MKTG SR - pasek na kartach artykułów

48. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans – na baletowo piątek, 13 września

Małgorzata Matuszewska
materiały prasowe Wratislavii Cantans
Flirty, sceny zazdrości i dźganie nożem na szacownym, już 48. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans. To wszystko w piątek, 13 września.

We wrocławskim Imparcie (przy ul. Mazowieckiej 17) w piatek (13 września) o godz. 19 burzliwe losy przystojnego podrywacza Pulcinelli zaprezentuje zespół „Spira Mirabilis”.
– Podczas tegorocznej Wratislavii sporo jest wydarzeń, których nie potrafię do końca przewidzieć – uśmiecha się Andrzej Kosendiak, dyrektor festiwalu. – Jest to w dużej części festiwal odkryć. Program pięknie wygląda i dość łatwo daje się opisać. Żaden z utworów nie jest przypadkowy, a wszystkie tworzą spójną linię programową. Jednak efekt ostateczny w przypadku wielu koncertów pozostaje niewiadomą. Dlatego dla mnie to przede wszystkim festiwal pełen emocji i oczekiwania jak wypadnie to, co zaplanował Giovanni Antonini – opowiada.
Andrzej Kosendiak uważa, że już sama nazwa zespołu „Spira Mirabilis” jest tajemnicza. – Odnosi się do spirali logarytmicznej, która bez względu na rozmiar zachowuje swój kształt i może rosnąć w nieskończoność. Podobnie jest z tą grupą młodych pasjonatów z północnych Włoch. W zależności od potrzeb skład orkiestry zmienia się, ale entuzjazm i miłość do muzyki, ufundowane na dogłębnych studiach teoretycznych, pozostają takie same. Dzięki swojej wszechstronnej działalności nie tylko muzycznej, lecz także społecznej i edukacyjnej, w ubiegłym roku orkiestra została mianowana Ambasadorem Kulturalnym Unii Europejskiej – opowiada Andrzej Kosendiak.
Muzycy podobno występują bez dyrygenta, w przerwach prób grają w piłkę, a dzień zaczynają od joggingu. Są młodymi, pełnymi pasji artystami.
W ich interpretacji melomani usłyszą rzadko wykonywaną wersję wokalno-instrumentalną „Pulcinelli”, jednego z najpopularniejszych baletów Igora Strawińskiego. – Wieczór będzie niepowtarzalną okazją do porównania świetnie znanej wszystkim melomanom suity baletowej z oryginalnym dziełem, napisanym przez rosyjskiego kompozytora dla słynnych paryskich Baletów Rosyjskich. Włoscy artyści zabiorą nas na mediolańską ulicę, bo przecież właśnie stamtąd – z commedi dell’arte – wywodzi się historia o tytułowym Pulcinelli – opowiada Andrzej Kosendiak. I dodaje, że muzyka Strawińskiego to opracowanie utworów mistrzów barokowych, przede wszystkim Pergolesiego. – W roku setnej rocznicy prapremiery Święta wiosny, najbardziej rewolucyjnego dzieła rosyjskiego twórcy, warto zwrócić uwagę na to, że Pulcinella zapoczątkował falę muzycznego neoklasycyzmu. Dzieło Strawińskiego jest niezwykle popularne do dziś, co najlepiej świadczy o tym, że przemawia autentycznym językiem swoich czasów, poruszającym również nas – tłumaczy.
Bilety kosztują: 90 zł (normalne), 60 zł (ulgowe).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska