To będzie noc przepełniona nauką

  To będzie noc przepełniona nauką

  RED

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny. Jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, które rozpoczną się 23 września na

  Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny. Jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, które rozpoczną się 23 września na stronie www.noclaboratoriow.pl.

  8 października we Wrocławiu ponownie odbędzie się Noc Laboratoriów - wydarzenie o charakterze edukacyjnym, które przybliżyć ma mieszkańcom technologie, nad jakimi pracują naukowcy i badania, jakie prowadzą. W gronie Partnerów akcji, obok uczelni, instytutów badawczych i firm są także Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Pro Mathematica, która na Noc Laboratoriów przygotowała szereg atrakcji dla najmłodszych odkrywców.
  Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny. Jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, które rozpoczną się 23 września na

  Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny. Jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, które rozpoczną się 23 września na stronie www.noclaboratoriow.pl.

  Warsztaty z robotami w roli głównej
  Główną atrakcją Nocy Laboratoriów w WPT będą warsztaty dla dzieci i młodzieży zorganizowane przez Fundację Pro Mathematica. Działalność Fundacji skupia się na rozwijaniu zainteresowań naukowych poprzez eksperymenty i dobrą zabawę. Prowadzone przez Fundację Centrum Edukacyjne „Technoludek” na Noc Laboratoriów przygotowało kilkanaście warsztatów dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat. Większość warsztatów to zajęcia z nauki programowania z wykorzystaniem robotów edukacyjnych.

  - Zainteresowanie warsztatami zorganizowanymi podczas ubiegłorocznej Nocy Laboratoriów przerosło nasze oczekiwania - liczba chętnych była dwukrotnie większa niż ilość miejsc na warsztatach - mówi Jędrzej Nawara, członek Zarządu Fundacji Pro Mathematica. Szczególnie dużo osób zgłosiło się na warsztaty z Ozobotami, dlatego w tym roku zdecydowaliśmy, by do programu wprowadzić kolejne zajęcia z robotami.

  W niezwykły świat robotyki uczestników wprowadzą zaprzyjaźnione roboty Dash i Dot. Na zajęciach z ich udziałem dzieci dowiedzą się, czy roboty mają zmysły i czy mogą ze sobą rozmawiać w taki sam sposób jak robią to ludzie. Warsztaty „Okrągły świat robota Sphero” to okazja, by poznać podstawy programowania w języku Scratch. W trakcie zajęć młodzi adepci robotyki będą przygotowywać specjalne zadania dla robota. Nie zabraknie też zajęć z najmniejszymi robotami na świecie - Ozobotami, które można zaprogramować za pomocą kolorów.

  Nauki ścisłe w atrakcyjnej formie
  W programie zajęć przygotowanych przez Fundację znalazły się również bardzo popularne warsztaty z kriogeniki, które w prosty sposób wyjaśnią skomplikowane zjawiska fizyczne. Podczas eksperymentów z wykorzystaniem ciekłego azotu, uczestnicy zobaczą m.in. co dzieje się z różą, cytryną i balonem schłodzonymi do temperatury -200 st. C. Nie zabraknie też atrakcji dla chcących zgłębiać tajniki świata DNA i zaskakujących modyfikacji genetycznych. Izolując DNA z pomidora uczestnicy dowiedzą się, czym są geny i jak powstaje GMO.

  Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, które rozpoczną się 23 września na stronie www.noclaboratoriow.pl.

  Nie tylko dla najmłodszych
  Podczas Nocy Laboratoriów o swoich dokonaniach opowiedzą przedstawiciele firm z Wrocławskiego Parku Technologicznego. Uczestnicy będą mieli okazję poznać EuGeniusa - robota społecznego, który świetnie sprawdza się w roli przewodnika, lubi przebywać wśród ludzi, a emocje wyraża za pomocą gestów i mimiki. Robota skonstruowała firma General Robotics, która wcześniej pracowała m.in. nad łazikiem marsjańskim i autonomicznym ciągnikiem rolniczym Agribot.

  Podczas wydarzenia coś dla siebie znajdą też pasjonaci nauk biologicznych. Prezentacja firmy Pure Biologics, specjalizującej się w produkcji białek rekombinowanych, przybliży słuchaczom proces powstawania białek oraz ich budowę. Na zainteresowanych tematem będą czekały również pokazy i doświadczenia związane z wykrywaniem i analizą białek.

  Firma VR Mind z kolei przeniesie uczestników do alternatywnego świata, a wszystko to za sprawą wirtualnej rzeczywistości. Podczas krótkiej prezentacji uczestnicy przekonają się, jak łatwo można zmienić swoją tożsamość, jak zmienne jest doświadczanie własnego ciała i jak łatwo oszukać zmysły. Każdy wykorzystując Oculus Rift będzie mógł bezpośrednio zetknąć się z rzeczywistością wirtualną.

  Całości atrakcji przygotowanych na Noc Laboratoriów dopełnią otwarte dla wszystkich widowiskowe pokazy naukowe z suchym lodem w roli głównej, podczas których odwiedzający zobaczą m.in. w jaki sposób można napompować balon śniegiem.

  Jedyna taka noc w roku
  Organizowana przez firmę Nokia i Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a drugą edycją) we Wrocławiu i w Polsce.

  W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają się prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie.

  www.noclaboratoriow.pl

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nasze EIT+ przynosi tyle strat

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   W nocy łatwiej coś przekręcić zasrane eit+ zatruwające życie mieszkańcom wypierdal.ć z Pracz

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama