Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy gabinet dla cukrzyków. Takiego jeszcze nie było

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
W Centrum Medycznym Dobrzyńska otwarto jeden z pierwszych w Polsce gabinetów leczenia stopy cukrzycowej
W Centrum Medycznym Dobrzyńska otwarto jeden z pierwszych w Polsce gabinetów leczenia stopy cukrzycowej Fot. Adriana Boruszewska
Ewa Przywara, pielęgniarka z Centrum Medycznego Dobrzyńska, potrafi przyjąć 13 pacjentów dziennie. Jej zadanie, to leczenie głębokich ran na stopach cukrzyków. - Czasem przez ranę jestem w stanie wyciągnąć kawałki kości, które sprawiają pacjentowi ból - przyznaje pielęgniarka.

Dziś we Wrocławiu Tomasz Matynia, szef gabinetu politycznego ministra zdrowia, uroczyście otworzył w przychodni przy ul. Dobrzyńskiej jeden z pierwszych gabinetów leczenia zespołu stopy cukrzycowej w Polsce (i jedyny na Dolnym Śląsku).

- Jesteśmy jednym z ośmiu referencyjnych gabinetów w Polsce - nie ukrywa zadowolenia Maciej Sokołowski, dyrektor Centrum Medycznego Dobrzyńska i dodaje: - Pozostałe gabinety w Polsce są zlokalizowane w szpitalach. My zostaliśmy wytypowani jako jedyna przychodnia w kraju.

Pomimo, że stopy cukrzycowe są przy ul. Dobrzyńskiej leczone od kilku lat, do dopiero teraz oficjalnie ministerstwo dofinansowało gabinet we Wrocławiu. Doposażenie gabinetu (m.in fotel, narzędzia, sterylizator) kosztowało 58 tys. złotych, z czego 48 tys. zł dało ministerstwo zdrowia.

Chorzy cierpią z powodu bólu i dyskomfortu

Ewa Przywara, która od sześciu lat zajmuje się leczeniem stop cukrzycowych mówi, że dziennie jest w stanie przyjąć 13 pacjentów. - Niektórym pacjentom trzeba poświecić naprawdę sporo czasu. Czasem nawet do godziny. Muszę oczyścić ranę, założyć opatrunek. Ważna jest również edukacja - cukrzycy często noszą zbyt ciasne i niewygodne buty, co sprzyja powstawaniu ran i otarć - wyjaśnia pielęgniarka.

Stopa cukrzycowa występuje u osób źle leczonych na przewlekłą cukrzycę. Przyczyną jest zahamowanie dopływu krwi do stóp, niedotlenienie i w rezultacie ciężko gojące się rany.

Pielęgniarka dokumentuje każdą ranę. - Czasem, aby wyleczyć ranę potrzebujemy pół roku, czasem nawet rok - dodaje. Wiek pacjentów nie ma znaczenia. Do pani Ewy przychodzą zarówno starsze, jak i młodsze osoby. - Jedną z moich pacjentek była 30-letnia przedszkolanka. Oprócz dużych ran na nodze, i oczywiście bólu, pacjentce towarzyszył duży dyskomfort z powodu nieprzyjemnego zapachu i wiecznie zawilgoconych opatrunków - opowiada pielęgniarka.

Czasem, by ulżyć w bólu pacjentowi, Ewa Przywara musi wyciągać z rany kawałki kości.

Liczba chorych będzie wzrastać

Do poradni stopy cukrzycowej w przychodni przy ul. Dobrzyńskiej zgłaszać się mogą pacjenci ze skierowaniem (do poradni diabetologicznej lub angiologicznej) z całego Dolnego Śląska. Dodatkowo dla mieszkańców Wrocławia prowadzone są bezpłatne badania profilaktyczne (bez skierowania) dotyczące oceny zagrożenia stopą cukrzycową. Badania profilaktyczne finansowane są z budżetu miasta.

W czwartek Tomasz Matynia z ministerstwa zdrowia zaznaczył, że liczba pacjentów zagrożonych stopą cukrzycową będzie wzrastać, bo polskie społeczeństwo się starzeje. - Program wsparcia ambulatoryjnego leczenia zespołu stopy cukrzycowej na lata 2016 – 2018 to pierwszy kompleksowy i skoordynowany plan działań na rzecz pacjentów chorych na cukrzycę. Ma on rozwiązać problem z dostępem do specjalistycznego leczenia zespołu stopy cukrzycowej i wynikającej z tego nadmiernej liczby amputacji - deklarował Matynia i dodał, że w Polsce przeprowadza się rocznie ponad 4500 pierwszych amputacji powyżej kostki u pacjentów z cukrzycą.

Obecnie w Polsce jest 3,1 mln chorych na cukrzycę, z czego milion żyje z niezdiagnozowaną chorobą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy gabinet dla cukrzyków. Takiego jeszcze nie było - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska