Ważne
  Noc Laboratoriów dla ciekawskich

  Noc Laboratoriów dla ciekawskich

  MW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Warsztaty w 2016 roku w Instytucie Elektrotechniki

  Warsztaty w 2016 roku w Instytucie Elektrotechniki

  14 października wrocławskie uczelnie i instytucje badawcze po raz trzeci zapraszają na spotkanie z nauką i odkryciami w ich laboratoriach.
  Warsztaty w 2016 roku w Instytucie Elektrotechniki

  Warsztaty w 2016 roku w Instytucie Elektrotechniki

  W 2015 i 2016 roku na nocne zwiedzanie wyruszyło w sumie ponad 8000 osób! Rok temu otworzono dla nich 33 laboratoria, w których przeprowadzono ponad 85 warsztatów oraz 90 różnych prezentacji. Wstęp jest bezpłatny, ale zapisy ruszają 7 października.

  To jedyna i niepowtarzalna okazja dla mieszkańców Wrocławia i okolic, by zobaczyć od środka niedostępne na co dzień miejsca, jakimi są laboratoria. Na gości czekają warsztaty i pokazy z zakresu biologii, chemii, fizyki, telekomunikacji, kryminologii czy dźwięku - zdradza Marcin Wolniak z Nokii.

  Podczas tegorocznej edycji odkryjemy m.in. zastosowania produktów 3M, z którymi każdy z nas spotyka się na co dzień, a melomani zajrzą do dźwiękowego laboratorium firmy Dolby. Przyszli inżynierowie nie tylko zwiedzą laboratoria Nokii, ale też przekonają się, jak zjawiska elektromagnetyczne wpływają na urządzenia elektroniczne i systemy radiowe. W Instytucie Elektrotechniki każdy będzie mógł zobaczyć... święcącego ogórka, a w laboratorium PAN przekonać się, pole magnetyczne milion razy większe od ziemskiego i temperatury bliskie zera bezwzględnego nie są niczym niezwykłym.

  Nie tylko alergicy w Laboratorium Szkoleniowym Euro-immun dowiedzą się, jak za pomocą jednego testu zbadać alergię na kilkadziesiąt alergenów. A specjaliści z dziedziny kryminalistyki Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawią tajniki poszukiwania śladów zbrodni. Atrakcją będzie wizyta w Hydropolis, które weźmie udział w Nocy po raz pierwszy. Goście jednego z „7 nowych cudów Polski” dowiedzą się, jak samemu otrzymać wodę gazowaną, stworzą pastę do zębów dla słonia oraz zobaczą ciecz, która pozornie przeczy prawom fizyki. Zadebiutuje także Uniwersytet SWPS we Wrocławiu - dowiemy się, do czego służą pomiary reakcji skóro-galwanicznej, pozwalające badać nasze emocje oraz... kłamstwa. Nowym partnerem Nocy jest też Uniwersytet Ekonomiczny - naukowcy z Wydziału Inży-nieryjno-Ekonomicznego powiedzą, czy woda z kranu jest zdatna do picia, jak warzyć piwo oraz pokażą, co drzemie w dżemie. Na Uniwersytecie Przyrodniczym naukowcy z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności opowiedzą m.in. dlaczego jemy oczami i jakich informacji o zawartości talerza dostarcza nam wzrok.

  W Katedrze i Zakładzie Histologii i Embriologii Uniwersytetu Medycznego znajdziemy się oko w oko z największym mikroskopem, a Politechnika Wrocławska zdradzi co łączy matematykę z muzyką, chemię z kuchnią molekularną, a fizykę z medycyną. Odwiedzimy Pracownię Tyfloinformatyczną, gdzie prowadzone są prace nad wykorzystaniem najnowszych technologii do pomocy w nauce osobom z niepełnosprawnościami. Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Ogrody Doświadczeń Humanitarium, Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja ProMathematica zapraszają na warsztaty - najmłodsi uczestnicy Nocy Laboratoriów sami sprawdzą, czy uda się dokonać niemożliwego: stworzyć świetlika, napompować balon śniegiem, uwolnić dżina z lampy lub wystrzelić rakietę i spowodować wybuch piany.

  Organizowana przez firmę Nokia Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a trzecią już edycją) we Wrocławiu i w Polsce.

  W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie.

  www.noclaboratoriow.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama