Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 powodów dla których Polacy pokochali wypoczynek nad jeziorem Berzdorfer See koło Goerlitz. Poznaj ceny i dowiedz się jak dojechać

Alina Gierak
Alina Gierak
Nad Berzdorfer See jest kilka plaż. Na niektórych jest pusto
Nad Berzdorfer See jest kilka plaż. Na niektórych jest pusto Małgorzata Fudali Hakman
Wyrobisko po nieczynnej kopalni węgla brunatnego, znajdujące się rzut beretem od granicy polsko-niemieckiej, 10 minut samochodem od Zgorzelca, zalano wodą i zamieniono w fantastyczny akwen z plażami z białym piaskiem i atrakcjami turystycznymi. Nic dziwnego, że Polacy pokochali Berzdorfer See i chętnie spędzają tu czas. Sprawdźcie, ile kosztuje pobyt, jakie są atrakcje i jak tu dojechać.
od 16 lat

Spis treści

Zamiast kopalni jest jezioro Berzdorfer See

O historii tego miejsca przypomina gigantyczna koparka wielonaczyniowa w Hagenwerder z 1452 roku, która jest świadectwem 250-letniej tradycji górniczej w Górnych Łużycach. Opowiada o niej także wystawa w „Haus am See” w Tauchritz, która ukazuje jak wydobywanie węgla brunatnego, wpłynęło na krajobraz i środowisko.

Kopalnia działała do 1977 roku. Po ponad 150 latach wydobycia węgla brunatnego rozpoczęła się nowa era. Wyrobisko kopalni odkrywkowej zalano wodą i urządzono tu obszar turystyczno-wypoczynkowy Berzdorfer See.

Z powierzchnią prawie 10 km kwadratowych, największą głębokością 72 metrów i długością linii brzegowej 15,5 km, stało się popularnym miejscem do żeglowania, jazdy na rowerze i pływania, opalania się i aktywnego spędzania czasu nad wodą.

W sezonie częściej słychać tu język polski niż niemiecki.

Mapa plaż i atrakcji przy jeziorze jest dostępna w wielu miejscach oraz przy parkingach
Mapa plaż i atrakcji przy jeziorze jest dostępna w wielu miejscach oraz przy parkingach Goerlizt.de

Za co Polacy pokochali Berzdorfer See?

  • Plaże z białym piaskiem
    Nad jeziorem jest kilka plaż. Są długie plaże na północy i wschodzie z piaskiem i żwirkiem lub południowa plaża zwana Blue Lagoon z białym piaskiem. Są ratownicy, miejsca zabaw dla dzieci, toalety oraz kioski z jedzeniem. Mapę plaż dostaniecie wraz z biletem parkingowym.

    Sezon kąpielowy trwa od maja do października. Kąpiel dozwolona jest na plaży północnej i północno-wschodniej, na półwyspie i w Błękitnej Lagunie. Nudyzm jest zabroniony. Plaża dla psów znajduje się na południe od Deutsch Ossig.

    W sezonie o bezpieczeństwo dbają ratownicy. Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) pracuje w stacji ratowniczej na plaży północnej oraz w kontenerze ratowniczym na plaży północno-wschodniej. Plaża Błękitnej Laguny jest monitorowana przez Niemieckie Towarzystwo Ratownictwa (DLRG).

Łatwo tu dojechać

Na jezioro można dotrzeć samochodem, pociągiem lub rowerem.

Samochodem
Z Wrocławia to 2,5 godz. jazdy autem. Kierujecie się na Zgorzelec, po przejechaniu do Goerlitz po 10 minutach jesteście u celu. Przed jeziorem są dogodne parkingi. Sprawdzicie na tablicy, czy jest wolne miejsce. Jeśli nie będzie, jedziecie na drugi. W sezonie czynnych jest łącznie sześć parkingów z ponad 1000 miejsc. Znajdują się one na północno-wschodniej plaży, w porcie i nad Błękitną Laguną. Mniejsze miejsca parkingowe znajdują się również na plaży północnej, na wyspie zmysłów oraz w Tauchritz.

Sprawdźcie tutaj jak dojechać do Berzdorfer See

Pociągiem
Koleje Dolnośląskie dowiozą was do Goerlitz Bahnhof (z przesiadką w Jeleniej Górze). Z dworca w Goerlitz jedziecie tramwajem linii 1 do końcowej pętli przy Weinhübel i przesiadacie się do publicznego autobusu linii E, który dojeżdża do Błękitnej Laguny oraz do północno-wschodnich plaż Nord-Oststrand i Nordstrand. Rozkład jazdy autobusu E TUTAJ zobacz

Dojazd rowerem
Ścieżka rowerowa zaczyna się w Goerlitz przy ulicy Zittaustr. i prowadzi bezpiecznie do jeziora. Jedzie się około 30 minut.

Świetne warunki do uprawiania sportów wodnych

Nad jeziorem są wypożyczalnie żaglówek, rowerów wodnych i kajaków. Na miejscu można także wypożyczyć sprzęt sportowy, np. deski do wiosłowania na stojąco czy pontony.

Można przyjechać z własną żaglówką lub ją wypożyczyć
Można przyjechać z własną żaglówką lub ją wypożyczyć Małgorzata Fudali Hakman

Dla windsurferów dostęp znajduje się na południowym krańcu kąpieliska Northeast Beach. Kitesurfing nie jest dozwolony ze względu na linię energetyczną na północno-wschodniej plaży.

W tym sezonie po jeziorze pływa statek wycieczkowy.

Raj dla rowerzystów

Wokół jeziora są ścieżki dla cyklistów. 16-kilometrowa trasa dostarczy wam pięknych widoków z górą Landeskrone na czele. Po drodze miniecie kąpielisko Błękitna Laguna (Blue Lagoone), port z jachtami, pachnący wrzosami rezerwat przyrody, romantyczny zamek na wodzie, relikty po dawnej kopalni. Jezioro możemy objechać rowerem wedle trasy zaproponowanej na tablicach, jakie widnieją praktycznie przy każdym parkingu. Ponadto jest wiele możliwości wycieczek rowerowych po okolicy.

Świetna baza noclegowa

Nad jeziorem jest kemping. Możecie rozbić się z własnym namiotem lub kamperem albo wynająć nocleg. Kemping położony jest bezpośrednio nad południową plażą Błękitnej Laguny. Dojazd do niego jest taki sam jak do parkingu przy Błękitnej Lagunie.

Można zaparkować samochód, przyczepę lub rozbić namiot. Żywopłoty z leszczyny i drzewa zapewniają prywatność i cień.

Dzieci nie będą się nudzić nad Berzdorfer See

Place zabaw dla najmłodszych znajdują się na plażach północno - wschodniej i Błękitnej Lagunie. Dzieci mogą jeździć na rolkach i rowerkach po bezpiecznych ścieżkach. Przy plażach są prysznice i kabiny do przebierania.

Sporty plażowe dostępne są na czterech boiskach do siatkówki plażowej na północ od półwyspu, w Błękitnej Lagunie i na północno-wschodniej plaży.

Można pojeździć na kucykach na Ranch am See.

Nad Berzdrofer See nie będziecie głodni

Stoisk z przekąskami jest nad jeziorem mnóstwo. Głodni nie będziecie. W pobliżu północno-wschodniej plaży znajduje się dawna wioska Deutsch-Ossig z wieloma punktami gastronomicznymi z Carari, barem mlecznym i pysznymi lodami. W Strand bar można przysiąść na drewnianym podeście tuż przy plaży i cieszyć się urokami okolicy oraz pysznym jedzeniem.

Jakie są ceny?
Za gałkę lodów trzeba zapłacić od 1,40 euro. Miłośnicy słodkości mogą również skosztować pysznych gofrów z cukrem pudrem (3,50 euro).

Specjalnością niemieckich punktów gastronomicznych jest kiełbasa w różnej formie. Smażona, w bułce, curry, wiedeńska- co kto lubi i na co ma ochotę (4,00- 6,00 euro).

Popularnym specjałem jest też langosz, drożdżowy placek smażony na głębokim tłuszczu z różnymi dodatkami wytrawnymi lub słodkimi (7,50 euro).

Najpopularniejszym piwem jest Landskron- smakowe, jasne, bezalkoholowe (3,50 euro). W każdym punkcie można napić się również kawy (od 1,50 euro), herbaty (od 2,00 euro), wody (2,00 euro) czy kolorowego napoju (2,50 euro).

Berzdorfer See. Ceny wstępu i parkowania

Wstęp na plaże jest bezpłatny.

Parking przy jeziorze jest obowiązkowy od godz. 9.00 do 20.00.

Dla samochodów osobowych i motocykli obowiązują następujące stawki:

  • Za parkowanie do dwóch godzin pobierana jest opłata w wysokości 2,00 EUR (taryfa krótkoterminowa).
  • Jeśli parkujesz dłużej niż dwie godziny, opłata wynosi 6,00 EUR (taryfa dzienna). [/b]
  • Dla kamperów i wszystkich rodzajów przyczep obowiązują odrębne stawki. Znajdziesz je TUTAJ

Opłaty można uiścić w automatach parkingowych przez wrzucenie monet lub elektronicznie. Ponadto istnieje możliwość płacenia za parking za pomocą telefonu komórkowego.

Koncerty i szanty nad Berzdorfer See

Latem nad jeziorem organizowane są koncerty muzyki poważnej. Ich program znajdziesz TUTAJ

Są także koncerty szant oraz kameralne gitarowe występy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska