Nowy gabinet dla cukrzyków. Takiego jeszcze nie było

  Nowy gabinet dla cukrzyków. Takiego jeszcze nie było

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Centrum Medycznym Dobrzyńska otwarto jeden z pierwszych w Polsce gabinetów leczenia stopy cukrzycowej
  1/6
  przejdź do galerii

  W Centrum Medycznym Dobrzyńska otwarto jeden z pierwszych w Polsce gabinetów leczenia stopy cukrzycowej ©Fot. Adriana Boruszewska

  Ewa Przywara, pielęgniarka z Centrum Medycznego Dobrzyńska, potrafi przyjąć 13 pacjentów dziennie. Jej zadanie, to leczenie głębokich ran na stopach cukrzyków. - Czasem przez ranę jestem w stanie wyciągnąć kawałki kości, które sprawiają pacjentowi ból - przyznaje pielęgniarka.
  Dziś we Wrocławiu Tomasz Matynia, szef gabinetu politycznego ministra zdrowia, uroczyście otworzył w przychodni przy ul. Dobrzyńskiej jeden z pierwszych gabinetów leczenia zespołu stopy cukrzycowej w Polsce (i jedyny na Dolnym Śląsku).

  - Jesteśmy jednym z ośmiu referencyjnych gabinetów w Polsce - nie ukrywa zadowolenia Maciej Sokołowski, dyrektor Centrum Medycznego Dobrzyńska i dodaje: - Pozostałe gabinety w Polsce są zlokalizowane w szpitalach. My zostaliśmy wytypowani jako jedyna przychodnia w kraju.

  Pomimo, że stopy cukrzycowe są przy ul. Dobrzyńskiej leczone od kilku lat, do dopiero teraz oficjalnie ministerstwo dofinansowało gabinet we Wrocławiu. Doposażenie gabinetu (m.in fotel, narzędzia, sterylizator) kosztowało 58 tys. złotych, z czego 48 tys. zł dało ministerstwo zdrowia.

  Chorzy cierpią z powodu bólu i dyskomfortu

  Ewa Przywara, która od sześciu lat zajmuje się leczeniem stop cukrzycowych mówi, że dziennie jest w stanie przyjąć 13 pacjentów. - Niektórym pacjentom trzeba poświecić naprawdę sporo czasu. Czasem nawet do godziny. Muszę oczyścić ranę, założyć opatrunek. Ważna jest również edukacja - cukrzycy często noszą zbyt ciasne i niewygodne buty, co sprzyja powstawaniu ran i otarć - wyjaśnia pielęgniarka.

  Stopa cukrzycowa występuje u osób źle leczonych na przewlekłą cukrzycę. Przyczyną jest zahamowanie dopływu krwi do stóp, niedotlenienie i w rezultacie ciężko gojące się rany.

  Pielęgniarka dokumentuje każdą ranę. - Czasem, aby wyleczyć ranę potrzebujemy pół roku, czasem nawet rok - dodaje. Wiek pacjentów nie ma znaczenia. Do pani Ewy przychodzą zarówno starsze, jak i młodsze osoby. - Jedną z moich pacjentek była 30-letnia przedszkolanka. Oprócz dużych ran na nodze, i oczywiście bólu, pacjentce towarzyszył duży dyskomfort z powodu nieprzyjemnego zapachu i wiecznie zawilgoconych opatrunków - opowiada pielęgniarka.

  Czasem, by ulżyć w bólu pacjentowi, Ewa Przywara musi wyciągać z rany kawałki kości.

  Liczba chorych będzie wzrastać

  Do poradni stopy cukrzycowej w przychodni przy ul. Dobrzyńskiej zgłaszać się mogą pacjenci ze skierowaniem (do poradni diabetologicznej lub angiologicznej) z całego Dolnego Śląska. Dodatkowo dla mieszkańców Wrocławia prowadzone są bezpłatne badania profilaktyczne (bez skierowania) dotyczące oceny zagrożenia stopą cukrzycową. Badania profilaktyczne finansowane są z budżetu miasta.

  W czwartek Tomasz Matynia z ministerstwa zdrowia zaznaczył, że liczba pacjentów zagrożonych stopą cukrzycową będzie wzrastać, bo polskie społeczeństwo się starzeje. - Program wsparcia ambulatoryjnego leczenia zespołu stopy cukrzycowej na lata 2016 – 2018 to pierwszy kompleksowy i skoordynowany plan działań na rzecz pacjentów chorych na cukrzycę. Ma on rozwiązać problem z dostępem do specjalistycznego leczenia zespołu stopy cukrzycowej i wynikającej z tego nadmiernej liczby amputacji - deklarował Matynia i dodał, że w Polsce przeprowadza się rocznie ponad 4500 pierwszych amputacji powyżej kostki u pacjentów z cukrzycą.

  Obecnie w Polsce jest 3,1 mln chorych na cukrzycę, z czego milion żyje z niezdiagnozowaną chorobą.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wielkie otwarcie - kontynuacji starych standardów

   angiolog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Według mnie nowe otwarcie za wiele nie zmieni. Za mało osób zajmuje się tematem stopy cukrzycowej jak ilość pacjentów. A jeśli opieka sprowadza sie do zmiany opatrunków, a nie okresowej diagnostyki...rozwiń całość

   Według mnie nowe otwarcie za wiele nie zmieni. Za mało osób zajmuje się tematem stopy cukrzycowej jak ilość pacjentów. A jeśli opieka sprowadza sie do zmiany opatrunków, a nie okresowej diagnostyki (ktorej nie sfinansuje juz w pełni program ministerstwa) to ilość amputacji sie nie zmieni niestety. To juz nie czasy leczenia szkiełkiem i okiem. Dlatego dalej prywatne gabinety z diagnostyką postępów będą miały się tak dobrze.... za co dziękuję MZzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie będzie działać prawidłowo.

   a dlaczego.. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   bo na otwarciu nie było chłopaków w sukienkach z kropidłem.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to nie będzia działać prawidłowo

   odzpowiedz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   byli wczoraj ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdegustowana

   Ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Gazeta a nie umie napisać cukrzyków dużą literą. A wymyślić Diabetyków to już w ogóle.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Słownik

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Cóż to za modą żeby słowo cukrzyk pisać z wielkiej litery? Zaraz zaczniemy pisać z wielkiej rowerzysta, spawacz, ziemniak.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama