Karta rowerowa będzie obowiązkowa? Co Wy na to?

  Karta rowerowa będzie obowiązkowa? Co Wy na to?

  Zdjęcie autora materiału

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  By poruszać się rowerem po drogach publicznych trzeba będzie posiadać kartę rowerową. Taki przepis już wkrótce obowiązywać w Polsce. Na razie taki zapis pojawił się w Narodowym Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który wkrótce ma przyjąć rząd. Zdaniem pomysłodawców, to brak wiedzy z zakresu przepisu ruchu drogowego wśród cyklistów jest główną przyczyną wypadków z ich udziałem. Sami rowerzyści są innego zdania: to kierowcy, a nie rowerzyści są głównymi sprawcami wypadków.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Pixabay

  Rowerzyści, którzy jednocześnie są kierowcami i mają prawo jazdy, muszą znać kodeks drogowy i zdać egzamin. A co z tymi, którzy poruszają się tylko rowerami? Choć i ich przepisy drogowe obowiązują, nikt nie sprawdza czy je znają i potrafią stosować. To właśnie z myślą o nich w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa powstał projekt nowych przepisów – mieliby zdawać obowiązkowy egzamin na kartę rowerową.

  – Mam pełen szacunek dla rowerzystów i ta zmiana nie będzie wprowadzana przeciwko nim, ale ze względu na ich bezpieczeństwo – mówił minister Adamczyk w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

  Taki egzamin miałby być "mało dotkliwy" i odbywać się na komendach policji.
  Egzaminatorami mieliby być sami policjanci. Jak mówi Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji, na razie to dopiero projekt i nie są znane szczegóły m.in. dotyczące tego jak takie egzaminy miałyby wyglądać na Dolnym Śląsku.

  Na Dolnym Śląsku rowerzyści spowodowali w ubiegłym roku 112 wypadków na 2278, które miały miejsce.
  – Najczęstsze błędy rowerzystów to niestosowanie się do świateł i jazda przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nie korzystają także ze ścieżek rowerowych i poruszają się po jezdniach, przejeżdżają przez przejścia dla pieszych, a poza terenem zabudowanym nie posiadają odpowiedniego oświetlenia i odblasków. Nie sygnalizują także ręką zamiaru zmiany pasa ruchu, a jest to ich obowiązkiem, poza tym jeżdżą rowerem slalomem między samochodami – wylicza jednym tchem Paweł Petrykowski. – Wygląda to na lekceważenie przepisów, a nie ich nieznajomość. Trudno uwierzyć, że ktoś nie wie że przez skrzyżowanie nie przejeżdża się na czerwonym świetle - dodaje policjant.

  Cezary Grocholski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej podsumowuje pomysły rządu krótko: obowiązkowe karty rowerowe byłyby powrotem do PRL. – Tylko w Polsce wymyślono coś takiego. W dodatku byłoby to niezgodne z konwencją wiedeńską, która jasno mówi że nie wolno wprowadzać dla dorosłych obowiązku posiadania dodatkowych uprawnień do jazdy rowerem. Ta sama konwencja określa zasady dotyczące prawa jazdy i gdybyśmy ją wypowiedzieli, nasze prawa jazdy nie byłyby respektowane w innych państwach świata – uważa Grocholski. – To nie rowerzyści są problemem, a kierowcy i przyzwolenie na łamanie ograniczeń prędkości. Kierowcy są sprawcami 60 proc. wypadków z udziałem rowerzystów – mówi.

  Co na to kierowcy? Jak łatwo się domyślić, są odwrotnego zdania. Rafał Zawisza, prezes Radio Taxi Serc poruszając się autem po mieście często widzi rowerzystów robiących nieodpowiedzialne rzeczy. – Rowerzysta nie mas szans w porównaniu z samochodem, a często nie zna przepisów. Cykliści potrafią jechać pod prąd tam gdzie nie ma odpowiednich znaków, jeżdżą po chodnikach stwarzając niebezpieczeństwo dla pieszych, a bardzo często jadą ulicą, a gdy dla aut zapala się czerwone, "zamieniają się" w pieszych i jadą po pasach. Nie mają wyobraźni. Ja znam przepisy, dobrze by było gdybym miał pewność że inni też je znają. Ze względu na bezpieczeństwo wprowadzenie takiej karty to dobry pomysł – uważa Zawisza.

  Sonda

  Czy każdy rowerzysta powinien mieć kartę rowerową?  A jakie jest Wasze zdanie? Czekamy na komentarze!

  Czytaj także

   Komentarze (398)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Absurdalny pomysł

   obserwator_syt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Po pierwsze to niezgodne z konwencją wiedeńską i przepisami unijnymi. Po drugie jest to dyskryminacja rowerzystów jako tych najgorszych. Po trzecie jest to powrót do PRL. Nie wiem dlaczego początek...rozwiń całość

   Po pierwsze to niezgodne z konwencją wiedeńską i przepisami unijnymi. Po drugie jest to dyskryminacja rowerzystów jako tych najgorszych. Po trzecie jest to powrót do PRL. Nie wiem dlaczego początek rozwiązania problemu zaczął się od ataku na rowerzystów, a nie od rozwiązywania problemów z infrastrukturą drogową. Problem podstawowy to brak ścieżek rowerowych. Ciekawe jest to dlaczego dopiero teraz pan minister z PiS-u decyduje się na takie kroki jak obowiązkowe egzaminy i karty na rower. Czy tu chodzi o dofinansowanie tzw. "dobrych zmian"?. Przepraszam i nie używam ironii, tylko chciałbym się dowiedzieć. Nie krytykuje planów PiS-u , bo to dobre projekty ale wydaje mi się, że na te obietnice zabraknie nam pieniędzy. Plany typu obowiązek karty rowerowej, a kto wie może i jeszcze karty deskorolkowej, hulajnogowej lub tez karty pieszego tez może wejdą w życie. Jakby nie patrzeć to piesi też nie znają przepisów ruchu drogowego skoro chodzą jak chcą. Przykre to co się dzieje i z pewnością takie plany wprowadzania kart lub specjalnych praw jazdy dla rowerzystów z pewnością nie spodoba się unii, bo jest po prostu niezgodne z konwencja wiedeńską. Nie dyskryminujmy rowerzystów. Potrzebna jest edukacja od szkół podstawowych. Nie wprowadzajcie żadnych dodatkowych płatnych egzaminów i praw jazdy dla pełnoletnich rowerzystów, bo to będzie odebrane jak absurdalny pomysł pod pretekstem poprawy bezpieczeństwa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   opłaty

   ala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   egzamin na kartę będzie kosztował 10000 zł i trzeba będzie do niego podchodzić kilkanaście razy jak znam życie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hm

   hm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Karta rowerowa nie poprawi bezpieczeństwa w ogóle jak ktoś ma skłonności do popełniania wykroczeń na drodze, będzie je i tak popełniał, nie ma różnicy czy poosiada jakąś kartę czy prawo jazdy. Rząd...rozwiń całość

   Karta rowerowa nie poprawi bezpieczeństwa w ogóle jak ktoś ma skłonności do popełniania wykroczeń na drodze, będzie je i tak popełniał, nie ma różnicy czy poosiada jakąś kartę czy prawo jazdy. Rząd testuje zmianą drobnych ustaw czy może sobie pozwolić na coraz gorsze obostrzenia, każ den ustrój totalitarny zaczyna od cofania prawa i wprowadzania nowych nakazów i zakazów, aktualnie maskują takie chore przepisy w imię „bezpieczeństwa” i wypaczonej „tolerancji” ten cały Minister jak i reszta jemu podobnych jak jadą samochodem oglądają drogę z tylnej kanapy, często nie posiadają sami upewnień do prowadzenia czego kol wiek, poza tym to wprowadzenie karty rowerowej to odgrzewany kotlet, poprzedni Rząd coś tam gmerał ale się wycofał. Wystarczy sprawdzić czy Minister posiada prawo jazdy i ujawnić jak posiada to ile punktów karnych dostał, mandatów itp. jak ma nagle umorzone to na jakiej podstawie, niech powrzeszczą trochę o grzebaniu w życiorysach, że tak nie wolno, właśnie wolno grzebać zwłaszcza w życiorysach polityków po za tym PiS to partia „narodowo” socjalistyczna, czytać socjalistyczna bo naród mają w głębokim poważaniu, my naród liczymy się tylko przy wyborach, czasem dadzą ochłap w postaci 500+ oczywiście zabrane najpierw w podatkach, jak komuś się nie podoba mógł głosować na kogoś innego jeśli w ogóle głosował bo bojkotem też się głosuje właśnie na takich co w imię poprawy bezpieczeństwa swojego, nie naszego robią co chcą dzisiaj karta jutro zakaz używania czajników, sztućców, naczyń szklanych, itp. to są skutki jak się głosuje na takich małych dyktatorów. Dziennikarze z tej poczytnej gazety czytają komentarze więc pogrzebcie w życiorysach nie tylko tego jednego Ministra odkryjecie jacy to oni są święci, od tego jesteście by wyciągać to co politycy próbują ukryć przed wyborcami.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co ze skuterami ?

   sasanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Rowerzyści karta rowerowa a co z tymi co jeżdżą na skuterach? Czy ich nie obowiązuje żaden dokument? Przecież poruszaja sie po jezdni i często nie znaja przepisów o ruchu drogowym.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aga

   Aga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Gupota jeszcze troche bedą nas oznaczać przymusowo Jak się damy raz to będzie coraz gorzej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   karta

   Gość przez duże G (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   sprawa trochę dokuczliwa dla osób starszych , żona często jeździ po osiedlu , prawa jazdy nie ma ani karty rowerowej , a z pamięcią będzie trudno .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biurwy szukają pracy?

   rowerzysta + kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Karta rowerowa to bzdura. W Polsce jest bezrobocie wiec rozdmuchano biurokracje.
   teraz dziadek który boi sie jechać rowerem po jezdni, będzie wydawała karty.Czekam na kartę pieszego, kartę...rozwiń całość

   Karta rowerowa to bzdura. W Polsce jest bezrobocie wiec rozdmuchano biurokracje.
   teraz dziadek który boi sie jechać rowerem po jezdni, będzie wydawała karty.Czekam na kartę pieszego, kartę woźnicy, kartę inwalidy an wózku, kartę matki z dzieckiem.Skracać światła dla pieszych i blokować budowę ścieżek a karty wyeliminują wypadkizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Adoracja EkoFundacyjna

   lesisz prayer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

   Gdy wieczorne zgasną zorze,
   Zanim głowę do snu złożę,
   Modlitwę moją zanoszę
   Bogu Ojcu i Synowi:
   "Dopierdolcie Rowerantowi !
   Dla siebie o nic nie wnoszę,
   Tylko mu dosrajcie proszę."

   Kto ja...rozwiń całość

   Gdy wieczorne zgasną zorze,
   Zanim głowę do snu złożę,
   Modlitwę moją zanoszę
   Bogu Ojcu i Synowi:
   "Dopierdolcie Rowerantowi !
   Dla siebie o nic nie wnoszę,
   Tylko mu dosrajcie proszę."

   Kto ja jestem? Polak mały
   Mały, zawistny i podły.
   Jaki znak mój? Krwawe gały.
   Oto wznoszę swoje modły
   Do Boga, Marii i Syna:
   "Zniszczcie tego skurwysyna
   Mego brata, roweraka,
   Tego wroga, tego gada."

   "Żeby mu okradli garaż,
   Żeby go zdradzała stara,
   Żeby mu spalili sklep,
   Żeby dostał cegłą w łeb,
   Żeby mu się córka z czarnym
   I w ogóle żeby miał marnie,
   Żeby miał AIDS-a i raka."
   Oto modlitwa "prawdziwego" rowerowego (z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej) Polaka!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gratulacje

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ty to masz mózg, byłym za kolejnymi głupimi przepisami dla kierowców jak to wejdzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oooooooooooo wiadomo Wrocław

   krakus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   pełna kultura i platformiarski język.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oj chlopie czy kobieto

   popisales sie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   chamstwem i prostactwem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dalej

   HUGO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Karty rowerowe nie koniecznie ale przepisy powinni znać


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polscy keirowcy są niedoszkoleni

   rowerzysta + kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Chyba lepiej wymusić znajomość przepisów na kierowcach?
   Spytaj policjanta z drogówki czy kierowcy znają przepisy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   policjanci (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   znaja ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co

   Co (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Niech wezną sie za prawo ochrony danych osobistych bo to jest gupota ze ktos za nas bierze pożyczke itp. A my nic o tym nie wiem tylko spłacamy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama