Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktywna majówka i odkrywanie Wrocławia w jednym: zobacz trasy biegowe i rowerowe (MAPY)

Weronika Skupin
Spędź majówkę aktywnie i odkryj Wrocław. Zagłosuj w naszym plebiscycie
Spędź majówkę aktywnie i odkryj Wrocław. Zagłosuj w naszym plebiscycie Jaroslaw Jakubczak
Jak aktywnie spędzić majówkę? Proponujemy Wam trasy biegowo-spacerowe i rowerowe szlakiem ciekawych zakątków miasta. Poprowadzimy Was w miejsca, które biorą one udział w naszym plebiscycie "500 powodów, dla których trzeba zobaczyć Wrocław". Warto poczytać o nich wcześniej, by dowiedzieć się, jaką skrywają historię.

Przygotowaliśmy dla Was trasy biegowo-spacerowe i rowerowe, które przemierzycie całą rodziną. Możecie je pokonać rekreacyjnym tempem, albo ścigać się z najbliższymi lub znajomymi. Ważne, żeby dobrze się bawić, a przy okazji poznawać Wrocław.

Przekonacie się, że są w nim setki miejsc, dla których warto zobaczyć to miasto. Zachęcamy do zgłaszania swoich kandydatur i głosowania w w naszym plebiscycie. Kliknij: PLEBISCYT: 500 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TRZEBA ZOBACZYĆ WROCŁAW (GŁOSOWANIE)

Głosować możecie codziennie, nawet na wszystkich kandydatów, czyli znane atrakcje i budynki we Wrocławiu po kolei - nie musicie wybierać jednego faworyta. Można głosować za pomocą kliknięcia (do pięciu razy dziennie na jednego kandydata), a także przez Facebooka (głos mnożony razy 3) i za pomocą SMS (głos mnożony aż dziesięciokrotnie).

Radzimy za każdym razem wyświetlać mapę w większym oknie klikając w odpowiedni link. Mniejsza mapa może niedokładnie pokazywać trasy.

Trasa biegowa Szlakiem kościołów i świętych: 5,4 km - Bulwar Włostowica, most Tumski, Kanonia, Ogród Botaniczny, pl. Katedralny - Katedra, Wyszyńskiego, park św. Edyty Stein, Nowowiejska - dom św. Edyty Stein, Park Tołpy, Prusa, Rozbrat, Szczytnicka, Wyszyńskiego, most Pokoju, Muzeum Narodowe, park Słowackiego, Panorama Racławicka, bulwar Dunikowskiego, Piaskowa - Hala Targowa

Wyświetl większą mapę

Wybrane miejsca na trasie:

Most Tumski - Przeprawa zwana już powszechnie mostem zakochanych. Najbardziej znany z powodu kłódek, które zakochani przypinają do jego konstrukcji. Zamknięta kłódka symbolizuje miłość na zawsze. Kluczyk od kłódki wyrzucany jest do Odry. Most łączy Wyspę Piasek z Ostrowem Tumskim.
Głosów w naszym plebiscycie - 40 Głosuj na most Tumski

Ogród Botaniczny - Jeden z najpiękniejszych wrocławskich parków. Za wejście do założonego w 1811 roku trzeba zapłacić, ale warto to zrobić, szczególnie wiosną, gdy to miejsce budzi się do życia. W położonej wśród ruchliwych arterii oazie, można spacerować godzinami. Ogród jest otwarty zwykle od 30 kwietnia do 1 listopada. Znajduje się pod adresem Sienkiewicza 23.
Głosów w naszym plebiscycie - 176 Głosuj na Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Katedra wrocławska - Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim to czwarta katedra w tym miejscu. Pochodzi z okresu gotyku. Aż 70 procent katedry zniszczone zostało podczas oblężenia przez Armię Czerwoną: runęły hełmy, dachy, sklepienia głównej nawy, spłonęły organy i część malowideł.
Głosów w naszym plebiscycie - 1751 Głosuj na katedrę wrocławską

Domy Edyty Stein - Dom Edyty Stein, św. Teresy Benedykty od Krzyża, znajduje się przy ul. Nowowiejskiej we Wrocławiu. Stein, niemiecka filozof pochodzenia żydowskiego, karmelitanka bosa, dziewica, święta i męczennica Kościoła katolickiego, a od 1 października 1999 Patronka Europy. W czasie młodości była ateistką. Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim germanistykę, historię i psychologię pod kierunkiem Williama Sterna - twórcy skali IQ, od 1912 roku studiowała także w Getyndze pod kierunkiem Edmunda Husserla. Znała Maxa Schelera i Romana Ingardena. Duchową przemianę przeszła po lekturze autobiografii św. Teresy z Avili. Wstąpiła do zakonu, lecz habit nie uchronił jej przed prześladowaniami żydów - zmarła w obozie Auschwitz II-Birkenau. We Wrocławiu, w dawnym domu Steinów, działa Towarzystwo im. Edyty Stein.
Głosów w naszym plebiscycie - 6 Głosuj na dom Edyty Stein

Park Tołpy - Park Stanisława Tołpy na Ołbinie nosi jego imię od 2005 roku. Tołpa był znanym botanikiem, dziekanem Wyższej Szkoły Rolniczje, twórcą preparatu torfowego o działaniu przeciwnowotworowym. Sam park powstał w latach 1902-1907. Staw w jego obrębie to pozostałość po odnodze Odry. Przy parku znajdują się między innymi: kościół św. Michała Archanioła i Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Głosów w naszym plebiscycie - 13 Głosuj na park Tołpy

Muzeum Narodowe - Muzeum Narodowe kontynuuje tradycję niemieckich muzeów, istniejących w mieście od XIX wieku. Zbiory muzeum obejmują przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki Śląska. Są tu także zbiory sztuki polskiej, sztuki Wschodu i sztuki współczesnej takich twórców jak Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Kantor, Tadeusz Makowski czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. Jedne z najsłynniejszych obrazów to "Śluby Jana Kazimierza" autorstwa Jana Matejki, "Chłopiec niosący snop" Aleksandra Gierymskiego i "Ojczyzna" Jacka Malczewskiego.
Głosów w naszym plebiscycie - 7 Głosuj na Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Panorama Racławicka - 5 czerwca 1894 roku, w parku Stryjskim we Lwowie otwarto Panoramę Racławicką. Przez niemal pół wieku dzieło lwowskiego malarza Jana Styki i słynnego batalisty Wojciecha Kossaka przedstawiające bitwę pod Racławicami, było jedną z największych atrakcji Lwowa. Po II wojnie światowej malowidło trafiło do Wrocławia. Odtąd Panorama Racławicka jest wielkim magnesem przyciągającym do miasta setki tysięcy turystów.
Głosów w naszym plebiscycie - 1709 Głosuj na Panoramę Racławicką

Hala Targowa - Zbudowana na początku XX wieku, by uporządkować handel w ówczesnym Breslau. Przenieśli się do niej kupcy handlujący na Nowym Targu. Obiekt to prawdziwa perełka jeśli chodzi o konstrukcję. Inżynierowie zdecydowali się na odważne rozwiązanie - konstrukcję żelbetową - nowatorską jak na początek XX wieku. Budynek oparty jest na 6 efektownych wiązarach żelbetowych. Konstrukcję można podziwiać do dziś, bo budynek nieznacznie tylko ucierpiał podczas działań wojennych, a w latach 80-tych XX wieku przeszedł gruntowny remont. By go odwiedzić wystarczy wybrać się... na zakupy. Najbardziej efektownie wnętrze Hali Targowej wygląda z poziomu I pietra
Głosów w naszym plebiscycie - 112 Głosuj na Halę Targową

Trasa rowerowa Wielka Wyspa: 9,5 km - Wystawowa, Hala Ludowa, Fontanna Multimedialna, stary kościółek w parku Szczytnickim, Ogród Japoński, park Szczytnicki, Różyckiego, potok Czarna Woda, Morskie Oko, Kanałowa, Stadion Olimpijski, Mickiewicza, Belwederczyków - osiedle Sępolno, Potebni, Dembowskiego, Tramwajowa - zajezdnia, Wróblewskiego - zoo

Wyświetl większą mapę

Wybrane miejsca na trasie:

Hala Ludowa - Hala widowiskowo-sportowa położona w parku Szczytnickim. Uważana za jeden z największych zabytków naszego miasta. Zbudowana w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga. W 2006 roku hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.
Głosów w naszym plebiscycie - 237 Głosuj na Halę Ludową

Fontanna multimedialna - Wodotrysk na Pergoli przy Hali Ludowej jest największą fontanną w Polsce i jedną z największych w Europie. Fontanna ma powierzchnię około 1 ha. W jej niecce (o wymiarach 115x108 m) umieszczono 300 dysz wodnych różnego rodzaju (gejzery, dysze pieniące, dynamiczne, mgielne, punktowe, palmowe, wodne), które mogą tryskać wodę na wysokość 40 metrów oraz 3 dysze ogniowe. Na dnie umieszczono 800 punktów świetlnych. Wszystko to stanowi część multimedialnych pokazów wodnych odbywających się w rytm muzyki. Uzupełnieniem przedstawienia są projektory i kolorowe światła laserowe. Atrakcja cieszy wrocławian i wielu przyjezdnych od czerwca 2009 roku.
Głosów w naszym plebiscycie - 126 Głosuj na fontannę multimedialną

Kościół św. Jana Nepomucena w parku Szczytnickim - Drewniany kościół w parku Szczytnickim to wielce ciekawa budowla. Powstał w XVI wieku w Starym Koźlu. Później trafił do Kędzierzyna, a stamtąd - w 1913 roku - został przewieziony do Wrocławia, jako eksponat wystawy sztuki ogrodowej i cmentarnej. Niestety kościoł z rzadka jest otwierany: najczęściej w weekendy i inne dni wolne. Budynkiem zajmuje się wrocławski oddział PTTK.
Głosów w naszym plebiscycie - 6 Głosuj na Kościół św. Jana Nepomucena

Czarna Woda - To starorzecze Odry, z którego pozostało jedynie kilka potoków. Ich odcinki nie łączą się dziś w jedną całość. Czarna Woda to cieki wodne między Zalesiem i Zaciszem. Doskonałe miejsce na spacer. Czarna Woda zasilała kiedyś kąpielisko Morskie Oko.
Głosów w naszym plebiscycie - 7 Głosuj na Czarną Wodę

Kąpielisko Morskie Oko - Morskie Oko to kąpielisko za czasów niemieckich znane jako Familienbad Leerbeutel. Zlokalizowane jest na osiedlu Zalesie na Wielkiej Wyspie. Dawna glinianka powstała na nieistniejącym ramieniu Odry, którego pozostałością jest znajdujący się obok fragment starorzecza – Czarna Woda.
Głosów w naszym plebiscycie - 6 Głosuj na Morskie Oko

Stadion Olipijski - Stadion Olimpijski, zbudowany w latach 1926-1928 według projektu niemieckiego architekta Richarda Konwiarza, jest centralnym elementem kompleksu olimpijskiego na Zalesiu. Nigdy nie były na nim rozgrywane Igrzyska Olimpijskie. Nazwa wywodzi się stąd, że Richard Konwiarz, za projekt tego stadionu otrzymał brązowy medal olimpijski w kategorii architektura na olimpijskim konkursie sztuki i literatury w czasie igrzysk w Los Angeles w roku 1932. Dziś rozgrywane są tu głównie mecze żużlowe. Boisko piłkarskie zostało zmniejszone na potrzeby toru żużlowego i nie spełnia wymogów UEFA i FIFA do rozgrywania oficjalnych spotkań.
Głosów w naszym plebiscycie - 1 Głosuj na Stadion Olimpijski

Sępolno - Na początku XX w. przedwojenny Wrocław potrzebował nowych osiedli. Sępolno w stylu miasta-ogrodu miało być ciche, ładne i zielone, ale na kieszeń przeciętnego obywatela. Sępolno zaprojektowano na planie ptaka - do dziś trwa spór, czy to sęp (stąd logicznie wywodziłaby się nazwa osiedla), czy orzeł, a jeśli tak, czy śląski czy też inny. Pierwsze budynki na Sępolnie powstały w 1919 r. Ich głównymi projektantami byli Paula Heim, Hermann Wahlich i Alberta Kempter. Architekci postanowili wybudować domy o zróżnicowanej powierzchni - jednorodzinne, szeregówki i bloki z 4 albo 6 mieszkaniami. Niemiecka klasa średnia mieszkała na Sępolnie tylko kilkanaście lat. W 1945 r. od południa do miasta wkroczyła Armia Czerwona. I choć bezpośrednie walki nie toczyły się w tej części Wrocławia, osiedle nieco ucierpiało. Ok. 30 budynków zostało zdewastowanych i trzeba było je rozebrać. Do pozostałych zaczęli wprowadzać się nowi mieszkańcy.
Głosów w naszym plebiscycie - 6 Głosuj na Sępolno

Zajezdnia Dąbie - Zabytkowa zajezdnia Dąbie z ponad 100-letnią tradycją odchodzi w niepamięć. Do niedawna wyjeżdżały stąd tramwaje linii nr 1, 2, 4, 9, 10, 17 i 23. Miejskie Przedsiębiorstwo komunikacyjne sprzedało jednak zabytkowy budynek miastu. Teraz tabor z Wróblewskiego zostanie przeniesiony do innych zajezdni. Władze Wrocławia planują, by powstało tam centrum studenckie, centrum wystawiennicze czy też inny obiekt rozrywkowo-kulturalny.
Głosów w naszym plebiscycie - 5 Głosuj na zajezdnię Dąbie

Zoo - Wrocławskie zoo zostało założone w 1865 roku. Jest najstarszym i największym (liczba zwierząt w Polsce). Przez lata kojarzone w Polsce z Hanną i Antonim Gucwińskimi i ich znanymi programami. Od 2007, gdy dyrektorem został Radosław Ratajszczak, ogród postawił na inwestycje i rozbudowę. Otwarto nowy wybieg dla niedźwiedzi brunatnych, fokarium, wyspy lemurów, pogodynkę gibbonów i motylarnię. W 2010 roku otwarty został Pawilon Madagaskaru, a wciąż trwa największa inwestycja zoo - budowa Afrykarium – Oceanarium. W weekendy ustawiają się tutaj kolejki chętnych do zwiedzania.
Głosów w naszym plebiscycie - 2766 - Głosuj na wrocławskie zoo

Kolejne trasy na kolejnych stronach

Trasa biegowa Stary i nowy Borek: 5,2 km - Pomnik Chopina - park Południowy, Sudecka, wieża ciśnień przy al. Wiśniowej, Ślężna, Cmentarz Żydowski, park Andersa, Aquapark, wzgórze Andersa, Kamienna, rondo Powstańców Śląskich, Sky Tower

Wyświetl większą mapę

Wybrane miejsca na trasie:

Park Południowy - Park Południowy ze swoim stawem na środku i rozległymi terenami zielonymi jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych wrocławian. Teren dzisiejszego parku kupiec Julius Schottländer przekazał miastu w zamian za przyłączenie osiedla Borek do miejskiej sieci gazowniczej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Park był projektowany od podstaw, nie było tu wcześniej terenów leśnych. Znajduje się tam pomnik Fryderyka Chopina.
Głosów w naszym plebiscycie - 180 Głosuj na park Południowy

Wieża ciśnień Borek - Wieża ciśnień Borek przy alei Wiśniowej została zaprojektowana przez K. Klimma, a wybudowano ją w 1906 r. Podobne wieże stanęły na Karłowicach, Brochowie, przy ulicy Na Grobli, a także w Leśnicy, w celu wyrównywania stanu wody w południowych rejonach miasta. Wysokość wieży to 62 m. To jeden z pierwszych w Europie obiektów budownictwa wodociągowego o konstrukcji ażurowej. Zbiornik wspiera się na podporach ceglanych. Na wysokości 42 metrów zbudowano galerię widokową, na którą wjeżdżało się windą. Teraz znajduje się tam restauracja.
Głosów w naszym plebiscycie - 5 Głosuj na wieżę ciśnień przy al. Wiśniowej

Cmentarz Żydowski - Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej to dziś Muzeum Sztuki Cmentarnej - w czwartki wejdziemy tam za darmo. Chowano tam od 1856 do 1942 roku. To miejsce pochówku wielu znanych żydów nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Głosów w naszym plebiscycie - 93Głosuj na Cmentarz Żydowski

Aquapark Wrocław -Jeden z najlepszych parków wodnych na Dolnym Śląsku. Działający od 2008 roku, początkowo pod nazwą Wrocławski Park Wodny. W kompleksie przy ulicy Borowskiej znajdują się czynne cały rok baseny rekreacyjne kryte i zewnętrzne, kryty basen sportowy, sauny oraz wellness.
Głosów w naszym plebiscycie - 75 Głosuj na Aquapark Wrocław

Sky Tower - Najwyższy budynek w Polsce w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra. Kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny wybudowany przez wrocławskiego milionera - Leszka Czarneckiego. Sky Tower stanął w miejscu wyburzonego Poltegoru. Bryła budynku widoczna jest praktycznie z każdego miejsca w mieście.
Głosów w naszym plebiscycie - 72 Głosuj na Sky Tower

Trasa rowerowa Znad Odry do czterech świątyń: 12 km - park Staszica, Reymonta, most Osobowicki, Na Polance, park Kasprowicza, most Warszawski, Jedności Narodowej, Ustronie, park Słowiański, Słowiańska, Trzebnicka, pl. św. Macieja, Drobnera, wyspa Bielarska, wyspa Słodowa, wyspa Piasek, Grodzka, Ossolineum, Szewska, kościół św. Marii Magdaleny, Kazimierza Wielkiego - Pałac Królewski, Biblioteka Uniwersytecka, Krupnicza, Synagoga pod Białym Bocianem, Włodkowica, świętego Antoniego, św. Mikołaja, Podwale, mosty Mieszczańskie, Pomorska, pl. Staszica - park Staszica, Reymonta, Kleczkowska - Port Miejski

Wyświetl większą mapę

Wybrane miejsca na trasie:

Wyspy Słodowa i Bielarska - Wyspa Słodowa wraz z sąsiadującą z nią Wyspą Bielarską to ulubione miejsce studentów i młodzieży w centrum miasta. Gdy robi się ciepło, na wyspie gromadzą się tłumy. Od pewnego czasu miasto organizuje tam również liczne imprezy, koncerty czy kino plenerowe. Co prawda Wyspa Słodowa zamykana jest na noc od północy do 6. rano, jednak nie przeszkadza to młodym imprezowiczom. Za dnia można się przespacerować, usiąść na jednej z ławeczek lub wstąpić do pływających pubów, zacumowanych tuż przy brzegu. Wejście na wyspę od strony ul. Drobnera lub ul. św. Jadwigi.
Głosów w naszym plebiscycie - 44 Głosuj na wyspę Słodową i Bielarską

Ossolineum - Zakład Narodowy im. Ossolińskich, czyli Ossolineum łączył w sobie Bibliotekę, Wydawnictwo i Muzeum Książąt Lubomirskich. Został ufundowany dla w 1817 roku przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, a otwarty w 1827 roku we Lwowie. Był jednym z najważniejszych ośrodków kultury polskiej, o czym decydowały przede wszystkim niezwykle bogate zbiory biblioteczne, pod względem wartości drugie w kraju po Bibliotece Jagiellońskiej. Od 1947 roku na bazie tej części zbiorów lwowskiego Ossolineum, którą udało się Polsce odzyskać od władz ZSRR, reaktywowano Bibliotekę Ossolineum we Wrocławiu.
Głosów w naszym plebiscycie - 6 Głosuj na Ossolineum

Pałac Królewski - Pałac królewski we Wrocławiu znajduje się przy ul. Kazimierza Wielkiego i zwany jest także pałacem Spätgenów lub zamkiem królów pruskich. Od XVIII do XX wieku zespół pałacowy był rezydencją pruskich królów z dynastii Hohenzollernów, obecnie ma tam siedzibę Muzeum Miejskie Wrocławia. Podczas II wojny światowej jego południowe i południowo-zachodnie skrzydło spłonęły i zostały wyburzone w latach 50.
Głosów w naszym plebiscycie - 1306 Głosuj na Pałac Królewski

Dzielnica Czterech Świątyń - Dzielnica Czterech Świątyń znajduje się pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. Jej granice wyznaczają świątynie czterech wyzwań: katolickiego, prawosławnego, protestanckiego i judaizmu. Są to prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy, ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej i synagoga Pod Białym Bocianem.
Głosów w naszym plebiscycie - 40 Głosuj na Dzielnicę Czterech Świątyń

Port Miejski - Port Miejski to urokliwe miejsce na Kleczkowie, gdzie oprócz wielu zakładów m.in. sklepów rowerowych, samochodowych, czy wjazdu na teren elektrociepłowni, znajdziemy stare spichlerze i zardzewiałe dźwigi portowe do podnoszenia statków. Miejsce polecane na sesje zdjęciowe, szczególnie po zmroku. Niezapomniane wrażenie robią gołębie płoszone przy starym magazynie zboża, których potrafią tam przesiadywać dziesiątki.
Głosów w naszym plebiscycie - 49 Głosuj na Port Miejski

Kolejne trasy na kolejnych stronach
Trasa biegowa Parkowy Kozanów i okolice: 7,1 km - al. Śląska - Stadion Miejski, park Pilczycki, Pilczycka, Kozanowska, Połbina, Kozanowska, Pałucka, park Zachodni, grobla Kozanowska, Hala Orbita, Wejherowska, Popowicka, park Zachodni

Wyświetl większą mapę

Wybrane miejsca na trasie:

Stadion Miejski - Wrocławska arena wybudowana na Euro 2012. Choć przy jej budowie nie zabrakło problemów, a do dziś jest kłopot z zapełnieniem stadionu ludźmi, miejsce warte zobaczenia. Położone tuż przy Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, na osiedlu Maślice. Ładnie podświetlony stadion, efektownie prezentuje się po zmroku.
Głosów w naszym plebiscycie - 1907 Głosuj na Stadion Miejski

Park Zachodni - Park Zachodni powstał w latach 1897 – 1899, częściowo na terenie dawnych cmentarzy niemieckich i żydowskich. W parku wciąż można znaleźć nagrobki z tamtego czasu. Atrakcją są też pozostałości po umocnieniach z czasów I wojny światowej. Znana jest również figurka aniołka. Mało kto jednak wie, że jest tam rzadkie stanowisko bluszczu pospolitego.
Głosów w naszym plebiscycie - 483 Głosuj na park Zachodni

Trasa rowerowa Zachodni Wrocław: 21,4 km - al. Śląska - Stadion Miejski, Królewiecka, Maślicka, Główna, park Stabłowicki, Jeleniogórska, park Leśnicki, Zamek w Leśnicy, park Złotnicki, Rdestowa, Port Lotniczy, Graniczna, park Strachowicki, park Tysiąclecia, Żernicka, Kołobrzeska, Koszalińska, Metalowców, Lotnicza, aleja Śląska - Stadion Miejski

Wyświetl większą mapę

Wybrane miejsca na trasie:

Park Leśnicki - Park w Leśnicy znajduje się na tyłach Centrum Kultury Zamek. Ma powierzchnię 21 ha i położony jest między ulicami Średzką a Marszowicką. Wschodnią granicę parku wyznacza Bystrzyca. Został ukształtowany przez J.P. Lenne w XIX w. i zniszczony w czasie wojny. Pod koniec XX wieku, pod kierunkiem Haliny Krajewskiej park został odrestaurowany. Znajduje się tu wieża ciśnień, wzniesiona na początku XX wieku.
Głosów w naszym plebiscycie - 40 Głosuj na park Leśnicki

Zamek w Leśnicy - Zamek w Leśnicy to dawna rezydencja książąt w Leśnicy. Powstał w 1132 roku jako gródek obronny, był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Gdy księstwo wrocławskie włączono w skład królestwa Czech zamek w okresie 1339-1945 był rezydencją bogatych rodów mieszczan wrocławskich. Podczas II wojny światowej nie został zniszczony, ale w 1953 roku przeszedł pożar. Został odbudowany i przebudowany na potrzeby domu kultury bez zachowania wystroju i wyposażenia wnętrz. Obecnie mieści się w nim Centrum Kultury „Zamek”.
Głosów w naszym plebiscycie - 40 Głosuj na Zamek w Leśnicy

Port Lotniczy we Wrocławiu - Wrocławski port lotniczy na osiedlu Strachowice istnieje od 1938 roku. Od 2012 roku działa w zupełnie nowym terminalu, uznawanym za jeden z najładniejszych w Polsce. Pod względem liczby odprawianych pasażerów jest to obecnie 5. polski port lotniczy w Polsce, natomiast pod względem ilości operacji lotniczych znajduje się na 4 miejscu.
Głosów w naszym plebiscycie - 74 Głosuj na wrocławskie lotnisko

Park Tysiąclecia - Formalnie to las Tysiąclecia, ale wszyscy mieszkańcy określają to miejsce u zbiegu Mińskiej, Granicznej i Strzegomskiej jako park. To jedyny zielony teren dla mieszkańców Nowego Dworu i Muchoboru Małego i Wielkiego. Dużą jego część pochłania gęsty las, ale są tam tęż ścieżki spacerowe wzdłuż rzeki Ślęzy. Niedługo Park ma zyskać zupełnie nowe oblicze – władze miasta chcą przywrócić życie terenowi po drugiej stronie Ślęzy – tak, by park z prawdziwego zdarzenia był gotów do 2016 roku i mogło odbywać się tam wiele imprez, kiedy Wrocław będzie Europejską stolicą kultury. Co z tych obietnic wyniknie, zobaczymy.
Głosów w naszym plebiscycie - 92 Głosuj na park Tysiąclecia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska