Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absurdalny podział na osiedla. Cmentarz Osobowicki leży na... Różance

Bartosz Józefiak
Największy cmentarz we Wrocławiu z Osobowicami łączy tylko nazwa. Leży na Różance
Największy cmentarz we Wrocławiu z Osobowicami łączy tylko nazwa. Leży na Różance Mikołaj Nowacki
Największa nekropolia Wrocławia - cmentarz Osobowicki - formalnie nie znajduje się na osiedlu Osobowice. Nie jest to jedyny absurd związany z nazwą tego osiedla.

Część ulicy Osobowickiej (numery od 11 do 59b), zgodnie z rozporządzeniem rady miasta na temat granic osiedli, znajduje się na osiedlu Karłowice-Różanka. Do Różanki formalnie należy też cała nekropolia, a także most Osobowicki.

- Większość mieszkańców Osobowic nie ma pojęcia, że cmentarz nie należy do ich osiedla - twierdzi Joanna Nawrot, przewodnicząca rady osiedla Osobowice-Rędzin. - To zupełnie nielogiczne. Okazuje się, że cmentarz, który z nazwy kojarzy się z Osobowicami, tak naprawdę wyznacza granice osiedla. To sytuacja daleka od normalności.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że w miejskich dokumentach jest bałagan.

- Na cmentarz łatwo trafić, kierując się na Osobowice. Większość wrocławian doskonale wie, jak tu dojechać - twierdzi Marlena Waliszczak, która przed cmentarzem sprzedaje wiązanki i kwiaty.

- To powinno być uporządkowane. Przez lata cmentarz i główna ulica należały do Osobowic, wszyscy o tym wiedzieli. Czemu to zmieniono? - zastanawia się Maria Nazaruk, pracownik cmentarza.

Okazuje się, że radni osiedla Karłowica-Różanka nie mieliby nic przeciwko, by oddać cmentarz i ulicę Osobowicką we władanie sąsiadów.

- Teren do skrzyżowania ulic Łużyckiej i Osobowickiej można by dołączyć do Osobowic. Ta linia byłaby naturalną granicą - twierdzi Władysław Hryniewicz, przewodniczący Rady Osiedla Karłowice-Różanka.

Myląca może być dla niektórych nazwa stacji kolejowej Osobowice znajdującej się na osiedlu Lipa Piotrowska. Kto będzie szukał Osobowic, kierując się nazwą dworca, może się mocno zdziwić.

- Do stacji mamy spory kawałek, ponad trzy kilometry. Do tego nie jest ona w żaden sposób połączona komunikacyjnie z naszym osiedlem - mówi Joanna Nawrot. - To pozostałość po czasach niemieckich, kiedy stacja leżała najbliżej Osobowic, a Lipa Piotrkowska właściwie nie istniała.

Aby zaprowadzić porządek, cmentarz Osobowicki i część ulicy Osobowickiej powinny zostać przyłączone do osiedla o tej samej nazwie. Naszym zdaniem stacja kolejowa Osobowice leży zbyt daleko, by nosić wspólną nazwę z cmentarzem i osiedlem.

Dość bałaganu w nazwach osiedli!

Na jakim mieszkacie osiedlu? Nawet jeśli odpowiedź wydaje się Wam oczywista, możecie się mocno zdziwić, zaglądając do oficjalnych map. Dowiecie się, że duża część Gądowa to Popowice, że nie mamy Księża Wielkiego, że nie istnieje Polanka... Podobne przykłady można mnożyć. Co piątek będziemy szukać kolejnych absurdów. Po to, by pomóc stworzyć nowy, porządny podział Wrocławia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska