Trwa remont Auli Leopoldina we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

  Trwa remont Auli Leopoldina we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Trwa konserwacja figur i sztukaterii
  1/17
  przejdź do galerii

  Trwa konserwacja figur i sztukaterii ©Adriana Boruszewska

  Trwa renowacja Auli Leopoldyńskiej w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Prace konserwatorskie prowadzone są obecnie przy rzeźbach, sztukateriach i złoceniach.
  Zdaniem dr Bożeny Opiłło, która czuwa nad pracami przy renowacji rzeźb, najtrudniejsze było oczyszczanie figur z drobnych zanieczyszczeń i kurzu. Prace przy jednej figurze trwały nawet kilka dni.

  Obecnie większość rzeźb już została oczyszczona. Doklejone zostały także wszelkie pęknięcia. Kolejnym etapem będzie nadanie rzeźbom połysku, a także zabezpieczenie figur przed kolejnymi zanieczyszczeniami.


  Konserwacja trwa także przy sztukateriach. Tam najważniejsze jest przywrócenie blasku elementom złoconym. W pierwszej kolejności przy pomocy specjalnych środków usuwana jest warstwa tzw. szlagmetalu stosowanego do złoceń przy wcześniejszych renowacjach. Następnie elementy są pokrywane złotem w płatkach. Ten etap jest najbardziej czasochłonny, jednak taka technika pozwala na odłożenie kolejnej konserwacji nawet za 100 lat.

  Prace konserwatorskie w Auli Leopoldyńskiej trwają od lipca. Wcześniej odnawiano malowidła i freski, pozbywając się z nich warstwy kurzu, a także zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

  Konserwacja obejmująca malarstwo monumentalne sklepienia i ścian, rzeźby, sztukaterie, okładziny z barwnej marmoryzacji stiukowej, elementy snycerskie, meble oraz podest zakończy się w połowie listopada. Renowacja jest możliwa dzięki dotacji w wysokości 870 tys. przyznanej Fundacji dla Uniwersytetu w drodze konkursu na realizację zadania publicznego organizowanego gminę.

  - Ubiegłoroczne prace były najmniej widoczne, ale niezbędne i obejmowały wzmocnienie stropu. Ich koszt ok. 1 mln - wyjaśnia dr Ryszard Balicki, rzecznik uczelni. - Tegoroczne prace są ograniczone posiadanymi środkami i obejmują jedynie część Auli, czyli prace w okolicy podestu. W kolejnych latach, w miarę posiadanych środków będą prowadzone dalsze prace.

  Balicki dodaje również, że tegoroczne prace są częścią generalnego remontu Auli. W planach jest konserwacja wszystkich malowideł i rzeźb. Koszt tego przedsięwzięcia to jednak 10 mln złotych. - Czekamy, aż będziemy mieć na to środki - kończy rzecznik.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O czym...

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ...jest ten artykuł? Czy będą kolejne w rodzaju "trwa wrzesień", albo "mamy lato"...?
   A błędów tu nie mniej niż słów, np. "malowidła i freski". To freski nie są malowidłami? Cenzuro, wróć!!!...rozwiń całość

   ...jest ten artykuł? Czy będą kolejne w rodzaju "trwa wrzesień", albo "mamy lato"...?
   A błędów tu nie mniej niż słów, np. "malowidła i freski". To freski nie są malowidłami? Cenzuro, wróć!!! Przynajmniej korekta będzie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jajcarz z tego antoniego-moze zburzyc piramidy bo stare

   Pistacja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   zartownis abtoni

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co chwila to remontują

   Antoni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   tak jest ze starymi rupieciami, więcej się wkłada niż to warte, a zburzyć w cholerę, postawić nowe i będzie na lata.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bark słów, Antoni

   brak słów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Czy każdy Antoni jest taki

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama