We Wrocławiu działa grupa handlująca dopalaczami?

  We Wrocławiu działa grupa handlująca dopalaczami?

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na terenie Wrocławia działa najprawdopodobniej co najmniej jedna grupa przestępcza, zajmująca się handlem dopalaczami.
  Sklep na Stawowej

  Sklep na Stawowej ©Zdjęcie Czytelniczki

  We Wrocławiu działa zorganizowana grupa przestępcza, która truje ludzi i okrada państwo. Tym tekstem zawiadamiany Piotra Kowalczyka, Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu o przestępstwie. Oczekujemy, że w przewidzianym przepisami terminie dostaniemy informację co zrobiono w sprawie.

  Z naszych ustaleń wynika, że na terenie Wrocławia działa zorganizowana grupa przestępcza (co najmniej jedna), wprowadzająca na rynek szkodliwe dla życia i zdrowia substancje, tzw. dopalacze. Mowa o przestępstwie z art. 165 par. 1 pkt 2 w związku z art. 258 kodeksu karnego.

  Celem grupy jest sprzedawanie substancji, które działają tak jak narkotyki, a formalnie nimi nie są.
  W wyniku tej działalności tylko w lutym i marcu dziewiętnaście osób trafiło do szpitala na oddział toksykologii. Ta grupa przywłaszczyła co najmniej 360 tysięcy złotych należnych Skarbowi Państwa z tytułu kar, jakie nakłada Inspekcja Sanitarna na osoby wprowadzające do obrotu tzw. dopalacze, czyli - jak nazywa je prawo - „środki zastępcze”.

  Uzasadnienie

  Dopalacze sprzedawane są we Wrocławiu m.in. w wynajmowanych lokalach. Kiedyś miały szyldy lombardów albo punktów ksero czynnych całą dobę. Dziś coraz częściej są to lokale, które nie mają żadnego szyldu. Tylko zasłonięte okna i drzwi oraz własny monitoring.

  Klientami są narkomani. Zawsze w okolicy, gdzie taki punkt zaczyna działać, pojawia się duża liczba młodych osób, często zachowujących się agresywnie. A okoliczne ulice i trawniki pełne są pustych opakowań po zażytych dopalaczach.

  Skąd teza, że to działalność zorganizowana i zarządzana przez co najmniej jeden „ośrodek decyzyjny”?

  Omawiane substancje zawsze sprzedawane są w takiej samej formie. Małe, kwadratowe opakowanie ze srebrnej folii. W środku strunowy woreczek z substancją. Na opakowaniu „legenda”, która ma zamaskować prawdziwy charakter produktu. Czytamy, że są to pochłaniacze wilgoci, substancje do czyszczenia rdzy, osuszania farb czy czyszczenia obudów komputerów albo monet. Na każdym opakowaniu jest napis, że to środek szkodliwy i „nie do spożycia”.

  Ktoś musi organizować produkcję tak samo albo podobnie wyglądających opakowań. Ktoś musi organizować produkcję substancji chemicznych. Wszystkie zabezpieczone dotąd - przez policję i sanepid - tego typu produkty zawierały substancje odurzające. Niczego nie czyściły, nie pochłaniały i nie odrdzewiały, jak też nie suszyły. Ich skład chemiczny modyfikowano wtedy, gdy Sejm nowelizował listę „twardych” narkotyków, dopisując na nią substancje znajdowane w dopalaczach. Ktoś wreszcie musi odpowiadać za dystrybucję i sprzedaż. W tym za wyszukiwanie sprzedawców.

  Ta działalność opłaca się tylko pod warunkiem, że pochłaniacze, środki do czyszczenia czy osuszania sprzedawane są narkomanom po to, by je zażywali jak narkotyki. Nie mamy wątpliwości, że organizatorzy i uczestnicy tego „biznesu” - szefowie, producenci, sprzedawcy - wiedzą co, komu i po co sprzedają. Nawet nie próbują reklamować swoich „środków chemicznych” zainteresowanym, by coś wyczyścić, odrdzewić albo osuszyć. Szczególnie że kilka gramów produktu w małej paczuszce kosztuje od 20 do 33 złotych.

  Dodajmy, że docierają do nas - z różnych źródeł - informacje wskazujące na zaangażowanie w ten biznes osób znanych w „gangsterskim półświatku”.

  Często spotkać się można z przekonaniem, że dopalacze to domena sanepidu. Bo ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii nakazuje, by właśnie sanepid ścigał dopalacze przy pomocy prawa administracyjnego. Policja ma walczyć z narkotykami.

  Czytaj również: Za nic mają sanepid. Handel dopalaczami kwitnie?

  Ale poza ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii jest jeszcze kodeks karny. A ten zakazuje działalności, która powoduje zagrożenie dla życia i zdrowia. Wszystkie kontrole sanepidu - w lokalach sprzedających dopalacze - prowadzone są bez wcześniejszego poinformowania „przedsiębiorcy” o planowanych działaniach. Sanepid nie musi informować tylko wtedy, gdy akcja ma związek z zagrożeniem życia i zdrowia. W praktyce w działaniach sanepidu zawsze uczestniczy policja, badając, czy zabezpieczane środki nie zawierają narkotyków albo substancji zagrażających życiu i zdrowiu. - O tym, czy można sprzedawcy zarzucić przestępstwo - na przykład narażania na utratę zdrowia albo życia wielu osób - decyzja zapada w oparciu o zaistniałe okoliczności, zebrany materiał, po konsultacji z prokuraturą - powiedział nam rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski. - Niedawno sprzedawcę z lokalu na ul. Piłsudskiego zatrzymano i usłyszał właśnie ten zarzut. Dużo zależy od wyników badań, czy biegły wykaże, że w składzie dopalacza są substancje zagrażające życiu i zdrowiu.

  To kolejny dowód, że można mówić o zagrożeniu zdrowia i życia przy okazji dopalaczy.

  Oni okradają państwo

  Odkąd prawo nakazało sanepidowi walczyć z dopalaczami przy pomocy kar administracyjnych, we Wrocławiu wydano decyzje nakazujące zapłacić około 400 tysięcy złotych kar. Z tej sumy wyegzekwowano około 40 tysięcy. Osoby ukarane to najczęściej ludzie zatrzymywani w czasie akcji w punktach z dopalaczami. Urzędy skarbowe odpisują sanepidowi, że nie da się niczego wyegzekwować, bo ukarani nie mają ani adresu, ani konta, ani nie pracują. Moi rozmówcy z sanepidu nie mają wątpliwości, że unikanie opłat nosi znamiona działalności zorganizowanej.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (60)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kpina?

   JAN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Co się dzieje z tym Komisariatem na ul. Kościuszki, że w okolicy ok. 1 km powstają lokale z dopalaczami jak grzyby po deszczu ?
   Rejtana, Stawowa, Piłsudskiego , Komadorska itd O co chodzi ?
   To...rozwiń całość

   Co się dzieje z tym Komisariatem na ul. Kościuszki, że w okolicy ok. 1 km powstają lokale z dopalaczami jak grzyby po deszczu ?
   Rejtana, Stawowa, Piłsudskiego , Komadorska itd O co chodzi ?
   To komisariat przyjazny dopalaczom? Nieudolne zarzadzanie pracą dzielnicowych? Czy moze jakaś specjalna ochrona ?
   Moze czas zająć się tym tematem dlaczego w tej właśnie okolicy powstają z taką prędkością lokale z dopalaczami?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bylem Cpunem ze Stawowej

   Jaros (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jestem wiecej niz pewien,ze można ogarnąć temat z dopalaczami!!!!!pierdolenie o sanepidzie. Jakby kundle nie mialy z tego profitu to juz dawno by nie bylo tego qrestwa.!!!!pamietajmy, feta ziolo...rozwiń całość

   Jestem wiecej niz pewien,ze można ogarnąć temat z dopalaczami!!!!!pierdolenie o sanepidzie. Jakby kundle nie mialy z tego profitu to juz dawno by nie bylo tego qrestwa.!!!!pamietajmy, feta ziolo czy inne używki to Pikus,PanPikus w porownaniu z dopalaczami
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nowosci ze Stawowej - sprzedaja doplacze z samochodu BMW na przeciw sklepu na Stawowej 2

   KAro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   'Biznesik' na Stawowej teraz postanowil urozmaicic dostawe dopalaczy. Teraz sprzedaja w nocy w sklepiku a w dzien pan z w BMW na podworku (na przeciw komisariatu?!) z samochodu. Gdzie sa panowie...rozwiń całość

   'Biznesik' na Stawowej teraz postanowil urozmaicic dostawe dopalaczy. Teraz sprzedaja w nocy w sklepiku a w dzien pan z w BMW na podworku (na przeciw komisariatu?!) z samochodu. Gdzie sa panowie policjanci? Zeby klientla nie maila za daleko, a zeby przypadkiem tos przy sklepiku im zdjecia nie zrobil. Gdzie jest wroclawska policja ja sie pytam?!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja widze przyzwolenie obecej wladzy centralnej i lokalnej a takie dzialania

   wroclawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Odnosze wrazenie ze stalo sie to powszechnoscia a handlarze tym czuja sie zupelnie bezkarni. Dla zwyklego zjadaczachleba jak ja to patologia taka sama jak pedofilia w kosciele czy klamstwa z TVP....rozwiń całość

   Odnosze wrazenie ze stalo sie to powszechnoscia a handlarze tym czuja sie zupelnie bezkarni. Dla zwyklego zjadaczachleba jak ja to patologia taka sama jak pedofilia w kosciele czy klamstwa z TVP. Czuje smutek i z** do tego cosie w naszym kraju dzieje. Ta slabosc panstwa tylko postepuje i zadna propaganda tego nie przykryje bo takie sklepy stoja na co drugiej ulicyzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obecnej?

   Kola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Taki stan rzeczy ma sie juz od dobrych 4-5 lat, obecnawladza (chyba ze mowimy o wladzach wroclawia to sie zgodze) nie ma nic z tym wspolnego. Gdzie jest prezydent wroclawia w tym wszystkim?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   grzybb to konfident

   Pszczółka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Grzyb to stary konfident, rozjebał się już za małolata i pokazywał policji w kajdankach gdzie jego wspólnik mieszka. Później był ochroniarką i łapał złodziei w rossmanie w galerii dominikanskkiej...rozwiń całość

   Grzyb to stary konfident, rozjebał się już za małolata i pokazywał policji w kajdankach gdzie jego wspólnik mieszka. Później był ochroniarką i łapał złodziei w rossmanie w galerii dominikanskkiej na parterze. Później był ninja domowym, pobił mamę i siostrę i za to siedział. Oszukują ludzi, ochraniaja kapusi. Banda zwykłych festów. Niech tylko trafią za kratki. Mają tam już tylko wrogów. Wisła was dopadnie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szcześliwa

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Łoli i Kogut działają wspólnie na Hubach ! strzelać bez ostrzeżenia do nich ! do mamra i po 15lat! albo wspólpraca ..... czytałem że informatorzy Prokuratury :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BENEK WRÓĆ-CBŚ...

   60& (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Każdy w tym mieście wie co i jak i kto...????????
   Co robi w tym mieście CBŚ....,pytam się,gdzie są ci słynni komandosi,polskie FBI....,macie podsłuchy,mnóstwo konfidentów...,ile pracuje w tym...rozwiń całość

   Każdy w tym mieście wie co i jak i kto...????????
   Co robi w tym mieście CBŚ....,pytam się,gdzie są ci słynni komandosi,polskie FBI....,macie podsłuchy,mnóstwo konfidentów...,ile pracuje w tym mieście policjantów i co oni robią?????? Czytajcie komentarze,piszą kto tym syfem handluje????? Weźcie się w końcu ku....do roboty....Tylko Rybak został w tym mieście szeryfem...,BENEK,ZBYSIU...błagam wróć,jak ciebie brakuje w tym mieście....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co ty?

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   benek teraz elektrownie atomowe,łodzie podwodne,wieżowce na manhatanie i farmazon...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo! Nareszcie!

   Lola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Dziekuje Panu redaktorowi za ten art. Moze cos sie poprawi! Pan prokurator nich sobie Nie zartuje ludzie sjargi na policje pisali, dzwonili takze do roboty Polska policjo! Dziekujemy radaktorowi za...rozwiń całość

   Dziekuje Panu redaktorowi za ten art. Moze cos sie poprawi! Pan prokurator nich sobie Nie zartuje ludzie sjargi na policje pisali, dzwonili takze do roboty Polska policjo! Dziekujemy radaktorowi za pomoc!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo

   Brawo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Szacunek za odwagę ! Pozdrawiamy pana redaktora -społeczeństwo Wrocławia !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to trwa już 4 lata

   jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Lokal na Stawowej prowadzi działalność już 4 rok
   Patologia łazi po podwórkach całymi chmarami, tłuką się ,kłocą o pieniadze i cpaja na oczach przechodzących.
   W nocy bija się na srodku jezdni!...rozwiń całość

   Lokal na Stawowej prowadzi działalność już 4 rok
   Patologia łazi po podwórkach całymi chmarami, tłuką się ,kłocą o pieniadze i cpaja na oczach przechodzących.
   W nocy bija się na srodku jezdni! mieszkancy zaczną filmować te bijatyki i umieszczać w internecie
   z dopiskiem" Tak pracuje ? wrocławska Policja"
   JUż najwyżsdzy czas zamknąc ten lokal- JUZ DOSC!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawda!

   Lola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Zgadzam sie z panem. Patologia wszedzie, policji Nie widac a tu spredaz jak najlepsze trwa. Patologia zastadza ludzi ale ktos ma za to placone?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obserwator

   Obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Aresztować z 50 kiboli z branży , conajmniej 10 z nich podejmie szeroka zrozumianą współpracę z Prokokuraturą - dowodów bedzie aż nadto ! Potem przyjdą następni - Policja nie bedzie narzekać na...rozwiń całość

   Aresztować z 50 kiboli z branży , conajmniej 10 z nich podejmie szeroka zrozumianą współpracę z Prokokuraturą - dowodów bedzie aż nadto ! Potem przyjdą następni - Policja nie bedzie narzekać na brak zajęć . Tylko co powiedzą rodziny tych osób którym dopalacze zrujnowały życie zdrowie ? Co na to Ludzie Zasad z Maslic ? Patrioci którzy na msze chodzą ? :) :) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedyny sposób

   Legal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   Wystarczy zalegalizować marihuanę i będzie po problemie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powaznie?

   Lola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Caly sek w tym ze Oni jakby chcieli to by kupili marihuane. DopalacZe sa tansze I daja wiekszy odkazd. Takze najpoerw poczytaj potem pisz bzdury

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama