Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alternatywa dla kebaba. Wrocławianie mają knyszę! Gdzie jeszcze można zjeść ten kultowy posiłek?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Sprawdźcie bary i foodtrucki, w których ofercie nadal jest wrocławska knysza. Skusicie się na ten wrocławski przysmak?Zobacz lokale w następnych slajdach >>>>>
Sprawdźcie bary i foodtrucki, w których ofercie nadal jest wrocławska knysza. Skusicie się na ten wrocławski przysmak?Zobacz lokale w następnych slajdach >>>>>Tomasz Holod / Polska Press
Wrocławska knysza to jedna z niewielu nowożytnych specjalności kulinarnych z naszego miasta. Jest to rodzaj kanapki lub bułki, która składa się z kilku składników. Swoim wyglądem może przypominać przyrządzanego w fast foodach kebaba. Czy taki posiłek można jeszcze zjeść we Wrocławiu? Jeśli tak, to gdzie?

Spis treści

Alternatywa dla kebaba - wrocławska knysza?

Popularne dania ulicznej kuchni we Wrocławiu to m.in. pyszne zapiekanki, tosty i knysze. Każdy z posiłków jest przyrządzany według receptury osób prowadzących działalność gastronomiczną od lat. Na autorskie tosty można się wybrać do słynnego baru "Witek". Najlepsze knysze z kolei powstawały w okolicach dworca Wrocław Główny PKP.

Wrocławska knysza była niegdyś popularna jako przekąska, którą można było znaleźć przede wszystkim w niewielkich lokalach, "budkach" z fast foodem czy tanich knajpkach. Dziś, już jako miejska legenda, widziana jest częściej na wrocławskich jarmarkach, festiwalach i lokalnych stoiskach z jedzeniem ulicznym.

Z czego składa się knysza?

Tradycyjna wrocławska knysza składa się z:

  • bułki, zazwyczaj jest to krucha, pszenna bułka o kształcie półksiężyca, w którym wycina się kieszonkę,
  • kiełbasy lub kotleta mielonego. Najczęściej używana jest kiełbasa parówkowa, choć niektóre wersje mogą zawierać kotlet z mięsa mielonego.
  • kapusty. Wrocławska knysza jest często podawana z kiszonymi warzywami, zwykle z kwaszoną kapustą. Jej zamienniki to też biała i czerwona kapusta.
  • ogórków: tak świeże, jak i konserwowe.
  • kukurydzy,
  • sałaty,
  • posypki z prażonej cebulki,
  • sosu.

- W dyskusji, która rozkwitła przy okazji tzw. wrocławskiej kuchni, jacyś internauci przytomnie zauważyli, że na dobrą sprawę tylko dwa produkty gastronomiczne można uznać za charakterystyczne dla naszego miasta. Pierwszy to mąka wrocławska, stworzona dzięki oryginalnej recepturze nie kogo innego, jak Wojciecha Dzieduszyckiego, a drugi to... knysza - koperta z ciasta, w którą wkłada się warzywa, jakieś mięso i podlewa sosem - pisał niegdyś były redaktor naczelny Gazety Wrocławskiej, Andrzej Bułat.

Gdzie we Wrocławiu można zjeść knyszę?

W galerii znajdziesz listę lokali, które serwują jeszcze wrocławski przysmak. Skusisz się?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska