Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apteczki dla turystów przy sudeckich szlakach. Wewnątrz bandaże, plastry czy jałowe opatrunki dla turystów odwiedzających Dolny Śląsk

Alina Gierak
Alina Gierak
W skrzyneczkach znajdują się między innymi środki opatrunkowe
W skrzyneczkach znajdują się między innymi środki opatrunkowe FB Apteczki na szlaku
Ogólnodostępne apteczki dla turystów pojawiają się przy sudeckich szklakach. Każdy może z nich skorzystać w razie potrzeby. 20 skrzynek ze środkami opatrunkowymi, plastrami, środkami odkażającymi i innymi artykułami stanie przy Głównym Szlaku Sudeckim. Skorzystają z nich turyści, których obtarły buty czy skaleczyli się na szlaku. Skrzynki montują członkowie stowarzyszenia "Apteczka na Szlaku" oraz Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Spis treści

Apteczki na szlaku - co to za pomysł?

Apteczki przy popularnych turystycznych szlakach stawiają Daniel Wojnar i Marek Bensz, których wspiera grupa przyjaciół. Ich projekt polega na zaopatrzeniu jak największej liczby popularnych punktów na turystycznych trasach w rzeczy, które nie zawsze mamy w plecakach, a które bardzo mogą się przydać. Rzadko zabieramy na wycieczki w góry plastry, środki odkażające, bandaże i inne podobne rzeczy. Dopiero gdy obetrą nas buty, upadniemy lub skaleczymy się niegroźnie, zaczyna się problem.

Pomysł na projekt "Apteczki na szlaku" urodził się w zeszłym roku, podczas letniego wypoczynku w naszych pięknych Beskidach, kiedy to doszło do nieszczęśliwego zdarzenia podczas przygotowywania opału na ognisko. Potrzebny był plaster lub mocniejszy opatrunek, którego nie posiadałem tamtego dnia ze sobą, bo stwierdziłem, że nic nie powinno się wydarzyć, pewność siebie w tym przypadku mnie zgubiła - relacjonuje Daniel Wojnar.

Wraz z kolegami ustawili do tej pory 60 apteczek. Są między innymi w Beskidach i Bieszczadach. Znajdują się przy szlakach oraz w schroniskach.

Kontakt ze Stowarzyszeniem nawiązał dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze Mariusz Gierus. Potem sprawy potoczyły się szybko, bo pomysł zyskał wielu zwolenników. W Sudetach rozpoczęcie akcji zaplanowano 15 września. Pierwsza apteczka stanie na czerwonym szlaku w okolicach kopalni Stanisław w Górach Izerskich.

Zobacz też:

Co jest w apteczkach przy szlaku?

W skrzynkach znajdują się sterylnie zapakowane duże apteczki oraz kilka mniejszych pakietów. Są w nich:

  • żel antybakteryjny
  • gaziki do dezynfekcji
  • różnego rodzaju opatrunki
  • chusty trójkątne
  • opaski podtrzymujące elastyczne
  • koce ratunkowe
  • kompresy
  • maski medyczne
  • rękawice i nożyczki
  • plastry

Każdy potrzebujący może skorzystać za darmo z tych środków. Na stronie Apteczka na Szlaku powinno się potem poinformować o tym, co się wzięło z apteczki, by ją potem uzupełnić.
Można to zrobić TUTAJ

Apteczki fundują firmy, ludzie gór, fundacje związane z górami i turyści. W akcję włączają się nadleśnictwa i ratownicy górscy.

Apteczki na sudeckich szlakach

Koordynatorem działań na terenie karkonosko-izerskim jest Mariusz Synówka z Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Zaproponował, by w schroniskach uruchomić bezpłatną wypożyczalnię plecaków-apteczek dla wyruszających w góry. Pan Mariusz od lat wspiera inicjatywy związane z poprawą bezpieczeństwa na drogach w Kotlinie Jeleniogórskiej. Teraz włączył się do akcji w górach.

Chcielibyśmy, aby w naszym regionie powstały bezpłatne wypożyczalnie apteczek plecakowych dla grup wybierających się na szlaki. Analizujemy teraz miejsca na lokalizację takich wypożyczalni - mówi pan Mariusz.

Akcja prowadzona będzie razem z nadleśnictwami w Szklarskiej Porębie i w Świeradowie-Zdroju, które tworzą Leśny Kompleks Promocyjny "Sudety Zachodnie". Wsparcie zapewnią także Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze. Karkonoska Grupa GOPR, Straż KPN i Centrum Edukacji Outdoorowej, działające przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Jeleniej Górze.

Zobacz także:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska