierzadko groźnymi dla zdrowia powikłaniami dla układu nerwowego, szkieletowego i krwionośnego. Krętki Borrelia pochodzące ze śliny kleszcza przedostają się do organizmu i obejmują różne struktury powodując tam stan zapalny. Zazwyczaj przechodzi to w stan przewlekły, rozwija się przez lata a w efekcie powoduje zniekształcenia stawów.

Leczenie bólu kolan
Wizyta u lekarza jest niezbędna, kiedy ból utrzymuje się przez dłuższy czas, nasila się i zaczyna być niepokojący. Bez względu na to, co było przyczyną urazu, ból wymaga skonsultowania w przypadku gdy:
•Bólowi towarzyszy gorączka powyżej 38 stopni C, albo pojawiają się nudności, wymioty czy osłabienie,
•Ból przyjmuje ostry charakter, nasila się z czasem, ćmi w tle, utrzymuje się przez dłuższy czas, nie słabnie lub pojawia się przy określonych czynnościach lub ruchach,
•Obserwacje wskazują na objawy towarzyszące: kolano jest sine, widoczny jest obrzęk, deformacja, w dotyku kolano jest bardzo gorące albo bardzo zimne,
•Bóle mają charakter nawrotowy lub utrzymują się przez pewien czas

Leczenie w przypadku boreliozy wymaga wdrożenia kuracji antybiotykowej. Leczenie infekcji bakteryjnej wymaga wizyty u lekarza, gdyż mało prawdopodobne będzie to, że pomogą zwykłe tabletki przeciwbólowe. Lekarz najpewniej przepisze antybiotyk oraz zleci wykonanie antybiogramu. W przypadku rozległego zakażenia wykonuje się artroskopię i płukanie kolana. Zmiany zwyrodnieniowe pojawiają się z wiekiem. Przeforsowany staw wymaga jedynie odpoczynku i oszczędzania stawu. Jednak ból trwający ponad tydzień może być podstawą do przepisania fizykoterapii. Czasem wykonuje się blokady stawu poprzez podanie zastrzyku sterydowego lub nastawionego na regenerację chrząstki. Ponadto, aby zachować ruchomość stawu niezbędny jest ruch. Reumatyzm jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem, gdy choroba zaczyna postępować. Lekarz wykonuje wówczas rezonans magnetyczny, USG lub CT i diagnozuje stany zapalne. Wówczas stwierdza on, czy leczenie wdraża przyjmowanie leków czy niezbędna będzie jednak rekonstrukcja stawu. Wówczas podczas interwencji chirurgicznej montuje się endoprotezę. Niezbędna będzie rehabilitacja oraz codzienna aktywność w celu poprawy ruchomości stawu i ulgi w bólu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska