Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20 lat po powodzi zbierają wspomnienia

Piotr Bera
Bardo Śląskie
Bardo Śląskie Wojtek Wilczyński
20 lat po powodzi z 1997 roku powstanie zbiorowa publikacja gromadząca wspomnienia oraz zdjęcia przedstawiające walkę z wielką wodą na Dolnym Śląsku. - To będzie zbiorowy pamiętnik mieszkańców Wrocławia, którzy walczyli z żywiołem - mówi Grzegorz Czekański, pomysłodawca akcji.

Od końca stycznia do końca lipca 2017 r. ośrodek "Pamięć i Przyszłość" oraz Centrum Historii Zajezdnia będą we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku zbierać wspomnienia, zdjęcia i amatorskie filmy dotyczące powodzi tysiąclecia z 1997 r.

- Powódź z 1997 r. jest wydarzeniem, wokół którego po dwóch dekadach wciąż najmocniej kształtuje się zbiorowa pamięć mieszkańców Dolnego Śląska. 20. rocznica tych wypadków skłania nas do zastanowienia się nad tym, co zostało po „Powodzi Tysiąclecia” w świadkach ówczesnej historii. W projekcie “Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź” postaramy się sprawdzić, czy – i jak – te wydarzenia nadal żyją w mieszkańcach regionu - przyznaje Grzegorz Czekański

Projekt bazuje na autorskiej metodzie „Pamiętam, że…” wykorzystywanej wcześniej przy publikacjach „Wrocław. Pamiętam, że…” oraz „Dolny Śląsk. Pamiętam, że…”. Mieszkańcy swoje wspomnienia, zdjęcia oraz materiały wideo mogą przesyłać poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej www.pamietampowodz.pl. Swoje wspomnienia można również dostarczyć osobiście do Centrum Historii Zajezdnia lub wypełnić ulotkę, którą będzie można dostać w ośrodkach kultury lub w Kolejach Dolnośląskich, które są partnerem projektu.

- Kolej, tak jak powódź, połączyła mieszkańców Dolnego Śląska. W naszych składach pojawią się specjalne skrzynki na ulotki, które będzie można wypełnić w trakcie podróży. O ulotki można również pytać w kasach i punktach obsługi klienta - podkreśla Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Zaawansowane poszukiwania wspomnień będą przeprowadzane nie tylko we Wrocławiu. Organizatorzy planują również rozmawiać z mieszkańcami Bielawy, Ścinawy, Legnicy, Głogowa, Brzegu Dolnego czy Łanów i Jeszkowic.

- Mieszkańcy tych dwóch ostatnich miejscowości zupełnie inaczej pamiętają powódź z 1997 r. Oni nie pozwolili na wysadzenie wałów przeciwpowodziowych, dlatego teraz czują się jak współsprawcy tej tragedii - dodaje Czekański.

Na koniec projektu zostanie wydana zbiorowa publikacja gromadząca wspomnienia oraz zdjęcia związane z powodzią na Dolnym Śląsku z 1997 r.; zostanie nakręcony film dokumentalny realizowany na podstawie zgromadzonych i zmontowanych amatorskich bądź półprofesjonalnych zapisów filmowych. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dlatego przeprowadzone zostaną także badania socjologiczne wśród mieszkańców Dolnego Śląska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska