Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80. rocznica zamachu bombowego żołnierzy Armii Krajowej na niemiecki pociąg. To wydarzyło się we Wrocławiu!

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Pod tablicą pamiątkową przy wejściu na dworzec główny PKP odbyło się spotkanie, w ramach którego przypominano zamach na pociąg sprzed 80 lat.
Pod tablicą pamiątkową przy wejściu na dworzec główny PKP odbyło się spotkanie, w ramach którego przypominano zamach na pociąg sprzed 80 lat. Maciej Rajfur
Dziesiątki tysięcy ludzi dziennie mijają czarną tablicę z symbolem Polski Walczącej przy wejściu na dworzec Wrocław Główny. Opowiada ona niezwykłą historię, która zdarzyła się 80 lat temu.

23 kwietnia 1943 roku pododdział "Zagra-Lin" Armii Krajowej dokonał zamachu bombowego na wojskowy pociąg z żołnierzami Wehrmachtu, wracający z frontu wschodniego, a stojący na Dworcu Głównym we Wrocławiu.

Ładunek wybuchł pod składem wojskowym. W wyniku przeprowadzonego zamachu zginęło kilku Niemców, a kilkunastu zostało rannych. Pomimo policyjnej akcji poszukiwania sprawców, wszystkim żołnierzom AK z Bernardem Drzyzgą na czele, udało się bezpiecznie powrócić do Generalnego Gubernatorstwa.

21 kwietnia 2023 roku pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie odbyło się spotkanie, w ramach którego przypominano zamach na pociąg sprzed 80 lat. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. kpt. Stanisław Wołczaski, żołnierz Armii Krajowej i Powstaniec Warszawski, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN dr Kamil Dworaczek, prof. Stanisław Ułaszewski, prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- To wydarzenie jest właściwie jedynym wyrazistym przykładem zbrojnej akcjii Armii Krajowej we Wrocławiu. Miała ona na celu zaakcentowanie faktu, że naród polski w czasie II wojny światowej żyje i upomina się o swoje prawa pod czarną okupacją niemiecką - mówił Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biuro​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu.

Zamach bombowy okazał się udany, ponieważ były ofiary po stronie niemieckiej, a żadnej po stronie polskiej.

- Kto dokonał tego udanego zamachu na okupanta? Członkowie Armii Krajowej świetnie znający język niemiecki, bardzo dobrze poruszający się w kulturze niemieckiej. Ludzie nieprzypadkowi, elita. Przeznaczeni do działań za granicą, głównie na terenie III Rzeszy - przemawiał dr Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN.

Przypomniał, że oddział "Zagra-Lin" dokonał ataków bombowych na dworcach kolejowych w Berlinie, siejąc strach, obniżając morale Niemców i pokazując, że Armia Krajowa potrafi uderzyć w samo serce III Rzeszy.

- Nie składamy tutaj kwiatów, ponieważ jest to forma upamiętnienia, która odwołuje się do osób, które by tutaj poległy. AK-owcom nie tylko udało się przeżyć, ale uniknąć aresztowania i konsekwencji oraz zemsty za tę dokonaną udaną operację militarną - dodał Trębacz.

Na Dolnym Śląsku miały miejsce liczne akcje bojowe, dywersyjne i sabotażowe podziemia niepodległościowego.

- W powiecie oleśnickim w Dziadowej Kłodzie organizował się i funkcjonował oddział bojowy II batalionu Armii Krajowej "Giewont". Te wszystkie akcje na Dolnym Śląsku może nie miały znaczenia z militarnego punktu widzenia. Ale wpływały destrukcyjnie na morale okupanta niemieckiego i podnosiły morale Polaków, dawały nadzieję na ostateczne zwycięstwo i wiarę, że jeszcze Polska nie zginęła - oświadczył prof. Stanisław Ułaszewski.

O zamachu bombowym sprzed 80 lat na Dworcu Głównym we Wrocławiu powstał komiks, który wydało Centrum Historii Zajezdnia.

- W stolicy Dolnego Śląska zamieszkało po wojnie wielu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej. Warto powiedzieć o dwóch. To Andrzej Uchwat, który dokonywał akcji sabotażowych oraz Henryk Januszkiewicz - cichociemny, instruktor Kedywu. Obaj spoczęli na Cmentarzu Grabiszyńskim - wymieniał Damian Mrozek, radny sejmiku województwa dolnośląskiego.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska