500 złotych na dziecko: O to pytają wrocławianie w MOPS

  500 złotych na dziecko: O to pytają wrocławianie w MOPS

  Aurelia Szymon

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wypłata 500 złotych na dziecko rozpocznie się 1 kwietnia 2016

  Wypłata 500 złotych na dziecko rozpocznie się 1 kwietnia 2016 ©Agastecheg

  Na niespełna trzy tygodnie przed rozpoczęciem przyjmowania wniosków o wypłatę 500 złotych na dziecko wrocławianie zasypują pytaniami w tej sprawie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zainteresowanie jest tak duże, że MOPS musiał uruchomić specjalną infolinię w tej sprawie. Pod numerem telefonu 71 78 22 322 w godz. 7.30-15 urzędnicy odpowiadają na pytania zainteresowanych programem wrocławian.
  Wypłata 500 złotych na dziecko rozpocznie się 1 kwietnia 2016

  Wypłata 500 złotych na dziecko rozpocznie się 1 kwietnia 2016 ©Agastecheg

  – Najczęściej ludzie pytają o to, gdzie i od kiedy będą mogli składać wnioski o 500 złotych na dziecko – mówi Teresa Szymańda, kierowniczka działu świadczeń wrocławskiego MOPS.

  Andrzej Mańkowski, zastępca dyrektora do spraw świadczeń rodzinnych w MOPS uspokaja, że nie ma znaczenia, czy wniosek zostanie złożony 1 kwietnia, w maju czy w czerwcu, bo MOPS w terminie do trzech miesięcy i tak wypłaci wyrównanie, licząc od kwietnia. Pieniądze zatem nie przepadną.

  Wątpliwości pojawiają się, gdy we wniosku o 500 złotych na dziecko trzeba podać skład rodziny. – Matki pytają, co zrobić, jeśli mają dziecko z poprzedniego związku, ale żyją z nowym partnerem – mówi Teresa Szymańda.
  I wyjaśnia: – Jeśli są małżeństwem lub mają wspólne dziecko, to skład rodziny się powiększa, dochody męża czy partnera są wliczane do dochodu rodziny.

  W skład rodziny wchodzą tylko małżonkowie lub rodzice dzieci. Więc jeśli matka i jej partner żyją bez ślubu i mają dwoje dzieci, w tym jedno z poprzedniego związku kobiety, to rodzina jest liczona jako czteroosobowa.  Warto pamiętać, że drugie, pełnoletnie dziecko, do dnia ukończenia 25. roku życia liczy się do składu rodziny, jeśli pozostaje na jej utrzymaniu.

  Wrocławianie pytają o to, kiedy wygasa prawo do 500 złotych na dziecko. Pieniądze nie przysługują rodzinie, gdy dziecko ukończy 18 lat, a jeden z jego rodziców pobiera za nie dodatek, a także, gdy rodzina pobiera świadczenie za pierwsze lub jedyne dziecko, ale jej dochody przekraczają przyjęte kryteria.

  Górna granica to 800 zł netto na osobę. Chyba że chodzi o dziecko niepełnosprawne – w tym wypadku to 1200 zł.

  Jeśli złożymy wniosek do 1 lipca, MOPS będzie miał na wypłacenie świadczenia 3 miesiące, licząc od dnia, w którym złożyliśmy dokumenty. Pierwsza wypłata będzie zawierać wyrównanie od kwietnia. Ale, uwaga! Jeśli wniosek złożymy po 1 lipca, stracimy wyrównanie.

  WNIOSEK O WYPŁATĘ 500 ZŁOTYCH NA DZIECKO - POBIERZ

  Wypełnione dokumenty można złożyć w budynku MOPS przy Hubskiej 30. Jeśli posiadamy podpis elektroniczny, będzie można to zrobić także przez internet. Do końca miesiąca MOPS ma podać także listę dodatkowych punktów mobilnych w różnych częściach miasta.

  Czytaj także

   Komentarze (31)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rolnik

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   teraz każdy żąda 500 przecież ktoś kto decyduje się na dziecko to chyba wie że dziecko to nie wróbelek a jak tylko urodzi to leci po 500 i teraz brak rąk do pracy a co do rolników to rolnik nigdy...rozwiń całość

   teraz każdy żąda 500 przecież ktoś kto decyduje się na dziecko to chyba wie że dziecko to nie wróbelek a jak tylko urodzi to leci po 500 i teraz brak rąk do pracy a co do rolników to rolnik nigdy nie idzie na wolne bo chorobowe to 300 złotych miesięcznie to uwłacza godności zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co ze mną?

   Marlon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Jestem ojcem nastolatka, z którym nie utrzymuję kontaktu, gdyż jego matka zrobiła wszystko, bym odpuścił nierówną walkę (łącznie z wywiezieniem dziecka za granice). Przez trzy pierwsze lata tylko...rozwiń całość

   Jestem ojcem nastolatka, z którym nie utrzymuję kontaktu, gdyż jego matka zrobiła wszystko, bym odpuścił nierówną walkę (łącznie z wywiezieniem dziecka za granice). Przez trzy pierwsze lata tylko ja wychowywałem syna, bo matka była zajęta imprezami. Teraz dziecka nie widuję.

   Płacę alimenty (które z pewnością przewyższają finansowy wkład matki w wychowanie dziecka), ale wiele lat temu zdecydowałem nie mieszać dziecku w głowie i nie "wyrywać na siłę".

   Mam pełne prawa rodzicielskie.

   Aktualnie z moją żoną spodziewamy się dziecka. Naszego pierwszego, mojego drugiego.

   I czytam w zasadach tej okrutnie wartościującej daniny, że to moje pierwsze dziecko jakby nie istniało. Nie wlicza się w moją rodzinę. Jego matka otrzyma pieniądze za to i za każde kolejne, bo jej się nie chce pracować, ale ok, życzę jej jak najlepiej, niech dostaje, byleby te dzieci cokolwiek z tych pieniędzy zobaczyły. Czytam, że "zależy ile kto czasu poświęca", więc pytam się kto to weryfikuje i jak?

   Kto z państwa, drogi najirracjonalniejszy rządzie wszechrzeczy, usunie mi pierwsze dziecko z głowy, z serca, o zniesieniu obowiązku alimentacyjnego nie wspomnę, bo nie w tym rzecz. Skoro nie istnieje, nie mogę go wpisać do swojej rodziny.

   Myślę, ze nie jestem sam w takiej sytuacji.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ??????

   ?????? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   ciekawe ilu wyborców sprzeda Polskę za 500 zeta w następnych wyborach. Nie mówię tu o pisowskich poglądach, bo jak ktoś takie ma , to zagłosuje na Kaczora i bez tych pincet.Mam na myśli zdrajców,...rozwiń całość

   ciekawe ilu wyborców sprzeda Polskę za 500 zeta w następnych wyborach. Nie mówię tu o pisowskich poglądach, bo jak ktoś takie ma , to zagłosuje na Kaczora i bez tych pincet.Mam na myśli zdrajców, którzy sa teraz wrogiem pisa ,ale dla pincet zagłosuje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zagrożone dane osobowe

   ghost (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Co z kontami bankowymi?
   Jakie informacje banki będą przekazywać pracownikom socjalnym ośrodków pomocy społecznej i czy banki będą o tym informować swoich klientów.
   W wniosku o ustalenie prawa do...rozwiń całość

   Co z kontami bankowymi?
   Jakie informacje banki będą przekazywać pracownikom socjalnym ośrodków pomocy społecznej i czy banki będą o tym informować swoich klientów.
   W wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oprócz numeru rachunku bankowego trzeba też wpisać nazwę banku. Wiemy, że pracownicy socjalni będą kontrolować na podstawie Art. 105 ust. 1. Ustawy o pomocy społecznej, który stanowi „Jednostki sektora finansów publicznych, w tym sądy, Policja, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i organy administracji publicznej, a także kuratorzy sądowi, pracodawcy, podmioty wykonujące działalność leczniczą, przedszkola, szkoły, placówki, poradnie i ośrodki, o których mowa w art. 2 pkt 1–7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 tej ustawy są obowiązani niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku kierownika ośrodka pomocy społecznej lub pracownika socjalnego udostępnić informacje, które mają znaczenie dla rozstrzygnięcia o przyznaniu lub wysokości świadczeń z pomocy społecznej, dla ustalenia wysokości odpłatności za świadczenia z pomocy społecznej lub dla weryfikacji uprawnień do świadczeń z pomocy społecznej, wysokości tych świadczeń lub odpłatności za te świadczenia”
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to dopiero będzie rozwarstwienie społeczne

   ala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   między biednymi rodzinami z jednym dzieckiem, które nic nie dostaną a bogatymi z dwoma, którzy będą 500 składać na koncie na dobry start dla dziecka w dorosłość

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dochód

   ciekawa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Z jakiego okresu będzie obliczany dochód? Dany miesiąc,kwartał czy pit z poprzedniego roku?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co myślałeś Obiektywny

   Ania (3 dzieci) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Oczywiście, że cała rodzina skorzysta na tych 500 zł. Dostanę na całą 3 po 500 zł i część pójdzie do ich skarbonki (obiecałam im, że każdy co miesiąc dostanie po 100 zł do skarbonki) Część pójdzie...rozwiń całość

   Oczywiście, że cała rodzina skorzysta na tych 500 zł. Dostanę na całą 3 po 500 zł i część pójdzie do ich skarbonki (obiecałam im, że każdy co miesiąc dostanie po 100 zł do skarbonki) Część pójdzie na nowe ubrania dla całej rodziny i na jedzenie oraz na wakacje. Jestem ciekawa która matka czy ojciec wyda te 500 zł tylko na dziecko.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hg

   Gy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Np ja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na pewno nie demograficzny.

   obiektywny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   No i OK ( Twoja sprawa) tylko nie mówmy, że jest to program poprawy dzietności lub poprawy demografi. Czytaj za zrozumieniem pierwsze 2-3 zdania.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziecko spłaci ratę

   vip (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Artykuł w Auto Świat - dziecko spłaci rodzicom ratę za samochód . Obawiam się, że to prawda.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no i co?

   ixi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   A dziecko samochodem nie jeździ ?. Liczy się ogólny dobrostan rodziny, który ma przełożenie na dziecko, a nie fakt, żeby co do grosza wydać na artykuły przypadające dzieciakowi - to idiotyzm....rozwiń całość

   A dziecko samochodem nie jeździ ?. Liczy się ogólny dobrostan rodziny, który ma przełożenie na dziecko, a nie fakt, żeby co do grosza wydać na artykuły przypadające dzieciakowi - to idiotyzm. Czasem dziecko nie wymaga wydatków w wys. 500zł, a czasem wymaga i nawet 1000 - np jak jest kompletowana wyprawka szkolna. Życia nie znasz?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poprawa dzietniści ??? chyba to jest żart

   obiektywny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Juz widzę jak dzisiaj matki 35-40 lat z dwójką lub trójka dzieci starają sie o kolejne dziecko dla 500zł. Poprawa dzietnosci ? demografi ? chyba żart !!! Będzie miała poprostu na lepsze np....rozwiń całość

   Juz widzę jak dzisiaj matki 35-40 lat z dwójką lub trójka dzieci starają sie o kolejne dziecko dla 500zł. Poprawa dzietnosci ? demografi ? chyba żart !!! Będzie miała poprostu na lepsze np. kosmetyki, wakacje.....itd. BRAWO !!!!!! ha, ha, ha.......zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawda o 500+

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   500+..... ten program, został wprowadzony pod pretekstem zwiekszenia dzietności a miał tak naprawdę "kupić" wyborców. I odniósł 100% sukcesu. Wszystko zrealizowane zgodnie z planem. Mistrzowski ruch.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trafiłeś w sedno

   wikid (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   w 100% się zgadzam. Ten program to dług spłacany wyborcom, mam zero wspólnego z polityką prorodzinną i poprawą dzietności

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama