Na co wydajemy pieniądze z 500+? Sprawdziliśmy

  Na co wydajemy pieniądze z 500+? Sprawdziliśmy

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Piotr Krzyzanowski

  Wyjazdy wakacyjne, ubrania dla dzieci, bieżące wydatki, ale i sprzęt elektroniczny czy naprawa samochodu - na to wydajemy pieniądze z rządowego programu 500 plus. O to, na co wydajemy 500 złotych, spytaliśmy 50 rodzin z Dolnego Śląska. Całkiem spora grupa odkłada pieniądze na specjalne konta.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Piotr Krzyzanowski

  Dolnoślązacy złożyli 180 907 wniosków o dofinansowanie z rządowego Programu Rodzina 500+. Na Dolnym Śląsku najwięcej rodzin pobiera co miesiąc dodatkowe 500 złotych na drugiego i kolejnego potomka. Najwięcej we Wrocławiu - 33 659, natomiast najmniej, bo tylko 96 - w gminie Platerówka.

  - Pierwszy zakup za pieniądze z 500 plus to było łóżko piętowe. Za kolejne kupowaliśmy ubranka, buty, zabawki. Teraz kupimy wyprawkę szkolną dla całej trójki - mówi Dorota Kochaniec, mama Karolinki i bliźniaków Tomka i Bartka. Wrocławianka dodaje, że może też kupować dzieciom jakościowo lepsze, czyli zdrowsze jedzenie.

  Sonda

  Na co wydajesz pieniądze z programu 500+?  Adam i Anna Pisarscy z Głogowa wychowują trójkę dzieci: Marysię, Helenę i Franciszka. - Wiadomo, pracuję i zarabiam, ale to jest tak, jakby trafiła do nas druga pensja - mówi pana Adam. - Dzięki tym pieniądzom możemy łatwiej opłacić czynsz za większe mieszkanie, do którego się przenosimy. Można też więcej kupić w sklepach. Korzysta z tego cała rodzina. Wcześniej też dawaliśmy sobie radę, ale nie ma co ukrywać, że te pieniądze ułatwiają życie, gdy ma się więcej dzieci.

  Efekt 500+ dostrzega Kazimierz Pleśniak, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na Dolnym Śląsku. - W tym roku z naszych kolonii korzysta o 30 procent więcej dzieci. Wśród 150 nowych uczestników jest pięcioro rodzeństwa z rodziny, w której jest siedmioro dzieci.

  Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarki SGH zbadały, na co są wydawane fundusze z programu 500+. Wyniki pokrywają się z tym, co powiedzieli nam mieszkańcy Dolnego Śląska. Co konkretnie wynika z tych pionierskich badań? - Są trzy główne cele, na które wydaje się te pieniądze: żywność i ubiór (prawie 43 procent), opłaty związane z przedszkolem i szkołą (ponad 34 procent) oraz edukacja i dodatkowe zajęcia dla dzieci (32 procent) - wylicza prof. Elżbieta Adamowicz, dyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Zauważa, że nie sprawdziły się przewidywania, jakoby Polacy mieli się zadłużać na poczet pieniędzy z 500+. Tylko 2,2 proc. pytanych odpowiedziało, że przeznacza dodatkowe środki na spłacanie długów. 16,2 procent respondentów deklaruje, że odkłada pieniądze z programu na lokaty oszczędnościowe.

  Uczestnicy badania zapowiadają, że w dalszej perspektywie planują przeznaczać pieniądze z programu 500+ przede wszystkim na edukację. - 44,3 procent deklaruje, że wyda te pieniądze na edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci, 44,1 procent w przyszłości chce wydać pieniądze na opłaty związane z przedszkolem i szkołą. Na trzecim miejscu znalazły się wydatki na żywność i ubiór (39 procent) - mówi prof. Elżbieta Adamowicz.

  Pytani przez nas wrocławscy księgarze, właściciele biur podróży czy dealerzy samochodowi mówili, że nie zauważyli większego zainteresowania wyjazdami na wczasy, książkami czy samochodami. Nie ma też częstszego niż zwykle spłacania długów w spółdzielniach mieszkaniowych. Większe zakupy zauważają natomiast właściciele sklepów spożywczych. Znajomy legniczanin opowiada, że jeden z właścicieli lombardów w Legnicy po pierwszej wypłacie 500+ sprzedał całe złoto, jakie miał w ofercie. Kupujące powiedziały, że za miesiąc znów przyjdą.

  Czytaj także

   Komentarze (45)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   święta

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Przed świętami będą wypłaty? Bo w innych miastach dawno już mają

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mamaczeka

   na 500+ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Wrocław czeka na wypłaty 500+ rodziny mają do zapłacenia rachunki i wycieczki szkolne a jest już 23.11...gdybym wiedziała że będą takie opóźnienia inaczej bym zarządziła budżetem domowym !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kiedy

   500+ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   15 każdego miesiąca ? 30? Kiedy dostane 500+ we wrześniu?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do krytykantów z PO itp: a co wy daliście Polakom oprócz afer??????

   artur (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Przez 8 lat rządów nieustanne rozdawnictwo kolesiom posadek, premii itp. Dla Polaków nic, tylko szczucie Urzędem Skarbowym, Policją, Strażą Miejską, fotoradarami itp. Won z PO, PSL i Nowoczesną!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pokpked

   pip (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   https://www.youtube.com/watch?v=GZ2hP2TqqGA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   +500 zostanie zjedzone przez podwyzki

   prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Kij ma dwa końce jak zawsze, wierszy popyt wyższe ceny, a to dotyczy wszystkich i emerytów, i bezdzietnych i starych i schorowanych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Antyidioty i jego wypowiedzi z 15 sierpnia

   dusiołek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   Panie Antyidioto! Polemizując z Pisarskim z Głogowa napisałeś, że to nie rząd daje te 500+, bo rząd nie ma pieniędzy, że to nasze, Polaków pieniądze... Masz rację, to są nasze, Polaków, ciężko...rozwiń całość

   Panie Antyidioto! Polemizując z Pisarskim z Głogowa napisałeś, że to nie rząd daje te 500+, bo rząd nie ma pieniędzy, że to nasze, Polaków pieniądze... Masz rację, to są nasze, Polaków, ciężko zarobione pieniądze, a rząd je tylko dzieli. Poprzednie rządy też dzieliły, ale ten rząd tak dzieli... Co z tego wyjdzie - "pożwiom, uwidim" (jak mówiono w moich młodych latach), a po angielsku to jest "the proof of the pudding is in the eating).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do antyidioty z 15 sierpnia godz 10

   dusiołek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Panie Antyidioto! Polemizujesz Pan z Pisarskimi z Głogowa. Twierdzisz, że nie dostają pieniędzy od rządu, bo rząd nie ma, bo to są nasze pieniądze, Niby masz rację, ale zwróć Pan uwagę, że te nasze...rozwiń całość

   Panie Antyidioto! Polemizujesz Pan z Pisarskimi z Głogowa. Twierdzisz, że nie dostają pieniędzy od rządu, bo rząd nie ma, bo to są nasze pieniądze, Niby masz rację, ale zwróć Pan uwagę, że te nasze pieniądze rząd tak podzielił, że z nich wypłaca te 500+. A inne rządy tego nie wypłacały. Owszem, były imprezy typu Rodzina na swoim, ale szybko się przebyły. Ano, jak mówili ludzie w moim wieku "pożywiom, uwidim", a po angielsku to brzmi "the proof of the pudding is in the eating".
   Salutzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ja czekam............

   olus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   Jutro mija 3 mce od złożenia wniosku- dziecko nie pojechało na kolonie- i już nie pojedzie......ileż można czekać by dostać te pieniądze. Normalni ludzie czekają , a inni już dawno swoje...rozwiń całość

   Jutro mija 3 mce od złożenia wniosku- dziecko nie pojechało na kolonie- i już nie pojedzie......ileż można czekać by dostać te pieniądze. Normalni ludzie czekają , a inni już dawno swoje przepiją...porazka. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mam to samo

   mama (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   u mnie to samo...3 miesiace i tydzien...a telefony koncza sie : decyzja jest...przyjdzie poczta....tam bedzie napisane kiedy....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a czy będą zwroty

   jeśli bachor nie pójdzie do pracy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 15

   zachoruje albo umrze w przyszłości przedwcześnie?
   Ten program to chore zadłużanie państwa, pisiory pewnie myślą, że pieniądze są z drukarki hahahaha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jak się komuś (ch) nie POdoba

   TO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 60

   zawsze można wyjechać, na przykład na Grenlandię albo do Izraela. Paszporty macie? No to wonnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No ty ciagle na zasiłkach

   I tak patolka sie rozmnaża (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   Wiec nic nie zrozumiesz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Debil

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

   Debil

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama