Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej organizuje w lipcu szkolenie wojskowe na poligonie. Poprzednie ukończyło 106 ochotników

OPRAC.:
Błażej Organisty
Błażej Organisty
Można się zaciągnąć na kilka sposobów. Jednym z nich jest szkolenie podstawowe. Następny termin w lipcu.
Można się zaciągnąć na kilka sposobów. Jednym z nich jest szkolenie podstawowe. Następny termin w lipcu. Materiały prasowe WOT
“Myślisz o założeniu munduru, lubisz sport, aktywny tryb życia, wyzwania, dyscyplinę? Dołącz do nas.” To zaproszenie na szesnastodniowe szkolenie podstawowe na poligonie, zaplanowane na pierwszą połowę lipca. Szkolenie jest przepustką do jednego z batalionów na Dolnym Śląsku. W maju z tej okazji skorzystało 106 ochotników, w tym 24 kobiety.

Szkolenie organizowane przez 16. Dolnośląską Brygadę Obrony Terytorialnej potrwa od 2 do 17 lipca 2022 roku.

— Ferie z WOT uświadomiły nam, że organizowanie szkoleń w czasie wolnym od nauki lub pracy cieszy się dużym zainteresowaniem Dolnoślązaków. Zwłaszcza tych, którzy nigdy nie służyli w wojsku, a chcieliby zmierzyć się z okolicznościami innymi niż te, które znają i do których są przyzwyczajeni. Ostatnie miesiące pokazały nam bowiem, że bardzo wiele osób pragnie wyjść ze swojej strefy komfortu, przyłączając się do wojskowej społeczności. W ten sposób biorą odpowiedzialność za swoją ojczyznę — zachęca Renata Mycio.

W szkoleniu podstawowym mogą wziąć udział chętni w wieku od 18 do 60 lat, które nie boją się wysiłku w różnych warunkach atmosferycznych, w upale lub deszczu. Jest skierowane do osób, które dotąd nie miały bezpośredniego kontaktu ze służbą wojskową.

Są także ćwiczenia dla żołnierzy rezerwy. Szkolenie wyrównawcze rozpocznie się 10 lipca i potrwa 8 dni.

— Każdy, kto jest zainteresowany wojskiem, ale nie jest jeszcze pewien swoich decyzji może skontaktować się z rekruterem, który wyjaśni wszelkie wątpliwości i odpowie na każde pytanie. Wykaz rekruterów dostępny jest na stronie internetowej — informuje Renata Mycio.

Rezerwiści mogą również zadzwonić z pytaniami pod numer telefonu 797 238 946.

Etapy i elementy szkolenia

Podczas szkolenia na poligonie Terytorialsi poznają zasady bezpiecznego posługiwania się karabinkiem MSBS Grot oraz przyswajają elementy tzw. zielonej taktyki, a także doskonalą umiejętności udzielania pierwszej pomocy na polu walki. Ponadto szkolą się z topografii i poznają swój rejon stałej odpowiedzialności.

Ostatni dzień szkolenia to tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian wyszkolenia żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Nagrodą za pomyślne ukończenie szkolenia jest złożenie uroczystej przysięgi wojskowej. Po ślubowaniu żołnierze zostają przydzieleni do jednego z trzech batalionów: wrocławskiego, głogowskiego lub wałbrzyskiego.

Kolejny etap to trzyletni okres szkolenia podzielony na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze obrony terytorialnej szkolą się w ramach ćwiczeń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

106 ochotników do batalionu piechoty lekkiej

7 maja szesnastodniowe szkolenie podstawowe rozpoczęło 106 ochotników, w tym 24 kobiety. Najmłodszy żołnierz ma 19 lat, najstarszy 54. Pierwsze kroki postawili w 162. batalionie lekkiej piechoty w Głogowie. Większość powołanych to osoby, które wojsko znają tylko z telewizji lub internetu.

— Niektórzy przyznają, że posiadają doświadczone survivalowe i obycie z bronią. Wszystkich łączy jedno, chcą zmienić dotychczasowe swe przyzwyczajenia, aby podjąć wyzwania, których celem jest obrona ojczyzny oraz pomoc lokalnym społecznościom, w myśl motta Wojsk Obrony Terytorialnej „Zawsze gotowi, zawsze blisko” — mówi Renata Mycio. I dodaje: — Ochotnicy, którzy założyli mundur przyznają, że wojna za naszą wschodnią granicą miała decydujące znaczenie w podjęciu decyzji o wstąpieniu w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Sytuacja jest nieprzewidywalna a dobre przygotowanie obronne daje większą pewność siebie i spokój.

Wstąpienie w szeregi sił zbrojnych to jedyna możliwość poznania wojskowego życia na poligonie, pod okiem instruktorów, którzy swoje misje wojskowe pełnili w różnych częściach świata. Także w miejscach, gdzie trwały konflikty zbrojne. Podczas szkolenia podstawowego żołnierze przyswajają zasady obowiązujące na polu walki. Poznają broń, przechodzą szkolenie ogniowe, uczą się taktyki i prowadzenia działań w terenach zurbanizowanych oraz uczą się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Ponad 1300 żołnierzy

16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 1300 żołnierzy. Co czwarta osoba w mundurze to kobieta. W tym roku jej szeregi zasiliło ponad 300 ochotników. Średnia wieku żołnierza to 35 lat.

Jak zostać żołnierzem WOT?
Jest kilka sposobów:

  1. strona www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – kontakt do rekruterów w poszczególnych powiatach, którzy wytłumaczą zasady wstąpienia w szeregi 16. DBOT, odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości;
  2. odwiedzenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, zgodnie z miejscem zamieszkania, i zasięgnięcie informacji o służbie, terminach szkoleń oraz składanie wniosków o powołanie;
  3. portale www.zostanzolnierzem.pl i system ePUAP umożliwiają zdalną aplikację do służby w WOT; po rejestracji ochotnik w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i gdzie ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania;
  4. linia wsparcia rekrutacji: 800 696 077 – przez 7 dni w tygodniu, w godz. od 7.30 do 19.30 dyżurują żołnierze WOT, którzy są w gotowości, aby odpowiedzieć na każde pytanie.

Żołnierzem WOT może zostać każdy, kto ma ukończone 18 lat, posiada polskie obywatelstwo, jest zdrowy fizycznie i psychicznie, by pełnić służbę wojskową, posiada status osoby niekaranej, nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska