Wniosek 500+: Jak obliczyć dochód do 500 zł na dziecko

  Wniosek 500+: Jak obliczyć dochód do 500 zł na dziecko

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Sławomir Mielnik

  Wypełniasz wniosek o 500 złotych na dziecko? Zobacz jak prawidłowo obliczyć dochód i sprawdzić, czy 500 złotych otrzymamy także na pierwsze lub jedyne dziecko. Granica to 800 złotych netto (a w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł). Jak to obliczyć?
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Sławomir Mielnik

  Rodzina 500 PLUS - informator  Liczy się dochód za 2014 rok
  Trzeba pamiętać, że składając w tym roku wniosek do programu 500+, dochód oblicza się za rok 2014, a nie za 2015. Warto więc odgrzebać PIT-a, którego rok temu składaliśmy lub wysyłaliśmy do urzędu skarbowego.

  Chodzi przede wszystkim o wysokość pensji (z umów o pracę, zleceń, o dzieło, dochody z tytułu praw autorskich) i innych zarobków, które wykazane są w PIT, po odjęciu kosztów uzyskania przychodu i składek odliczanych od dochodu.
  Oprócz tego do przychodu wlicza się też przychody netto z tytułu umów dzierżawy/najmu, dochody z gospodarstw rolnych opodatkowanych podatkiem rolnym, dochody z pracy za granicą, świadczenia rodzicielskie, a także dochody nieopodatkowane. W tej ostatniej grupie mieszczą się renty, emerytury, zasiłki chorobowe, stypendia doktoranckie, diety poselskie i radnych, a także otrzymywane alimenty na rzecz dzieci.

  Łączną sumę tych kwot trzeba podzielić przez liczbę osób w rodzinie, czyli rodziców (opiekunów) oraz dzieci do 25 roku życia (pozostające na utrzymaniu rodziców).

  A co w sytuacji, gdy w 2014 roku ktoś pracował, a później stracił pracę, zamknął firmę albo przeszedł na urlop wychowawczy - musi to uwzględnić w składanych dokumentach. Podobnie, gdy w 2014 roku nie miał pracy, a teraz pracuje.

  W pierwszym przypadku, gdy w 2014 roku nie spełnialiśmy kryterium dochodowego, a teraz już tak - utracony dochód zostanie odliczony od dochodu z 2014 roku. Jeśli jest odwrotnie, w 2014 roku świadczenie by przysługiwało, a teraz dochód jest już za wysoki - dochód zostanie doliczony i świadczenie może nie zostać przyznane.

  Oświadczenie o swoich dochodach wypełnia osobno każdy z domowników. Urzędnicy będą sprawdzać wpisane dane, m.in. występując do ministerstwa finansów o informacje o dochodach osób starających się o świadczenie 500 zł. Przypominają też, że za podanie nieprawdziwych danych grozi odpowiedzialność karna - do trzech lat więzienia.

  Informacje o tym, jak w swojej konkretnej sytuacji obliczyć dochód przy składaniu wniosku, można też uzyskać na infolinii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu pod numerem telefonu: 71-782-23-22

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najem

   wiola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Witam. mam pytanie. Jeśli chodzi o dochody z pracy nasz dochód wraz z mężem nie przekracza 800 zł netto na osobe. ale do 2015 roku do maja miałam najem. już go nie mam. zgłosiłam do us ze juz nie...rozwiń całość

   Witam. mam pytanie. Jeśli chodzi o dochody z pracy nasz dochód wraz z mężem nie przekracza 800 zł netto na osobe. ale do 2015 roku do maja miałam najem. już go nie mam. zgłosiłam do us ze juz nie bede wynajmowac. czy to jest dochód utracony. Jak mam do tego podejść. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakie skaldki

   Kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jakie skladki są odliczanie od przychodu ..?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skladki

   marta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Rentowe emerytalne społeczne chorobowe.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akordowcy

   ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a co z zarobkami akordowymi?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kocham cie

   zosia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 8

   ja nie musze sie martwic ja jusz wypenilam 8.03.2016 teraz czekam na kase

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Błędy merytoryczne

   kaśka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Zasiłki chorobowe, renty i emerytury są jak najbardziej opodatkowane. Do dochodu należy także wliczyć zwrot podatku za rok 2013 (wypłacony w 2014) przeważnie chodzi tutaj o ulgę na dzieci i ulgę -...rozwiń całość

   Zasiłki chorobowe, renty i emerytury są jak najbardziej opodatkowane. Do dochodu należy także wliczyć zwrot podatku za rok 2013 (wypłacony w 2014) przeważnie chodzi tutaj o ulgę na dzieci i ulgę - wspólne opodatkowanie małżonkówzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama