Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu

Małgorzata Matuszewska
Święto krótkiej formy literackiej, czyli 7. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania zaczyna się we Wrocławiu dziś i potrwa do soboty.

Największym wydarzeniem festiwalu są prezentacje tekstów przez samych autorów. W tym roku miejscem tych prezentacji jest DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe. Do stolicy Dolnego Śląska przyjadą pisarze z dziesięciu krajów. Wśród autorów są m.in.: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Bohdan Zadura, Stefan Chwin, Łukasz Orbitowski, Agnieszka Kłos (Polska), Bernard MacLaverty (Szkocja), Simon Van Booy (USA).Dlaczego prezentacje literatury będą odbywać się tym razem w kinie?

- Badania czytelnictwa w Polsce lecą na łeb, na szyję. Ale Polacy ciągle i z upodobaniem czytają napisy w kinie. Kino to prawdopodobnie jedyne miejsce, gdzie ludzie tak masowo manifestują potrzebę lektury - mówi Marcin Hamkało, dyrektor programowy imprezy.

W tym roku festiwal skupia się wokół trzech tematów: pamięć, mistyfikacja, punkt widzenia. Wiosną organizatorzy ogłosili konkurs pod hasłem "Nie tak to pamiętam", w którym nagrodą jest 2 tys. zł i udział w warsztatach creative writing, czyli sztuki kreatywnego pisania, prowadzonych przez pisarzy, redaktorów, wydawców. W roli nauczycieli pojawią się we Wrocławiu m.in. Janusz Rudnicki, Natasza Goerke i Marta Mizuro.

- Inne tematy tegorocznej odsłony festiwalu to: nostalgia, która zabija literaturę, generując łatwy patos i klonując grafomanię, a z drugiej strony jest jednym z największych silników literatury oraz prawda - opowiada Marcin Hamkało. I dodaje:

- W kontekście prawdy zastanowimy się, dlaczego literatura kocha kłamać. Rozważymy to na specyficznym przykładzie pisarzy i biografii pisarzy. Organizatorzy festiwalu wydali w tym roku ponad dwustustronicowy dwujęzyczny katalog i dwie antologie, "Swoją drogą" i "Orwo". Ich premiery odbędą się w księgarni Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2).

Ważną częścią imprezy jest przegląd adaptacji filmowych. Zacznie się dziś o godz. 17 w DCF spotkaniem "Replay Ripleya". W ramach tej części przeglądu można zobaczyć filmy na podstawie powieści Patricii Highsmith, amerykańskiej pisarki, autorki m.in. znanej w Polsce powieści "Utalentowany pan Ripley". Drugą częścią przeglądu będą filmy pisarzy-reżyserów.

Natomiast jutro o godz. 17, także w DCF-ie, będzie można zobaczyć film "Wim Wenders: Amerykański przyjaciel". Wstęp: 8 zł.

Szczegółowy program festiwalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska