Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20 stycznia Dzień Bigosu. Z tej okazji mamy najlepsze memy o kultowej polskiej potrawie. "Nie ma dwóch takich samych". Zobacz!

Katarzyna Wiśniewska-Lewicka
Katarzyna Wiśniewska-Lewicka
20 stycznia obchodzimy Dzień Bigosu - kultowej potrawy znanej w każdym polskim domu. Pojawia się na naszych stołach najczęściej w okolicach świąt - tak, jak sałatka jarzynowa. I tak, jak w przypadku sałatki, nie ma dwóch takich samych bigosów, bo każdy ma na tę potrawę swój własny przepis. Dla jednych bigos to "przegląd tygodnia", dla innych - poezja. W każdym razie potrawa ta stanowi źródło inspiracji nie tylko mistrzów kuchni, ale także poetów i... twórców memów. Z okazji Dnia Bigosu ściągnęliśmy dla Was z sieci najlepsze memy o bigosie. Zobaczcie naszą galerię.

Przepis na bigos według wieszcza

Przepisów na bigos jest tyle, ile domów. Generalnie wiadomo: składa się on z kapusty, mięsa, wędlin i przypraw. Najsławniejszy (i chyba najmniej konkretny) znajdujemy na stronach "Pana Tadeusza". Oto przepis na bigos prosto z narodowej epopei (Księga IV Dyplomatyka i łowy):

Przecież i bez tych przypraw potrawą nie lada
Jest bigos, bo się z jarzyn dobrych sztucznie składa.
Bierze się doń siekana, kwaszona kapusta,
Która, wedle przysłowia, sama idzie w usta;
Zamknięta w kotle, łonem wilgotnym okrywa
Wyszukanego cząstki najlepsze mięsiwa;
I praży się, aż ogień wszystkie z niej wyciśnie
Soki żywne, aż z brzegów naczynia war pryśnie
I powietrze dokoła zionie aromatem.

W polskich domach, a teraz także i w sieci, wciąż jednak nie milkną dyskusje, które to są te "dobre jarzyny", jakiego mięsiwa użyć, podsmażać je, czy nie podsmażać... Jest duża rzesza zwolenników mieszania kapusty kiszonej ze słodką, są kucharze preferujący przecier pomidorowy, są też ci, którzy wolą uzupełnić potrawę szlachetnym winem (czerwonym). Niektórzy dodają grzyby, inni suszone śliwki, jeszcze inni jedno i drugie... W jednym wszyscy są zgodni: bigos trzeba gotować dłuuuuuuuuugo. Najlepiej kilka dni.

Bigos nie zawsze był bigosem

Skąd wzięła się nazwa "bigos"? Właściwie nie wiadomo. Niektóre źródła łączą ją z niemieckimi imiesłowami begossen albo beigossen, pochodzącymi od czasowników begießen (oblać, polać) oraz beigießen (dolać). Według innych - słowo „bigos” miałoby być pochodzenia łacińskiego i oznaczać „dwa smaki”.

Jedno jest pewne: współczesny bigos nie ma zbyt wiele wspólnego z potrawą, z której wyewoluował. Pierwsze "bigosy" były bowiem po prostu... siekanym mięsem. Siedemnastowieczny bigos to potrawa z siekanego mięsa, ryb lub nawet raków z dodatkiem cytryn, limonek i octu winnego. Te wyszukane dodatki zaczęto zastępować kapustą dopiero w XVIII wieku - dla oszczędności.

Z okazji Dnia Bigosu ściągnęliśmy dla Was z sieci najlepsze memy o bigosie. Zobaczcie naszą galerię :)

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 20 stycznia Dzień Bigosu. Z tej okazji mamy najlepsze memy o kultowej polskiej potrawie. "Nie ma dwóch takich samych". Zobacz! - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska