Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacja PKP na smartfony: Komórka podpowie, czy Twój pociąg się spóźni

Marcin Walków
Komunikator iSMS ułatwia życie pasażerom?
Komunikator iSMS ułatwia życie pasażerom? JU
Polskie koleje po zimowym chaosie stają na głowie, by pasażerowie nie stracili do nich zaufania. Po mobilnych doradcach na dworcach, rozdawaniu bezpłatnych gorących napojów, teraz w pociągach można dostać ulotkę reklamującą nową aplikację na smartfony.

"Komunikator iSMS" to nowa funkcjonalność działającego już systemu powiadomień sms. Za jego pomocą pasażerowie mogą dowiadywać się o opóźnieniach, odwołanych kursach czy uruchomieniu komunikacji zastępczej. Według danych Przewozów Regionalnych korzysta z tego 30 tys. pasażerów w Polsce.

Komunikator to bezpłatna aplikacja, którą można ściągnąć na smartfony i tablety z androidem oraz iOS. Żeby z niej korzystać, trzeba założyć konto powiązane z numerem telefonu.

W aplikacji zaznaczamy interesujące nas relacje pociągów i od tej pory będziemy już dostawać wiadomości. Kolej zachwala, że w przeciwieństwie do tradycyjnych sms-ów, jedna wiadomość może być 60 razy dłuższa. Do tej pory, by sprawdzić, czy pociąg jest opóźniony, trzeba było wejść na stronę internetową "Infopasażer". Teraz ma być prościej i szybciej.

Aplikacja może być użyteczna, jeśli rzeczywiście ktoś podróżuje często na jednej lub dwóch trasach, które doda wcześniej do listy w programie (na przykład, dojeżdżając do szkoły lub pracy do Wrocławia). "Komunikator iSMS" zbiera dane w naszym regionie z Przewozów Regionalnych i Kolei Dolnośląskich.

Jeśli ktoś chce jednak do pociągu wsiada rzadko, albo chce sprawdzić opóźnienie na dłuższej trasie, pozostaje mu "Infopasażer". Tam bez rejestracji może zobaczyć, które pociągi są spóźnione i na ich rozpisanej trasie sprawdzić, od której stacji.

Choć aplikacja jest bezpłatna, nie ma nic za darmo. Ceną za korzystanie z niej jest udostępnienie naszego numeru telefonu. Dlatego rejestrując się, warto czytać, nim odruchowo odhaczymy pola zgód. Dwa z nich są nieobowiązkowe i pozwalają na wysyłanie na nasz numer telefonu informacji marketingowych i handlowych, również od tzw. partnerów.

Poszczególne opcje aplikacji żądają też dostępu do różnych funkcji w naszym telefonie, np. sprawdzania statusu połączeń, aparatu fotograficznego i nagrywania dźwięku. A wczytując się w regulamin aplikacji, zobaczymy, że wśród ryzyka związanego z korzystaniem z niej, jest m.in. otrzymywanie SPAM-u i ataki złośliwym oprogramowaniem z internetu.

Korzystacie z powiadomień sms lub tej aplikacji? Piszcie w komentarzach, czy się sprawdza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska