Dziś i jutro Wrocław polską stolicą chirurgii kręgosłupa

  Dziś i jutro Wrocław polską stolicą chirurgii kręgosłupa

  MW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dziś i jutro we Wrocławiu odbywa się wyjątkowe, międzynarodowe wydarzenie naukowe. MasterClass: Guzy i Nowotwory Kręgosłupa to spotkanie polskich chirurgów kręgosłupa z uznanymi europejskimi specjalistami chirurgii onkologicznej kręgosłupa, mające na celu wymianę wiedzy, doświadczeń oraz najnowszych praktyk i rozwiązań stosowanych w tej wymagającej dziedzinie chirurgii.
  Dr Rafał Załuski

  Dr Rafał Załuski

  W konferencji bierze udział około 60 chirurgów kręgosłupa w całej Polski oraz zaproszeni eksperci operujący w wiodących ośrodkach w Europie Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. Spotkanie jest częścią szerszego cyklu debaty środowiska chirurgów kręgosłupa na temat największych wyzwań medycznych w tej dziedzinie.

  Skala problemu
  Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w roku 2014 zarejestrowano w Polsce wystąpienie około 159 tysięcy nowotworów złośliwych. U 10% pacjentów, czyli u około 16 tysięcy osób, wystąpią ogniska przerzutowe nowotworu do kręgosłupa z innych narządów, z których kolejne 10% czyli blisko 1600 pacjentów będzie wymagało postępowania operacyjnego. Jeśli wziąć pod uwagę tzw. pierwotne (nie będące wynikiem przerzutu) guzy kręgosłupa, okaże się, że każdy duży ośrodek zajmujący się w Polsce chirurgią kręgosłupa powinien wykonywać w skali roku łącznie kilkaset operacji pierwotnych i przerzutowych guzów kręgosłupa.

  Możliwości istnieją
  Tak się jednak nie dzieje, a główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niska świadomość możliwości leczenia guzów i nowotworów kręgosłupa. Tymczasem możliwości takie istnieją. W przypadku wielu typów nowotworu kręgosłupa postępowanie operacyjne, o ile pacjent kwalifikuje się do zabiegu, powinno być metodą leczenia z wyboru, szczególnie w przypadku guzów pierwotnych, daje ono bowiem największe możliwości osiągnięcia optymalnych wyników terapii.

  W przypadku guzów przerzutowych postępowanie operacyjne ukierunkowane jest na wydłużenie i poprawę jakości życia we współistniejącej pierwotnej chorobie nowotworowej. W chirurgii kręgosłupa lekarz specjalista, oprócz umiejętności stricte chirurgicznych, ma do dyspozycji możliwości oferowane przez współczesną medycynę (m.in. implanty kręgosłupa i inne technologie medyczne), pomagające odtworzyć ciągłość kręgosłupa czy uzupełnić ubytki, wszystko po to, by zachować maksymalną funkcjonalność kręgosłupa. Oprócz metod chirurgicznych, w leczeniu guzów i nowotworów kręgosłupa stosuje się często chemio- i radioterapię; doboru optymalnego sposobu postępowania powinien dokonać zespół interdyscyplinarny składający się z chirurga, onkologa, radiologa, i ewentualnie lekarzy innych specjalizacji medycznych.

  Dr Rafał Załuski, główny organizator wrocławskiego spotkania naukowego, na co dzień operujący w Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa , mówi:

  Stwierdzenie nowotworu kręgosłupa jest często traktowane jak wyrok. Leczenie często nie jest w ogóle podejmowane, a nawet jeśli jest, uznawane jest ono za źle rokujące. Tymczasem, biorąc pod uwagę współczesną wiedzę medyczną, techniki operacyjne i sprzęt chirurgiczny oraz, przede wszystkim, umiejętności polskich specjalistów w zakresie chirurgii kręgosłupa, znacznemu odsetkowi pacjentów można pomóc, ratując zdrowie i życie lub poprawiając jego jakość.

  Dr Załuski dodaje:
  W zakresie metod chirurgicznego leczenia nowotworów kręgosłupa nie musimy mieć żadnych kompleksów wobec naszych kolegów z Europy. Luka istnieje gdzie indziej - w świadomości pacjentów oraz wiedzy lekarzy POZ i onkologów na temat najnowszych możliwości operacyjnego leczenia nowotworów kręgosłupa. Nasze dwudniowe spotkanie we Wrocławiu zorganizowaliśmy właśnie po to, żeby wypełnić tę lukę, próbując przy okazji rozprawić się z niektórymi mitami w tym zakresie.

  Dr Załuski uważa, że kluczowym czynnikiem mogącym zwiększyć skuteczność leczenia guzów i nowotworów kręgosłupa jest wczesna i prawidłowa diagnostyka oraz ustalenie długofalowego planu leczenia konkretnego pacjenta, wypracowanego przez multidyscyplinarny zespół specjalistów.

  Z tego powodu podczas dwudniowego spotkania we Wrocławiu chirurdzy kręgosłupa z Polski i Europy będą rozmawiać nie tylko o najnowszych technikach operacyjnych i konkretnych, skomplikowanych przypadkach medycznych (tzw. case studies), ale także o kompleksowym podejściu do leczenia guzów i nowotworów kręgosłupa, od momentu diagnozy poprzez całość procesu terapeutycznego.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo